Ubojitim vanjskim šutom zaustavljen crni turopoljski niz

Košarkaši Zadra nadmoćni na gostovanju kod Gorice u 5. kolu
Upisali su tako igrači Srđana Helbicha prvu pobjedu u V. Gorici nakon više od tri godine, ali i održali stopostotan učinak na samoj polovici Lige za prvaka, upisavši petu pobjedu zaredom kojom su ostali i dalje usamljeni na čelu ljestvice
KK ZADAR
BEZ POPUSTA U VELIKOJ GORICI - Dominik Mavra

Niti 48 sati nakon osiguranog abaligaškog statusa na Gripama košarkaše Zadra je očekivalo jedno od najtežih gostovanja u domaćem prvenstvu, ono na terenu Gorice. Zvuči pomalo čudno, ali i istinito, da je Gradska sportska dvorana u Velikoj Gorici Zadranima najužareniji gostujući parket zadnjih godina, a potvrdit će to i njihov negativan niz od četiri poraza u turopoljskoj dvorani koji je napokon prekinut u jučerašnjem srazu 5. kola Lige za prvaka rezultatom 81:69. Upisali su tako igrači Srđana Helbicha prvu pobjedu parketu Gorice nakon više od tri godine, ali i održali stopostotan učinak na samoj polovici Lige za prvaka, upisavši petu pobjedu zaredom kojom su ostali i dalje usamljeni na čelu ljestvice ispred Cibone i Splita.

Dalekometna paljba

Zadrani su uspjeli primorati turopoljske bikove na potpisivanje kapitulacije u prvoj polovici završne dionice kada su neumoljivom dalekometnom paljbom uspjeli napraviti ključan rezultatski odmak. Imali su Helbichovi štićenici nakon potpuno izjednačenog prvog poluvremena odličan ulaz u nastavak susreta. Dvije trice kapetana Mavre odvele su branitelja naslova do prve dvocifrene prednosti u utakmici (34:44) te se u tim trenucima činilo da stvari konačno sjedaju na svoje mjesto jer se uspješno pronađao pravi ritam obrane i napada. No, ukazao se na drugoj strani s nekoliko dobrih poteza Kalajžić (trica i dva plus jedan) koji je tako vratio svoju momčad na tek posjed zaostatka (45:48). Isto odstojanje vrijedilo je i nakon proteka 30 minuta igre (54:57), a onda su momci u plavim dresovima odagnali svaku mogućnost iznenađenja, upalili su konačno svoje motore i pokazali tko je gazda na parketu. Thompson je inicirao odlučujući zadarski nalet, potom su Jordano, Carter i Mavra ubacili svaki po tricu i na šest minuta do kraja Zadrani su se našli na najvećih dotad 12 viška (58:70).

Dobre minute Bursaća

Bilo je jasno da će domaćin teško do preokreta u preostalom vremenu, iako su na trenutak zaprijetili preko svog najboljeg igrača Kapuste, spustivši zaostatak na osam minusa (67:75). No, nisu se gosti dali smesti, posebice u situaciji kad ih je služio vanjski šut pa su tricama Mavre i Cartera zaključili izazovno gostovanje s lagodnih 12 razlike. Čak 11 trica iz samo 22 pokušaja ubacili su Helbichovi igrači u ovom susretu, a listu strijelaca predvodio je Carter s 20 ubačaja uz 12 skokova. Thompson je dodao 14, Mavra 12 koševa, dok je Junaković bio također dvocifren s 10 poena čemu je pridodao i devet asistencija. Stratega Zadra sigurno osim same pobjede mogla je veseliti dobre rola rekonvalescenta Bursaća koji je u 20 minuta na parketu ostvario učinak od devet koševa, dva skoka i tri asistencije. Kod domaćina je prednjačio Kapusta s 23 ubačaja.