Najdraži gost poklonio se simbolu Domovinskog rata

Velimir BRKIĆ

Velika fešta, svetkovina nogometa u Škabrnji. U povodu obilježavanja 24. obljetnice Dana sjećanja na 86 žrtava Škabrnje u Domovinskom ratu, vlastitom inicijativom u goste im je došao najdraži gost, splitski Hajduk.

Bio je to i razlogom da se u mirnom ravnokotarskom selu, pored Vukovara, simbolu Domovinskog rata, na škabrnjskoj Vlačini okupi rekordan broj, od oko 1.200 gledatelja, od toga nekoliko stotina članove Torcide koje su napravili atmosferu poljudskog sjevera. Prihod od ulaznica namijenjen je obitelji rano preminulog branitelja Ante Karduma Bambe.

Splićani su na Vlačinu istrčali bez reprezentativaca Kalinića, Milovića, Vlašića, Balića, Tudora, Sušića (BiH) i Radčenka (Ukrajina) te ozlijeđenih Caktaša, Ohandze i Velazqueza. Nakon trijumfa i euforije, najgledanija momčad Prve HNL je zaredala s porazima od Rijeke i Osijeka. Zasigurno je to i razlogom da je majstor s mora predvođen kapetanom, 23-godišnjem vratarom Danteom Stipicom, po naputku trenera Burića u susret krenuo u petoj brzini, maksimalno angažirano protiv županijskog prvoligaša.

Predvođeni bivšim profesionalnim igračima Draganom Županom, Antom Mičićem i Frankom Bilaverom borbeni domaćini dali su sve od sebe, ponekad i više od toga. Izveli su prvi korner i prvi propustili prigodu preko Filipa Lekaja, koji je za svoje žonglerske poteze nagrađivan velikim aplauzom. Štoviše, u jeku hajdučkih napada, nekoliko mrtvih šansi i nevjerojatnih obrana vratara Josipa Škare te pet kornera u četiri minuta zicera na suprotnoj strani ne realizira Župan.

A onda se u škabrnjskoj magli ukazao mladi Tonći Mujan. Igrala se 42. minuta kad je desnu stranu do tribine probio Antun Maglica i na suprotnoj stativi kao na pladnju pronašao Mujana koji iz blizine zakucava u malu mrežicu nemoćnog J. Škare za 0:1. Nije prošla ni minuta vremena kad je omaleni, ali brzonogi Josip Juranović u trku uputio centaršut u gužvu oko jedanaesterca, a najviši u skoku je bio Maglica koji glavom loptu sprema u gornje desne rašlje.

U drugom poluvremenu domaćinima, dva dana nakon prvenstvene pobjede protiv Zlatne luke, ponestaje snage i koncetracije. Kad Maglica u 62. minuti postiže svoj drugi zgoditak Burić uvodi svježe, mlade snage koji se poput osica pokušavaju nametnuti treneru. Golovi se redaju jedni za drugim - Juranović, Ivan Mastelić, Marko Bencun. Treba izdvojiti Juranovićev zgoditak iz slobodnog udarca s oko 20 metara kad skida paučinu s lijevih rašlja.

Nakon velikog dočeka u centru Škabrnje, fotografiranja s brojnim navijačima i dijeljenja autograma u Općinskoj vijećnici je priređen prijem uz razmjenu poklona. Najemotivnije je bio na groblju sv. Luke gdje su igrači i vodstvo kluba kod spomen-obilježja kod centralnog križa poklonili sjenama žrtava Domovinskog rata i položili vijenac. Na hajdukovcima se osjetila duboka tuga i pijetet. Svijeće je zapalila i brojna Torcida.

Pred početak utakmice nakon himne Lijepa naša domovina i minute šutnje za škabrnjske žrtve, načelnik Nediljko Bubnjar i predsjednik kluba Zdravko Škara Holcer su prvom čovjeku Hajduka Marinu Brbiću pored umjetničke slike sa crkvom Velike Gospe poklanja uokvireni žuti dres s brojem 86 koji simbolizira broj škabrnjskih žrtava, te datumom velikog zvjerskog pokolja: 18.11.1991. Uokvireni žuti dres Škabrnje uručen je i kapetanu Anti Vrsaljku koji je za Škabrnju odigrao preko 200 utakmica.