Raštane umjesto mreže pogađale okvir gola

Velimir BRKIĆ

Raštane i Velebit su usprkos nepopularnih 0:0, s dvije raštanske grede i dvije vratnice u završnici utakmice, na početku proljetnog dijela Prve županijske lige zaslužili po jedan bod. Naime, igralo se po nemogućim uvjetima, orkanski udari bure, nakon što su odnijeli domaću kućicu za rezervne igrače, srušili su i ogradni zid uz sjevernu tribinu igrališta "Tihomir Mitrović". Ostala je tek dvojba jesu li izravni ili neizravni akteri utakmice promrzli igrači, treneri, službene osobe, video snimatelj, osiguranje i dva policajca te 50-ak navijača na tribinama i balkonu klupskih prostorija - zaslužili medalju za hrabrost ili možda za - ludost.

Kratkotrajni prekid

Dok se raspravljalo jesu li subotnji udari bure viši ili manji od 150 kilometara na sat, lopta je na terenu bilo nemoguće kontrolirati, a postojao je i veliki rizik od ozljeda. U 17. minuti susreta na redištu terena su igrači, sudačka trojka, delegat i oba trenera. Odlučuje se hoće se li se nastaviti ili ne? Nakon nekoliko minuta utakmica se nastavlja, na uštrb ljepote nogometne igre. S jedne strane, prvenstveni debi trenera Raštana Dragana Blatnjaka, internacionalca i prvoligaškog igrača Zadra i Hajduka, koji je nakon pobjede u prvom kolu Županijskog kupa, želio i prvi ligaški uspjeh. Na drugoj, benkovačkoj strani, bio je iskusni strateg Vlado Mandić, spreman odgovoriti na sva protivnička taktička iznenađenja. Mladi sudac Goran Agičić očito ima vrlo dobar osjećaj za nogometnu igru. A usprkos već opisanim vremenskim uvjetima u domaćim redovima na terenu je središnja figura 18-godišnji Karlo Torbarina, debeljački Pink Panter, zajedno sa 17-godišnjim vratarom Antonijom Demom kojeg trenira iskusni Nikola Matković, te nepredvidivi nogometni znalac Marino Mitrović. Na benkovačkoj strani vratar raspoloženi vratar Josip Šarić, središnji branič, 19-godišnji Denis Pejić, vezni Antun Rašić i napadač Stipe Vujević.

U 31. minuti prvo uzbuđenje, Torbarina iskosa s lijeve strane umjesto unutar loptu sprema u vanjsku stranu mreže. Pet minuta potom benkovačka ideja Margarin - Vujević u izvođenju indirektnog udarca s vrha raštanskog šesnaesterca završava fijaskom.

Nes(p)retni domaćini

U drugom poluvremenu domaći napadaju na zapadnu stranu, u pravcu klupskih prostorija. Dominiraju terenom, ako se to može reći po podvelebitski orkanskoj buri. U 53. minuti nakon Torbarinove simultanke prizemni udarac Marina Mitrovića u lijevu malu mrežicu čudesno brani vratar Šarić. Istom igraču u 67. minuti lopta nošena burom s 18 metara fijuknula je tik iznad grede. Desetak minuta pred kraj susreta domaćini su počeli gađati okvir gola. S lijeve strane po tko zna koji put slobodni udarac izvodi Mitrović. Snažno upućena lopta vara sve. Odbija se od grede, točno na glavu Jurice Kresovića koji loptu u skoku zakucava gotovo u istu točku na Šarićevoj gredi. Sad je, na žalost Raštanaca, na redu i vratnica, u 86. minuti s pet metara trese je Torbarina. U posljednjoj, 90. minuti Benkovčani s lijeva traljavo izvode slobodni udarac, da bi se u sudačkom produžetku iz gužve izrodila i druga greda u ovom susretu pegulastih raštanskih napadača. A onda su se svi s terena sjurili pod spasonosni, topli tuš.