11 C°

Zadar Caruje ligom

Autor: Roman Morović

10.04.2010. 22:00

Uvjerljivom pobjedom protiv vječnog rivala Cibone, košarkaši Zadra ostali su neporaženi i zadržali prvo mjesto u ligi za prvaka. Konačnih +6 možda se ne čini toliko uvjerljivo, ali igrači Danijela Jusupa kontrolirali su utakmicu od prve do posljednje minute, ne dopustivši niti jednom protivniku da dođe do vodstva. Prvu osjetniju prednost stvorili su krajem prvog poluvremena, no Cibona se u nastavku, unatoč očajnoj šuterskoj večeri, nije predavala. Pokušavali su gosti na sve moguće načine sustići Zadrane, ali kada bi to i uspijevali nikako ih nisu uspjeli prestići.
Ključna figura velike zadarske pobjede bio je Marko Car, ne samo zato što je zabio najviše poena, već zato što je cijelo vrijeme vukao ostatak momčadi i poentirao onda kada je to bilo najvažnije. Primjerice, kada se Cibona krajem treće četvrtine približila na -2, zabio je sedam poena u dvije minute, a manje od sedam minuta prije kraja utakmice, pri minimalnom vodstvu domaćih 59-58, svojom petom tricom pokrenuo je ključnu seriju Zadra, nakon koje se „vukovi” više nisu vratili u igru. Svakako vrijedi istaknuti i odličnog Plaisteda, koji je uz 18 poena dodao i 8 skokova, isto koliko su imali i Ružić i Boisa. Standardno dobar bio je Hrvoje Perić, a i Morović i Stipčević, unatoč lošoj šuterskoj večeri, pridonijeli su ovoj iznimno važnoj pobjedi. Zadar je sve u svemu bio borbeniji, više je želio pobjedu i na kraju ju je potpuno zasluženo i ostvario.
Na poluvremenu +10
Zadar je startao uobičajenom petorkom Stipčević, Car, Perić, Boisa i Ružić, dok je gostujući trener Velimir Perasović od prve minute na parket poslao Gordona, Bogdanovića, Tomasa, Vukušića i Radoševića. Poveli su domaći već u prvom napadu tricom Cara. Perić je pogodio jedno slobodno bacanje za 4-0, a +4 bilo je i nakon tri minute igre, 8-4. Gordon i Radošević donijeli su Ciboni prvo izjednačenje (8-8), ali Zadar uzvraća serijom 7-1 (nova trica Cara, Perić, Plaisted) za +6, 15-9 na sredini prve četvrtine. U 8. minuti Gordon je smanjio na 18-15, a onda su sjevnule dvije zadarske trice, prvo Stipčevića u padu pa Perića iz kuta za +9, 24-15. Ipak, do kraja prve dionice Tomas i Andrić su napravili mini seriju 5-1 pa je nakon deset minuta igre rezultat bio 25-20. Bogdanovićevu tricu na otvaranju druge četvrtine odmah je istom mjerom anulirao Car, a nakon dvice Gordona, tricu zabija i Ružić za 31-25. Radošević i Gordon vratili su vukove na -2, 31-29 u 15. minuti, Danijel Jusup zove minutu odmora i tada se nakon kraće stanke ponovno bude Zadrani. Plasited je u kratkom razdoblju triput poentirao ispod koša, dva slobodna bacanja pogodio je Morović i dvije minute prije kraja prvog poluvremena rezultat je 40-32. Bagarić je smanjo na -6, a onda raspoloženi Plaisted atraktivno u letu zakucava na asistenciju Morovića što je podiglo cijelu dvoranu na noge. Perasović je pozvao time-out, ali Plaisted je nezaustavljiv i prvi put donosi Zadru dvocifrenu prednost, 44-34. Nakon koša Bogdanovića i slobodnih bacanja Perića na veliki odmor otišlo se pri rezultatu 46-36.
Car i Plaisted
Drugo poluvrijeme domaći su otvorili prilično nervozno. Bogdanović i Andrić približili su Cibonu na šest razlike, 46-40, Plaisted je zaradio četvrtu osobnu pogrešku, a Jusup je nakon tri i pol minute morao pozvati time-out. Gordon je promašio dva bacanja pa, nakon koša Morovića, zabio koš i dodatno za 48-43. Dva penala promašio je i Boisa, a na sredini treće četvrtine Cibonin je Amerikanac ostao ležati na parketu s bolnom grimasom. Ipak, ispostavilo se da mu je samo trebalo malo odmora i uskoro se vratio u igru. Na koš Boise (50-43) uzvratili su Andrić dvicom i Tomas tricom za samo -2, 50-48 i Jusup je opet primoran pozvati minutu odmora. U igru je pritom vratio Cara, koji odmah pogađa tricu pa dva slobodna bacanja za 55-48. Još je jednom poentirao Tomas, Boisa i Gordon zabili su po jedno bacanje, a +7 Zadru (58-51) uoči posljednjih deset minuta igre osigurao je raspoloženi Car. Na otvaranju četvrte četvrtine dva bacanja zabio je Andrić, ali je odmah zatim morao iz igre zbog petog prekršaja. Jedno bacanje pogodio je Boisa (59-53), a Bogdanović tricom pa košem iz kontranapada smanjio na samo pola koša zaostatka, 59-58. Imali su gosti i napad za prvo vodstvo na utakmici, no kada ga nisu realizirali ponovno se ukazao sjajni Marko Car i tricom pokrenuo seriju svoje momčadi 7-0 (Perić, Plaisted). Četiri minute prije kraja utakmice tako su Zadrani ponovno otišli na +8, 66-58 i ta se prednost za protivnika pokazala nedostižnom. Tomas je smanjio na -6, Car promašio tricu iz kuta, ali Plaisted skače u napadu i ubacuje koš za 68-60. Indisponirani Gordon napravio je korake, dvije i pol minute prije kraja Perasović je pozvao minutu odmora, ali za njegovu momčad bilo je prekasno. Zadar je mirno i sigurno priveo utakmicu kraju u svoju korist i slavlje u Krešinom domu moglo je početi. Zadrani sada imaju omjer 6-0 i krasnu priliku da u idućim kolima podebljaju bodovni saldo, s obzirom da iduće tri utakmice igraju protiv A-1 ligaša.

