NOVA POBJEDA KOŠARKAŠICA: Ana Vrsaljko razbila Šibenik

11.11.2018. 20:33

Junakinja košarkašica Zadra u subotu na Baldekinu bila je Ana Vrsaljko koja je postigla 30 koševa i bila nepremostiva prepreka za igračice Šibenika. Uz to su Zadranke u Šibeniku u većem dijelu utakmice uspjele odigrati kvalitetnu obranu i reducirati postotak šuta za tri domaće ekipe, što je i bio glavni zadatak. Doduše, Šibenik nije loše krenuo u utakmicu. Ina Marin je pogodila tricu za 8:4. No, tada kreće Vrsaljko, koja postiže šest koševa, Nikpalj Vukorepa dodaje četiri, isto koliko i Ana Mandić i već tada je vidljivo da će domaće teško braniti reket, u kojemu Zadranke dominiraju. Nakon spomenutog vodstva, Šibenik je postigao samo četiri koša, a Zadar 14 do kraja prve četvrtine.
Nika Jelenković i, naravno, Vrsaljko postižu deset poena za redom i nakon samo nekoliko minuta igre u drugoj dionici, na semaforu stoji 16:30. Šibenčanke rade mini-seriju od 5:0 i približavaju se Zadru, no dobru dionicu u redovima ekipe Marije Mazije ima Australka Claire Ioannidis koja povezuje dvije trice i ponovo vraća +14, a kada Vrsaljko poveže dva nova koša, Zadranke se primiču i prednosti od 20 razlike. Ipak, Šibenik do kraja poluvremena stiže na -15 (29:44).
Bilo je očekivano da domaća ekipa nakon poluvremena krene na sve ili ništa, podigne razinu agresivnosti na oba kraja terena i proba što ranije smanjiti prednost zadarskih košarkašica. To su naravno Šibenčanke i pokušale, ali i uspjele. Treću četvrtinu dobivaju s 18:9 i primiču se na -6 (47:53). Napad „bijelo-plavih“ u tom razdoblju nikako nije funkcionirao. Zadranke su promašivale lagane šuteve, gubile lopte, loše organizirale napade, tako da se u posljednjih deset minuta ušlo s jako malom razlikom.
U posljednjoj četvrtini drame nije nedostajalo. Prvo opasnije približavanje dogodilo se sedam minuta prije kraja kada je floter pogodila Šibenčanka Lorena Mihić. Stajalo je tada na semaforu 53:55. Uspjele su tada Mandić i Vrsaljko ponovo napraviti razliku pa je četiri minute prije kraja Zadar imao sedam poena prednosti (53:60). Ipak, domaća ekipa ima snage za još jedan pokušaj. Prvo pogađa Antonija Chiabov, potom Sara Borič pa ponovo Chiabov slobodna bacanja i dvije minute prije kraja susreta Šibenik stiže na -1 (59:60). Blokadu u redovima zadarske ekipe prekidaju Mandić i Dujić, koje su u ključnim trenucima mirne s linije slobodnih bacanja. Šibenik ne koristi dva napada pa Zadar 30 sekundi prije kraja ima opet sedam razlike, što domaće igračice više nisu mogle stići.
Kada se pogleda postotak šuta, može se vidjeti da niti jedna ekipa u tom segmentu nije stvorila značajnu prednost. No, razlog radi čega su Zadranke slavile u Šibeniku, uz sjajnu izvedbu Vrsaljko, se može vidjeti u razlici u skokovima. Zadar je imao čak 21 skok više od Šibenika, a od toga su Mazijine igračice skočile čak 17 puta u napadu. Vrlo jasno se može doći do zaključka, da su Zadranke imale više posjeda, odnosno više prilika za pogađanje koša. I radi toga se u Zadar vraćaju s dva nova boda. Uz Vrsaljko, treba spomenuti i 14 skokova Nikpalj Vukorepe, koja je bila manje efikasna u napadu, ali je zato u spomenutom segmentu itekako pridonijela pobjedi svoje ekipe.

ŠIBENIK 62
ZADAR 69
(13:18, 16:29, 18:9, 15:16)
ŠIBENIK – Dvorana na Baldekinu. Gledatelj: 100. Suci: Leo Roglić, Dino Vukušić, Frane Mjeda.
ŠIBENIK: Marin 9, Chiabov 12 (4-5), Mihić 13 (2-3), Vukšić 10, Borić 14 (4-6), Erslan, Pavičić, Obratov, Čaleta, Skrozić, Barišić. Trener: Stipe Bralić.
ZADAR: Oštrić, Jelenković 10, Dujić 6 (2-2), Vrsaljko 30 (8-11), Ioannidis 9, Nikpalj Vukorepa 4, Perica 2, Budija, Mandić 8 (0-2), Gardijan, Bačić . Trenerica: Marija Mazija.
Šut za dva: Šibenik 15-30 (50%); Zadar 22-46 (47%)
Šut za tri: Šibenik 6-35 (17% – Marin 3, Vukšić 2, Mihić); Zadar 5-21 (23%  – Ioannidis 3, Jelenković 2.)
Slobodna bacanja: Šibenik 14-18 (77%); Zadar 10-15 (66%)
Skokovi: Šibenik 33 (24+9); Zadar 54 (37+17)
Osobne pogreške: Šibenik 17; Zadar 19.