21 C°

Ohrabrujući povratak košarkaša na olimpijsku scenu

Autor: Ivan Volarić

09.08.2008. 22:00

Hrvatska košarka se vratila pod olimpijske krugove uvjerljivom pobjedom. Nakon 12 godina i nastupa u Atlanti jedna je hrvatska košarkaška selekcija na Olimpijskim igrama ostvarila značajnu pobjedu zbog koje se nesporedno nakon susreta s Australcima već počelo žamoriti o četvrtfinalu uz povoljniju opciju da taj cilj ne bude dosegnut s četvrte pozicije u skupini, koja gotovo sigurno nosi susret s Amerikancima, već neke povoljnije. To znači da će trebati “skinuti” još poneki vrijedni “skalp” (Rusija, Litva, Njemačka…). Nakon jučerašnje utakmice ništa više ne izgleda nemoguće.
Hrvatska je odigrala kompletnu utakmicu bez većih oscilacija u svim fazama igre. Puno toga se moglo naslutiti već nakon prve dvije četvrtine tijekom kojih su hrvatski košarkaši “klokanskim” skokovima krenuli prema pobjedi. Australci su držali priključak tek u početnih sedam minuta (12:12), a onda su krenuli hrvatski refuli. Do kraja prve četvrtine Repešini odabranici su napravili seriju 9:2 za “plus sedam” (21:14). U drugoj četvrtini razlika je postepeno rasla i u 18. minuti dosegnula je nakon Prkačinovih poena 18 poena razlike (42:24). U tom razdoblju je već bilo jasno da će ovo biti sjajna šuterska večer svih hrvatskih igrača. Kada je do odmora bilo najpotrebnije potegnuli su Planinić kojemu se ubrzo priključio Prkačin. Nakon 20 minuta igre bilo je jasno i da se Bogutove prijetnje neće ostvariti. Pod obručima su vladali Banić, Prkačin, Lončar i Nicević, koji su u potpunosti primirili najjače australsko oružje. Bogut je tek završnici uspio popraviti dojmove kada je utakmica skrenula daleko od ozbiljnih natjecateljskih voda. Tri minute i 11 sekundi prije kraja Marko Banić je pogodio slobodno bacanje i donio najveću prednost na utakmici od 29 poena (95:66). U posljednjim minutama utakmice istopila se velika hrvatska prednost iako to neće pokvariti dojmove. Hrvatska je odigrala ohrabrujuću utakmicu, djelovala je raspucano (trice 75 posto!) s jasnom idejom u igri i kontrolom situacije u vlastitom reketu. Budući da je ovo bila jedna od onih utakmica u kojima uđe i nešto što obično završi na obruču najviše uoči sutrašnje (5.15 sati) utakmice s Rusijom ohrabruje kvalitetna igra u obrani gotovo tijekom cijele utakmice.
Rezultati
Rezultati 1. kola, skupina A: Rusija – Iran 71:49, Litva – Argentina 79:75, Hrvatska – Australija 97:82. Poredak: Rusija 2, Hrvatska 2, Litva 2, Argentina 1, Australija 1, Iran 1 bod. Skupina B: Njemačka – Angola 95:66, Španjolska – Grčka 81:66, SAD – Kina 101:70. Poredak: SAD 2, Njemačka 2, Španjolska 2, Grčka 1, Kina 1, Angola 1 bod.
HRVATSKA -AUSTRALIJA 97:82
(21:14, 26:17, 26:22, 24:29)
PEKING – Olimpijska dvorana Gimnazije. Gledatelja: 10.000 Suci: Eddie Rush (SAD), Petr Sudek (Slovačka) i Cristiano Maranho (Brazil).
HRVATSKA: Ukić 9, Kus 7 (1-2), Popović 6 (1-2), Rozić 3, Prkačin 16 (6-7), Tomas 12 (0-2), Planinić 12, Nicević 2 (2-2), Rudež, Banić 16 (2-2), Lončar 10 (1-2), Barać 4.
AUSTRALIA: Anstey 6, Mills 9 (4-6), Bogut 10 (4-6), Ingles 7 (3-3), Newley 6 (1-2), Bruton CJ 5, Barlow 12, Worthington 4, Saville, Andersen 4, Nielsen 13 (2-7), Redhage 6 (2-2).
Šut: Hrvatska 36-54 (67%), Australija 30-59 (51%)
Slobodna bacanja: Hrvatska 13-19 (68%), Australija 16-24 (67%)
Trice: Hrvatska 12-16 (75%), Australija 6-19 (32%)
Skokovi: Hrvatska 27, Australija 22