ZADAR – CIBONA 74:68

(25:20, 21:16, 12:15, 16:17)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 4500. Suci: Dožai (Zagreb), Herceg (Zabok), Vovk (Slavonski Brod).
ZADAR: Perić 12 (5-8), Stipčević 5 (2-2), Boisa 5 (3-8), Batur, Šarlija, Marčinković, Ružić 7, Bilan, Morović 4 (2-2), Car 23 (4-6), Škifić, Plaisted 18 (2-2). Trener: Danijel Jusup.
CIBONA: Vrbanc, Gordon 16 (4-7), Bogdanović 13 (1-2), Troha, Radošević 8 (0-2), Vukušić, Andrić 11 (5-6), Bagarić 2 (0-1), Zubčić, Udrih, Tomas 18 (1-2). Trener: Velimir Perasović.
Šut za dva: Zadar 16-34, 47%; Cibona 24-41, 59%.
Šut za tri: Zadar 8-26, 31% (Car 5, Perić, Stipčević, Ružić); Cibona 3-20, 15% (Bogdanović 2, Tomas).
Slobona bacanja: Zadar 18-28, 64%; Cibona 11-20, 55%.
Skokovi: Zadar 32 (24+8); Cibona 32 (26+6).
Osobne pogreške: Zadar 21; Cibona 25.

A-1 LIGA ZA PRVAKA

Rezultati 6. kola: Zadar – Cibona 74:68, Cedevita – Zabok 91:75, Zagreb – Svjetlost 114:89, Darda – Trogir 94:77.
Raspored 7. kola: Srijeda: Trogir – Zadar, Cibona – Zagreb, Svjetlost – Cedevita. Utorak: Zabok – Darda.