11 C°

Kaštropil u nastavku donio preokret

10.04.2012. 22:00

Iznimno važnu pobjedu ostvarili su košarkaši Zadra sinoć u Šibeniku, te tako došli na pozitivan omjer 4-3 i ostavili Jolly daleko iza sebe na 1-6, nakon prvog dijela Lige za prvaka.
Bio je to dvoboj s mnogo preokreta. Od početnog vodstva gostiju +5, preko +8 domaćih na poluvremenu pa opet zadarskih +7 na kraju treće četvrtine. Jolly se još jednom vratio u život, čak i poveo, ali je završnica u potpunosti pripala Zadru, koji je tako došao do posve zaslužene pobjede. S obzirom na već uobičajenu neefikasnost u napadu, još jednom je ključ bila obrana i nadmoć u skoku (48-32), za koji je uvelike zaslužan Franko Kaštropil sa 11 skokova (pet obrambenih i šest napadačkih) u drugom poluvremenu. Centar Zadra zabio je i 10 poena, kapetan Ivanov pridodao je 14, uz 11 skokova, a Reed 11 poena, uz pet skokova, dvije asistencije i tri blokade. Jedanaest skokova, uz osam poena imao je Ante Delaš.
Poveli pa stali
Domaći su krenuli postavom sa trojicom Zadrana, Petanijem, Mrvom i Josipovićem, te Amerikancem Rossom i Katurom, dok je startna petorka gostiju bila Reed, Vrbanc, Ramljak, Ivanov i Krapić. Zadrani su bolje otvorili susret, ponajviše zahvaljujući agresivnoj obrani, koja je stvarala dosta problema domaćima pa su u više navrata završavali napade u posljednjim sekundama ili gubili lopte zbog isteka napada. Reed (bacanja i trica), Krapić i Vrbanc priskrbili su svojima +5 (4:9), a ista je razlika bila pri rezultatu 7:12 pa je u sedmoj minuti domaći trener pozvao time-out.
To je, izgleda, urodilo plodom, jer je njegova momčad ponudila nekoliko boljih odgovora na protivničku obranu, koja je samim time otupila. Do kraja prve četvrtine za Zadar su poentirali još samo Krapić i Reed (jedno bacanje), dok su Šibenčani pet put zabili iz igre (Vrsaljko 2, Katura, Salamun, Ross), te dvaput s linije slobodnih bacanja (Mrva) za vodstvo 19:15.
Kako to obično biva, onog trenutka kad je pala zadarska obrana, ponestalo je rješenja i u napadu pa su „plavi” sve teže dolazili do koševa iz igre. Šut opet nije išao, čak ni onaj najjednostavniji, s penala. Salamun je dvaput položio na otvaranju druge četvrtine za 23:16, čime je Jolly kompletirao seriju od 12 razlike u četiri minute. Od minus pet do plus sedam.
Preokret ulaskom Kaštropila
U drugom poluvremenu igru je preokrenuo Franko Kaštropil. Centar Zadra postigao je prva tri poena u trećoj četvrtini, a onda je Batur koš-faulom smanjio na samo -2, 35:33. Delaševa trica, tek druga zadarska, bila je odgovor na koš Salamuna sa 37:36. Mrva je još jednom vratio svoje na +3, ali Zadar je bio u mnogo boljem ritmu, što se osjetilo i na rezultatu do kraja treće četvrtine, a onda i kraja utakmice.

JOLLY – ZADAR 54:67

ŠIBENIK – Dvorana Baldekin. Gledatelja: 700. Suci: Herceg (Zabok), Prpić i Palavra (oba Zagreb).
JOLLY: Josipović 6, Petani 8, Katura 3, Vlaić, Vrlika, Mrva 4, Salamun 11, Vrsaljko 8, Gabrić, Ross 14, Gulam. Trener: Hrvoje Vlašić.
ZADAR: Zadnik 2, Ivanov 14, Šango, Kaštropil 10, Delaš 8, Ramljak 1, Krapić 8, Reed 11, Batur 5, Kuso 1, Vrbanc 3, Vrkić 4. Trener: Aleš Pipan.
Šut za dva: Jolly 15-45, 33%; Zadar 18-41, 44%.
Šut za tri: Jolly 3-15, 20% (Petani, Salamun, Ross); Zadar 4-20, 20% (Delaš 2, Reed 2).
Slobodna bacanja: Jolly 15-23, 65%; Zadar 19-31, 61%.
Skokovi: Jolly 32 (24+8); Zadar 48 (34+14).
Osobne pogreške: Jolly 26; Zadar 26.