Izvukli se nakon -17

Autor: Roman Morović

08.09.2009. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija upisala je drugu pobjedu na Europskom prvenstvu u Poljskoj, te će u drugi krug natjecanja prenijeti dva boda. Mnogo problema imali su Repešini izabranici u prvom poluvremenu protiv šuterski vrlo raspoložene Makedonije koja je u dva navrata imala velikih 17 poena prednosti. Zasotatak od 14 poena na poluvremenu Hrvatska je uspjela dostići početkom treće četvrtine (serija 12-0), a kratak bijeg Makedonaca još jednom na devet razlike, Hrvati su u potpunosti preokrenuli u posljednjoj četvrtini. Makedonija se tada doslovno raspala, Hrvatska je konačno zaigrala normalnu košarku i privela utakmicu kraju u svoju korist bez većih poteškoća.
Krenulo je slično kao dan ranije protiv Grka. Samo nakratko, Hrvatska je imala vodstvo nakon koša Banića (0-2), pa nešto kasnije i Vujčića (4-5). A onda kreće makedonska trica. Prvo dvaput Stefanov za 10-5, pa nakon trice Kusa, Antić (13-8) i nakon Banićeve trice opet Stefanov za 16-11. Banić i Vujčić nakratko su vratili Hrvatsku na pola koša zaostatka, 18-17, a onda se u završnici prve četvrtine razigrao Darko Sokolov koji prvo pogađa tricu, pa dvicu i na koncu tri slobodna bacanja za vodstvo Makedonije 26-20, nakon prvih deset minuta igre.
Makedonija dvaput na +17
Bila je to još nekako prihvatljiva razlika, no kada su Gečevski, Stefanov (trice) i Massey na početku druge četvrtine napravili seriju 8-0 za 34-20, Hrvatska je počela tonuti sve dublje i dublje. Punih pet minuta trebalo je čekati na prvi hrvatski koš iz igre u drugoj četvrtini, a za to su vrijeme Gečevski (nova trica) i Massey odveli svoje već na +17, 39-22. Tek tada, Ukić je uspio malo trgnuti svoje suigrače sa pet uzastopnih poena, a na to se nadovezao i Kus tricom za -8, 41-33. Ipak, u završnici prvog poluvremena Hrvatska ponovno nestaje s terena, a na scenu stupa dvadesetjednogodišnji Vojdan Stojanovski koji sam radi seriju 7-0 (pritom je Repeša zaradio i tehničku pogrešku) i Makedonci su vrlo brzo opet na +15, 48-33. Hrvatska ne samo da nije imala ideje u napadu i čvrstine u obrani nego nije mogla niti spojiti dva uzastopna slobodna bacanja (6/10 u prvom dijelu, Makedonci 7/7).
Nakon katastrofe u prvom dijelu izbornik Repeša sasvim je sigurno imao mnogo toga za reći svojim igračima koji su se na teren ipak vratili sa većom dozom želje i htijenja da naprave nešto na ovoj utakmici. Krenuo je Vujčić dvicom, pa slobodnim bacanjima, nadovezali su se Rozić i Ukić, pa onda opet Vujčić i Rozić zaključili hrvatsku seriju 12-0 za povratak na samo dva poena zaostatka, 48-46. Ipak, nakon koša Stojanovskog, Stefanov i Antić izvode alley-oop sekundu prije kraja makedonskog napada i uskoro je ponovno +8, 54-46, a nešto kasnije, tridesetšestogodišnji veteran Vrbica Stefanov pogađa prvo dvicu pa tricu za +9, 61-52.
Hrvatska proradila na vrijeme
U samoj završnici treće četvrtine iznimno važne poene zabili su Prkačin i Nicević, te je Hrvatska uoči posljednjih deset minuta zaostajala samo pet poena, 61-56.
A onda, u posljednjoj četvrtini konačno kreće Hrvatska. Prvo Popović pogađa koš uz dodatno bacanje, pa nakon koševa Nicevića i Planinića, Rozić pogađa tricu iz kuta za 61-66 i tu su Makedonci pukli. Pokušao ih je u igru nakratno vratiti naturalizirani Amerikanac Massey, ali Prkačin, Popović i Planinić poentirali su gotovo u svakom napadu. Obrana je bila na razini i Hrvatska vrlo brzo bježi na +14, 63-77. Privođenje utakmice kraju u posljednjih nekoliko minuta bila je čista formalnost.

MAKEDONIJA – HRVATSKA 71:81

(26-20, 22-14, 13-22, 10-25)
Poznan. Arena Poznan. Gledatelja: 2500. Suci: Dolinek (Češka), Hierrezuelo (Španjolska) i Boltauzer (Slovenija).
MAKEDONIJA: V. Stefanov 12, Mirakovski, Sokolov 12, R. Stefanov 11, V.Stojanovski 7, Blaževski, Tasovski 2, Gečevski 8 (23min, 1/6 za dva, 2/3 za tri, 2sk), Antić 7, D. Stojanovski, Massey 12, Samardžiski. Trener: Jovica Arsić.
HRVATSKA: Ukić 7, Kus 8, Popović 7 (18min, 2/4 za dva, 0/2 za tri, 3/4 sl.bacanja, 2sk, 3as), Vujčić 12, Prkačin 9, Rozić 7, Planinić 9, Stojić 2, Lončar 1, Banić 11 (22min, 4/4 za dva, 1/1 za tri, 4sk), Nicević 8, Kasun. Trener: Jasmin Repeša.
Slobodna bacanja: Makedonija 11/12, 92%; Hrvatska 18/24, 75%.
Šut za dva: Makedonija 15/32, 47%; Hrvatska 24/39, 62%.
Šut za tri: Makedonija 10/31, 32% (R.Stefanov 3, Gečevski 2, V.Stefanov 2, Stojanovski, Antić, Sokolov); Hrvatska 5/13, 39% (Kus 2, Rozić, Banić, Ukić).
Skokovi: Makedonija 31 (9); Hrvatska 30 (2).
Osobne pogreške: Makedonija 24; Hrvatska 17.