26 RAZLIKE U 13 MINUTA Zadrani otpuhali "vukove" s terena (FOTOGALERIJA)

Zvonko KUCELIN

ZADAR - CIBONA  77:51

(15:10, 23:10, 22:13, 17:18)

Teško se sjetiti kada je Zadar ovako pregazio najvećeg rivala. Nakon 30 minuta igre oko pet tisuća navijača u transu je pjevalo: "Mi smo luđaci, bit ćemo prvaci". Na semaforu je, naime, svjetlilo gotovo nevjerojatnih 60:33. Momčad Ante Nazora deklasirala je Cibonu u svim segmentima igre, iako je otvorila sa 0:8 u prvih šest i pol minuta. No, uslijedila je čudesna serija od čak 26 razlike u 13 minuta, kojom su "vukovi" otpuhani s terena i više se nisu mogli sastaviti s loptom. Osam minuta prije kraja krenuli su i "valovi" na tribinama, a onda je doslovno zagrmjelo: "Mi smo Zadrani, Zadar je naš." Nešto kasnije, pri okruglih 30 razlike (71:41), krenulo i podrugivanje: "Ovo je dosadno." Pa opet red valova. Publika se zabavljala kao rijetko kada posljednjih godina. A Zadar je došao do osme ovosezonske pobjede u ABA ligi i posve se približio Ciboni na petom mjestu koja ih ima devet, ali i utakmicu više. Na Višnjiku se osjeća miris Europe. Završilo je dakako sa: "Večeras je naša fešta."

Zadrani su imali velikih problema s postizanjem prvog koša u novoj godini. U prve četiri minute izgubili su četiri lopte i promašili pet šuteva (tri Sobin, po jedan Ivanov i Ramljak) pa je Ante Nazor u petoj minuti morao pozvati time-out. U međuvremenu su za Cibonu poentirali Rozić (4) i Lalić za 0:6. Ni minuta odmora nije pomogla Zadranima, jer su promašili još pet napada. Prvo je Lalić blokirao Sobina pa je potonji izgubio još jednu loptu, da bi Florence promašio dvije trice. Zadar je uhvatio odbijenu loptu ali je Sobin još jednom promašio. Nazor je tada pokušao sa Šangom umjesto Florenca i pogodio. Zadarski šuter vezao je dvije trice i probudio cijelu momčad. Sobin je pogodio jedno bacanje, a Bošnjak koš i dodatno pa je već u devetoj minuti rezultat izjednačen na 10:10. Cibonin napad, koji ni do tada nije briljirao, posve se pogubio, a zadarski razigrao. Bošnjak je zabio tricu, a Šango dvicu za 15:10.
U istom ritmu počela je i druga četvrtina. Otvorio je Šango tricom, nastavio Sobin bacanjem i prvim ubačajem iz igre nakon pet promašaja, a seriju je tek nakratko prekinuo Jagodić-Kuridža. No, četiri poena vezao je potom Ivanov, a Ramljak u kontri poentirao za +15, 27:12. Rimac je na sredini druge dionice pozvao minutu odmora, jer je njegova momčad u oba smjera izgledala poput razbijene vojske. No, što god da je rekao igračima, nije se primilo. Rasulo se nastavilo do poluvremena.Tek su Lalić i Rozić uspjeli iz igre nekako progurati loptu kroz obruč pa je Cibona u 20 minuta ostala na samo 20 postignutih poena, uz šut za tricu 0-11, za dvicu 7-15, te sedam izgubljenih lopti. Zadar je, pak dobio još dvojicu strijelaca. Upisao se Kraljević (5) pa Florence, koji je koš-faulom zaključio prvo poluvrijeme za +18, 38:20. Publika je, jasno, euforično ispratila momčad u svlačionicu, jer doista se ne pamti kada je Zadar Ciboni u 13 minuta napravio 26 razlike.
Iako su gosti otvorili treću dionicu mini-serijom 0-4 (Siriščević, Lalić), ništa se značajnije nije promijenilo. Kraljević je zakucao za ogromnih +27, 60:33, uoči posljednjih deset minuta igre. Cijela dvorana je bila na nogama i pjevala, a Nazor se morao potruditi da ipak smiri igrače, jer valjalo je posao odraditi korektno do kraja. I u tome je uspio. Njegova momčad nije makla nogu s gasa. Šango je zabio još četiri poena, upisali su se i Barać i Širko pa je razlika narasla do najvećih 30.