25 C°

Zmago debitirao pobjedom

Autor: Roman Morović

09.02.2009. 23:00

Košarkaši Zadra večeras su u Dvorani Krešimira Ćosića došli do prve pobjede pod vodstvom novog trenera Zmage Sagadina i do prve pobjede u drugom krugu Eurokupa. Sagadin se tako na najbolji mogući način predstavio zadarskoj publici koja je, iako u nikad manjem broju, velikim pljeskom na kraju pozdravila svoje ljubimce.
Susret je otvoren trima tricama, Ivanova i Rančića s jedne, te Vereemenka s druge strane za 6-3. Uskoro Zadrani dolaze i do šest poena prednosti (11-5) nakon koša uz dodano bacanje Dejana Ivanova koji je uoči i za vrijeme prve četvrtine izviždan od strane Tornada ali je dobio pljesak i podršku ostatka dvorane. Vereemenko i Lyday smanjuju na 11-10, a nakon nove serije trica (Perić, Stipčević, Lyday) rezultat je 19-17 u korist Zadra. Do kraja prve četvrtine domaći su poentirali triput, gosti samo jednom i na prvi odmor otišlo se sa prenošću Zadra od šest poena, 25-19.
Drugu četvrtinu dvicama otvaraju Perić i Prostran za prvu dvocifrenu prednost Zadra na utakmici 29-19. Nešto kansnije Popović tricom smanjuje na -5, no odmah mu odgovara vrlo dobri Toni Prostran polaganjem za 33-26. Unics je sredinom druge četvrtine još dvaput došao na -3 nakon čega Gečevski mini serijom od četiri poena vraća Zadru +7, 39-32. Ipak, tada je usljedio mali pad u zadarskoj igri što gosti koriste, te serijom 8-0 prelaze u vodstvo 39-40. Bilo je to prvo vodstvo Unicsa na utakmici koji je i na poluvrijeme otišao s pola koša prednosti nakon dvice Lončara za 41-42.
Početak treće četvrtine obilježio je Damir Rančić postigavši sedam poena, a kada se na to nadovezao i Stipčević tricom Zadar je ponovno došao do +8, 54-46. Unics se ipak, trima uzastopnim dvicama Krešimira Lončara, vraća na samo dva poena zaostatka (54-52), a uskoro tricom Popovića i izjednačuje na 59-59. Do kraja treće četvrtine trice pogađaju Gečevski i Zhukanenko, a nakon serije slobodnih bacanja uoči posljednjih deset minuta rezultat je izjednačen, 65-65.
Gosti iz Kazana ponovno dolaze do vodstva početkom posljednje četvrtine koševima Marca Jacksona za 68-70. Uskoro uzvraćaju Rančić i Ivanov za novo vodstvo Zadra 75-72 šest minuta prije kraja utakmice. U samoj završnici Zadranima su problem predstavljale osobne pogreške budući da su prvo Ružić, a kasnije i Rančić napravili peti, isključujući prekršaj. Tada Stipčević uzima stvari u svoje ruke i pogađa prvo jednu tricu za 82-79, a potom nakon slobodnih bacanja Popovića, još jednu za 85-81. Zadar se nakon toga uspješno obranio, a Gečevski u napadu poentirao za 87-81 minutu i deset sekundi prije kraja. U samoj završnici tek je malo nemira među zadarske navijače unijeo Lyday tricom za 87-85, no Stipčević je sa linije slobodnih bacanja bio stopostotan i nije dopustio Unicsu mogućnost preokreta. U posljednjem zadarskom napadu Juby Johnson podigao je publiku na noge atraktivnim zakucavanjem, a konačnih 93-91 postavio je Lyday još jednom tricom.
Veliki pljesak dobili su na kraju utakmice svi igrači Zadra i novi trener Zmago Sagadin koji je izvrsno rotirao momčad svih četrdeset minuta. U strijelce se tako upisalo čak osam igrača, a na opće zadovoljstvo publike u dvorani, konačno je priliku dobio i mladi Toni Prostran iskoristivši je vrlo dobro jer je za 13 minuta provedenih na terenu postigao 7 poena uz dvije ukradene lopte, te po jedan skok i asistenciju. Odličnu partiju pružili su Stipčević, Ivanov, Gečevski i Rančić ali isticati nekoga ne bi bilo pošteno jer je ovo bila prava momčadska pobjeda Zadra. Pobjeda koja je u svakom slučaju velika inekcija samopouzdanja uoči raspleta sezone, a biti će vrlo zanimljivo vidjeti kako će se u momčad uklopiti najavljena pojačanja koja bi mogla stići već prije utakmice s Budućnosti u subotu.

ZADAR – UNICS 93:91

(25:19, 16:23, 24:23, 28:26)
Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 1500. Suci: Jeršan (Slovenija), Chiari (Italia) i Anastopoulos (Grčka).
ZADAR: Rančić 13, Perić 9, Stipčević 19, Johnson 7, Prostran 7, Gečevski 17, Olivari, Ružić 6, Popović, Ivanov 15. Trener: Zmago Sagadin.
UNICS KAZAN: Lyday 18, Popović 22, Zamanskiy 6, Kouziakine, Samoylenko 2, Lončar 18, Vereemenko 11, Tsypachev, Sokolov, Zhukanenko 9, Jackson 5. Trener: Aco Petrović.
Slobodna bacanja: Zadar 15-18, 83%; Unics 24-28, 86%.
Šut za dva: Zadar 21-39, 54%; Unics 20-34, 59%.
Šut za tri: Zadar 12-19, 63% (Stipčević 4, Rančić 3, Ivanov 2, Johnson, Gečevski, Perić) ; Unics 9-23, 39% (Lyday 4, Popović 3, Vereemenko, Zhukanenko).
Skokovi: Zadar 20 (6); Unics 28 (12).
Osobne pogreške: Zadar 23; Unics 22.

PRIZNANJA POPOVIĆU I LONČARU

Uoči utakmice tajnik HKS-a Željko Drakšić dodijelio je priznanja hrvatskim reprezentativcima u dresu Unicsa Marku Popoviću i Krešimiru Lončaru za plasman i sudjelovanje na Olimpijskim Igrama u Pekingu gdje je Hrvatska došla do četvrtfinala. Isto je priznanje nedavno dobio i Sandro Nincević kada je gostovao u Zadru u dresu talijanskog Benettona, a i ovoga su puta hrvatski reprezentativci dobili veliki pljesak s tribina.