21 C°

Cibona uvjerljivo do naslova

Autor: Roman Morović

09.06.2010. 22:00

Košarkaši Cibone prvaci su Hrvatske za sezonu 2009./2010. Manje od 48 sati Zadranima nije bilo dovoljno da se oporave od šoka kojeg su pretrpjeli, kada su imali prednost 2-1 i meč loptu za naslov prvaka u punom Višnjiku. Taj poraz jednostavno je bio pretežak udarac za košarkaše Danijela Jusupa, koji su sinoć uvjerljivo poraženi u punom Draženovom domu. U odlučujućoj utakmici ključne su bile dvije serije Cibone. Prva od čak 15-0, krajem prve i početkom druge četvrtine, kada su Zagrepčani sa -7 (14-21) došli na na +8 (29-21), a druga u trećoj četvrtini, kada se Zadar vratio na -4 (53-49) i propustio napad za mogućih -2, nakon čega se Cibona razgoropadila i do kraja dionice otišla na ogromnih +20 (73-53). Jasno, i Zadranima je već tada bilo jasno da je priča završena. Imali su 2-0 u seriji, vrlo dobru igru u trećoj utakmici u Zagrebu, kada je Cibonu izvukla sjajna tricaška večer, a onda i veliku priliku pred deset tisuća svojih navijača, no ni to nije bilo dovoljno za treći naslov prvaka. A kada su propustili takvu priliku, bilo je jasno da će teško pobijediti u petoj.
Zadar imao +7
Bez ozljeđenog Boise, Zadrani su počeli u petorci Stipčević, Car, Perić, Ružić i Plaisted, dok je Cibona startala uobičajenom postavom Gordon, Bogdanović, Tomas, Vukušić i Andrić. Bolje su otvorili Zadrani. Stipčević je zabio tricu i to su minimalno vodstvo gosti držali u prve dvije i pol minute (4-7). Dobar zadarski ritam u početku nisu poremetili ni vrlo rani ulazak u bonus, ni dva uzastopna koša Vukušića za prvo Cibonino vodstvo, 8-7. Ružić je otvorio seriju, razigrao se Perić i u kratkom razdoblju povezao pet poena, a Car je pogodio tricu za +6, 11-17. Zagrepčani su se u tom razdoblju držali u igri dvjema tricama (Bogdanović, Tomas), ali su Car i Plaisted uskoro odveli Zadar do najveće prednosti, +7, 14-21 u 7. minuti. No, takvo stanje na semaforu nije dugo potrajalo. Do kraja prve četvrtine Radošević (4), Tomas i Vukušić (trice), napravili su seriju 10-0, a ona je produljena i na početku druge četvrtine.
Brz preokret Cibone
Radošević je atraktivno zakucao, na asistenciju Gordona, a Vukušić stavio još jednu tricu (ukupna serija 15-0 u manje od pet minuta) za +8 domaćih, 29-21. Zadar je u tom razdoblju djelovao potpuno bezidejno, izgubio je nekoliko lopti, što „vukovi” nisu propustili kazniti. Perić je zakucavanjem na asistenciju Stipčevića nakratko prekinuo nalet domaćih, no tada sljedi nova serija. Gordon je zabio tricu, Troha dva bacanja, nakon tehničke pogreške Perića (prosvjed), a Udrih dvicu za velikih +13, 36-23 u 14. minuti. Ta je prednost narasla još za jedan poen više, nakon polaganja Cara i trice Tomasa (39-25), a tek tada su se Zadrani počeli izvlačiti iz crne rupe. Ušao je Miro Bilan i u pet minuta zabio devet poena, Perić je dodao četiri pa se Zadar vratio ispod deset poena razlike. Najbliže su bili na -7, 41-34 pa je Perasović tri i pol minute prije kraja poluvremena pozvao time-out. Gordon, Radošević i Bogdanović (trica) serijom 7-2 vratili su domaćima +12, 48-36, ali završnica prvog dijela ipak pripada Zadru. Bilan i Stipčević zabili su za -8, a na novu tricu Bogdanovića, istom mjerom je odgovorio Stipčević za 51-43, nakon prvih dvadeset minuta igre.
Kraj nadanja
Raspoloženi Bogdanović košem za +10 otvorio je i drugo poluvrijeme, ali Plaisted i Stipčević (trica) vraćaju nadu gostima (53-49). Da je Amerikanac pritom zabio još i dva slobodna bacanja i Perić dvicu mogao je Zadar čak i izjednačiti, no svaku propuštenu priliku gostiju, domaći su odmah kaznili. Andrić, Gordon i Bogdanović vrlo brzo vratili su svoje na +10, 59-49 pa je Jusup morao reagirati minutom odmora. Ali ni to nije pomoglo. Car je zabio za 59-51 i onda je počeo konačni zadarski pad. Gordon je zabio dvicu pa tricu (64-51), a nakon koša Perića, nastavljena je serija Zagrepčana. Tomas, Bogdanović (trica) i Radošević (4) dovršili su seriju 14-2 za okruglih +20, 73-53, uoči posljednjih deset minuta igre. Cibona je već tada mogla početi slaviti naslov prvaka, a Tornado je zapjevao: „I kad nema nade i kad odu svi, volit ću te Zadre, život moj si ti!” Posljednja četvrtina bila je samo formalnost. Priliku su dobili Bilan i Marčinković kod Zadra, dok je Zagrebačka publika ovacijama pozdravljala svoje ključne igrače, Gordona, Tomasa i Bogdanovića. Pet minuta prije kraja zaiskrilo je između Cara i Andrića pa su suci obojicu poslali na hlađenje u svlačionicu. Na kraju, mogao je zadarski poraz biti i teži, jer je Cibona u jednom trenutku imala i +27 (92-65), ali su mladi Marčinković i Bilan postigli posljednje koševe ove sezone za konačnih 95-73.

CIBONA – ZADAR 95:73

(24:21, 27:22, 22:10, 22:20)
ZAGREB – Dvorana Dražena Petrovića. Gledatelja: 5000. Suci: Dožai (Zagreb), Herceg (Zabok), Radović (Dubrovnik).
CIBONA: Vrbanc, Gordon 12, Bogdanović 21, Troha 2, Radošević 17, Vukušić 12, Andrić 4, Bagarić, Zubčić, I. Tomas, Udrih 9, Tomas 18. Trener: Velimir Perasović.
ZADAR: Perić 17, Stipčević 16, Batur, Šarlija, Marčinković 4, Ružić 2, Bilan 11, Morović, Car 13, Škifić, Plaisted 10. Trener: Danijel Jusup.
Šut za dva: Cibona 19-28, 68%; Zadar 23-42, 55%.
Šut za tri: Cibona 14-28, 50% (Bogdanović 5, Tomas 4, Vukušić 2, Gordon 2, Udrih); Zadar 4-13, 31% (Stipčević 3, Car).
Slobona bacanja: Cibona 15-20, 75%; Zadar 15-20, 75%.
Skokovi: Cibona 32 (27+5); Zadar 26 (22+4).
Osobne pogreške: Cibona 23; Zadar 20.