ABA LIGA U dvije posljednje minute prosuli pobjedu

09.11.2018. 21:47
ABA LIGA U dvije posljednje  minute prosuli  pobjedu

Nevjerojatan poraz Zadra na Višnjiku protiv Mege Bemaxa. Nakon  što su dvije minute do kraja imali osam prednosti, Zadrani su dopustili  gostima seriju 12:0 s kojom su na potpuno iznenađujući način odnijeli  pobjedu. Veliki šok i nevjerica zavladali su Krešinim domom koji su  igrali 38 minuta odličnu utakmicu i na konopcima držali drugoplasiranu momčad lige.

Zadar krenuo jako
Kako se i očekivalo gosti iz Sremske Mitrovice su na  megdan Zadranima izašli sa svojom prepoznatljivom igrom s puno kontakta i presingom, a na tom ispitu su igrači Ante Nazora na otvaranju utakmice uspješno prošli. Od prve minute  Zadar je krenuo jako i isplatilo se to vrlo  brzo. Nakon pet minuta na semaforu je stajalo 10 viška (16:6), a gostujući trener Dejan Milojević je bio na rubu živčanog sloma zbog mišje  rupe u koju su se sakrili njegovi igrači. Funkcionirao je u tom razdoblju  vanjski šut Zadrana.   Prednjačio je Mario Little koji je s dvije efektne trice pred kraj prve dionice donio 25:13,  nakon čega je  Domagoj Vuković  zakucavanjem iz kontre podigao cijelu dvoranu na noge. S 14 poena na  otvaranju utakmice  Nazor nije mogao poželjeti bolju reakciju njegovih  igrača.
Obrana je funkcionirala besprijekorno što dokazuje i nula u rubrici asistencija kod Mege, u napadu su se raspucali praktički svi dok  su domaćinu u prilog išle i dvije osobne najopasnijeg Meginog igrača,  Goge Bitadzea. Ipak, osjećalo se da slijedi pravi odgovor od drugoplasirane momčadi lige te se kroz drugu četvrtinu malo-pomalo ta visoka  prednost Zadra istopila. Proradila je veza Čarapić-Bitadze dok su s  vanjskih pozicija sve opasnijima postajali Mokoka i Mushidi. Sve su  teže do slobodnog šuta dolazili Zadrani koji su unatoč 38:28 rezultatu  tri minute do poluvremena uspjeli dopustiti Megi potpuni povratak u  utakmicu. Glavni krivac za primicanje na četiri poena zaostatka pred  nastavak (41:37) bio je Mushidi sa sedam poena u nizu dok je Atić zakucavanjem najavio tešku i grčevitu borbu u drugom poluvremenu.

Peta osobna Mushidija
Jedino je nakon loše druge četvrtine Nazoru malo osmijeha na lice  donijela treća osobna Bitadzea koji je ubrzo početkom treće četvrtine  zaradio i svoju četvrtu. Ostao je na terenu visoki Gruzijac, što nije omelo Zadrane da na pravi način otvore  nastavak utakmice. Motor je ponovno bio Little koji je s dvicom pa tricom donio povratak na ugodnih  sedam viška (46:39), ali na drugoj strani nisu nikako pronalazili lijeka  za razigranog Mushidija koji je praktički sam vratio Megu u život. Primakli su se na samo dva minusa gosti (50:48) i to je prisililo Nazora na  minutu odmora. Upalila je jezikova juha, jer su Magarity pa Little, vrlo  brzo vratili šest prednosti (55:49). Nisu stali Zadrani na tome već su do  kraja treće dionice udvostručili prednost.
Magarity, Bašić i Little pronašli su put do mrežice i tako pred posljednjih 10 minuta donijeli velikih 12 plusa (63:53). No, odgovorila je Mega koje je u prve tri minute preko Mushidija i Atića stigla na tek tri minusa (68:65). Sreća u svemu  tome je neiskustvo mladog Mushidija koji je bez rezona zaradio petu  isključujuću i na taj način umnogome olakšao Zadru. Ostao je Milojević bez važne karike u napadu dok je Grant pogodio tricu s kojom se  pet minuta do kraja odvojilo na šest prednosti (73:67).
Brzoja je minutu  kasnije tricom donio 76:69, a Mokoka spustio na 76:72.   Luka Božić  je  uzvratio s četiri poena u nizu za odlazak na osam prednosti (80:72),  dvije minute do kraja. No, ni to nije bilo dovoljno za mirno privođenje  utakmice kraju, jer je Mega ekspresno s devet poena u nizu  preokrenula rezultat u razmaku od samo jedne minute (80:81). Ostalo je 40 sekundi, a Little nije uspio poentirati što je prisililo Zadar na prekršaj. Napravili su ga na Atiću koji promašuje oba, ali Bitadze hvata loptu te dodaje Marjanoviću koji pogađa uz dodatno bacanje za nedostižnih 80:84.

ZADAR 80
MEGA BEMAX 84
(27:15, 14:22, 24:18, 15:29)
ZADAR – Dvorana "Krešimir Ćosić". Gledatelja: 2000. Suci: Ilija Belošević, Mario Majkić, Gordan Terlević.
ZADAR: Grant 8, Bašić 7 (4-4), Marić, Magarity 7, Krajina 8 (2-2), Vuković 2, Brzoja 7, Špralja 6 (1-2), Tomas, Little 22 (5-6), Božić 13 (5-6),  Planinić. Trener: Ante Nazor.
MEGA BEMAX: Mushidi 18 (1-2), Janjić, Marjanović 5 (1-1), Ašćerić 7  (2-2), Mišković 7 (2-2), Čarapić 9 (5-6), Atić 7 (0-2), Bitadze 13 (7-8), Koprivica, Mokoka 10 (4-5), Fundić 6 (2-4), Stanić 2. Trener: Dejan Milojević.
Šut za dva: Zadar 18-35 (51%); Mega Bemax 21-39 (54%).
Šut za tri: Zadar 9-33 (27%); Mega Bemax 6-26 (23%).
Slobodna bacanja: Zadar 17-20 (85%); Mega Bemax 24-32 (75%)
Skokovi: Zadar 35 (26+9); Mega Bemax 38 (27+11).
Osobne pogreške: Zadar 24; Mega Bemax 22.