Zadar pao u samoj završnici utakmice

ABA LIGA
Vodili su Zadrani veći dio utakmice u Ljubljani, ali je na kraju Olimpija pronašla način kako doći do pobjede
ABA liga
Izgubili u završnici

Košarkaši Zadra nisu uspjeli s pobjedom završiti natjecanje u ABA ligi iako su imali lijepu priliku za tim. Vodili su Zadrani veći dio utakmice u Ljubljani, ali je na kraju Olimpija pronašla način kako doći do pobjede.

Odlična prva četvrtina

Zadrani su krenuli sa petorkom: Knowles, Brzoja, Božić, Ivanov i Špralja, a zanimljivost je da je baš tih pet igrača Aramis Naglić maksimalno iskoristio u prvoj četvrtini. Pogodio je, jer su u tom razdoblju njegovi igrači vodili glavnu riječ na terenu. Potvrda toga je rezultat 14:24 za Zadar, minutu i pol do kraja prve četvrtine kojeg je postavio tricom Šime Špralja. Bilo je to odličnih osam i pol zadarskih minuta nakon kojih se ipak malo promijenila situacija na parketu dvorane u Stožicama. Domaći košarkaši uspijevaju smanjiti na šest poena (21:27) do isteka prve četvrtine, a ubrzo se vraćaju u potpuni egal zahvaljujući Hrovatu i Morganu (29:31). Ivanov i Knowles održavali su sredinom druge dionice prednost Zadra od pet poena (34:39), no završnica poluvremena je pripala zmajčekima koji su preko Badžima i Hrovata poravnali rezultat (39:39). U preostalih 30 sekundi Vuković je zakucavanjem vratio Zadar u prednost (39:41), no nije dugo trajala, jer su Ljubljančani početkom treće četvrtine tricom Olivera (42:41) došli prvi put u vodstvo nakon uvodnih minuta utakmice. Isti igrač zaslužan je za odlazak zelenih na 48:44, dok je Lorbek postavio najvećih Olimpijinih pet viška, 51:46. Djelovalo je kao da Zadrani gube ritam i upadaju u mlin Slovenaca, no ulazak Vukovića s klupe uz standardno dobrog Špralja povratio je akcije Zadra u ovoj utakmici. Serijom 3:12 koju je započeo kapetan Špralja, a nastavio sa sedam poena Vuković došlo se do prednosti od šest poena za Naglićevu momčad (54:60) koju je Badžim sa košem smanjio na 56:60 pred posljednju četvrtinu.

Tratnik i Amerikanci

Nije ta prednost Zadra trajala predugo, jer su zmajčeki u tri i pol minute uspjeli preokrenuti zaostatak u prednost od četiri poena. Ključnim igračem Olimpijinog trenera u tim trenucima se pokazao Tratnik čija trica je povratila egal (61:62), dok je isti igrač uz Olivera donio u sljedeća dva napada 66:62 za Olimpiju. Naglićeva minuta odmora primirila je nalet domaćina što je iskoristio Božić sa četiri poena u nizu za ulazak u posljednjih pet minuta sa poravnatim rezultatom (66:66).

Isto odstojanje bilo je i dvije minute kasnije. Božić je pogodio za 73:73, kao i minutu kasnije kad je Knowles ponovno izjednačio tricom nakon Morganovih poena (76:76). Ipak ljubljanski Amerikanci, Morgan pa nakon njega Oliver, zakucavanjima odvode Olimpiju u kapitalnih plus četiri, minutu i pol prije kraja (80:76). To se pokazalo presudnim poneima, jer je izostala prava reakcija Zadrana u tih minutu i nešto preostalih do kraja. Hrovat i Morgan sa poenima su doveli zaosttak na više od dva posjeda (84:77), što se više nije dalo stići u preostalih 20 sekundi.

ABA liga

Posljednje (22.) kolo: P. Olimpija - Zadar 90:85, Cedevita - Partizan 85:75, Mega B. - Igokea 99:87, Mornar - MZT 106:75. Večeras: C. zvezda - Cibona, Budućnost - FMP.

LJUBLJANA - Dvorana Stožice. Suci:

PETROL OLIMPIJA: Kastrati 2, Radulović, Tratnik 5, Oliver 18 (1-1), Bubnić, Badžim 12 (2-2), Morgan 25 (5-8), D. Lorbek 9, Hrovat 19 (9- 10), E. Lorbek, Sanon. Trener: Zoran Martić.

ZADAR: Knowles 16 (1-1), Bašić 5 (2-3), Vladović, Ivanov 22 (4-6), Kraljević, Krajina, Vuković 11, Brzoja, Špralja 16 (1-2), Božić 15 (3-5). Trener: Aramis Naglić.

Šut za dva: P. Olimpija 26-47 (55%); Zadar 28-43 (65%).

Šut za tri: P. Olimpija 7-22 (32%); Zadar 6-19 (32%).

Slobodna bacanja: P. Olimpija 17-23 (74%); Zadar 11-17 (65%).

Skokovi: P. Olimpija 36 (21+15); Zadar 28 (23+5).

Osobne pogreške: P. Olimpija 21; Zadar 25.