21 C°

Novi Šokotin rekord

09.06.2021. 07:25

Prošli vikend u Karlovcu je održano seniorsko Prvenstvo Hrvatske u atletici na kojem je Veronika Šokota, članica AŠK Zadar, postavila novi nacionalni rekord za mlađe juniorke koji sada iznosi 57.02 m. Bio je to hitac koji joj je donio i titulu seniorske prvakinje Hrvatske. U svih šest serija na PH Šokota je bacila rezultat s kojim bi osvojila zlatnu medalju, a pobjednički hitac ostvarila je u drugom pokušaju. Tako je Šokota za više od jednog metra popravila svoj dosadašnji državni rekord koji je postavila u Splitu u ožujku ove godine, a iznosio je 55,79 m. Osim toga, približila se i juniorskom rekordu Sare Kolak iz srpnja 2013. (57.79 m). S obzirom na to u kakvoj je formi najbolja sportašica Zadarske županije za 2020. godinu u izboru Zadarskog lista moglo bi se dogoditi da već ovaj vikend na juniorskom Prvenstvu Balkana napadne sljedeći rekord. Sve ove rezultate Šokota ostvaruje unatoč vrlo lošim uvjetima za rad koje ima na igralištu Bagat gdje zaletište umjesto 30 iznosi samo 17 metara i trenutačno se ne vidi rješenje kako bi jedna od najvećih talenta hrvatske atletike, čiji su rezultati visoko i na svjetskim ljestvicama, mogla dobiti minimalne uvjete za rad. ŠC Višnjik je nakon postavljanja nogometnog terena s umjetnom podlogom izgubljen za bacačke atletske discipline, a Bagat se pokazuje kao rješenje koje sliči »gašenju požara«, a ne pravoj sanaciji štete nastale nakon što Šokota više ne može trenirati na Višnjiku.
Sjajan pobjednički niz nastavila je Paola Borović koja je osmu godinu zaredom osvojila titulu prvakinje Hrvatske u troskoku. Zadranka koja nastupa za Dinamo Zrinjevac zlato je osvojila skokom od 13,12 m koji je ostvarila u drugoj seriji. Tea Glavić, članica AK Fortius, s rezultatom 12,30 m u troskoku je završila treća dok je Katarina Gašparović (Dinamo-Zrinjevac) bila četvrta (12,05 m). Gašparović je u skoku u dalj završila šesta (5,42 m). Na svom prvom seniorskom Prvenstvu Hrvatske Matea Čerina, članica AŠK Benkovac, osvojila je treće mjesto u finalu utrke na 100 m (12,28). Čerina je nastupila i na 200 m gdje je s osobnim rekordom bila peta (25.26 sekundi). Kao i Šokotu Čerinu ovaj vikend očekuje nastup na juniorskom Prvenstvu Balkana. U skoku u dalj Dino Pervan (Dinamo-Zrinjevac) je osvojio brončanu medalju (7,41 m). Stipe Radović (Fortius) bio je peti u troskoku (13,76 m, osobni rekord).