18 C°

Pobjedom prema Ciboni

11.05.2012. 22:00

U posljednjem kolu Lige za prvaka košarkaši Zadra očekivano su pobijedili šibenski Jolly, iako ta utakmica ni jednoj ni drugoj momčadi rezultatski nije ništa značila. Momčad Aleša Pipana je već ranije osigurala četvrto mjesto, dok je ona Hrvoja Vlašića sezonu završila na sedmom.
U prvih pet minuta Zadar je, tricom Vrbanca, kontrama Delaša i Ramljaka, te još jednim Delaševim košem, otišao na 11:2 i nagovijestio laganu šetnju u posljednjoj utakmici Lige za prvaka. Ipak, kada je u igru na drugoj strani ušao Zadranin Ivo Josipović, Jolly se vratio. Na dva njegova koša nadovezali su se Režić i Ross za 11:10.
Sve u svemu, u prvoj četvrtini je bilo mnogo više promašaja i izgubljenih lopti nego li lijepih poteza, a zaključena je tricom Josipovića sa sirenom za 17:15. Tako je Zadar nastavio s praksom primanja koševa u posljednjim sekundama četvrtina.
Na otvaranju druge gosti su prvi put izjednačili (Režić), no tada kreće Zadar. Delaš je stavio dvije trice, a Ivanov i Batur su sudjelovali u seriju 13-0 za 30:17. Strasti u dvorani su se na trenutak uzburkale nakon nesportskog prekršaja Josipovića na Delašu, ali se zadarski centar ispričao svima, što je publika pozdravila pljeskom.
Malo kasnije je napokon mogla zapljeskati i ponekom atraktivnom potezu i to prvo atraktivnom košu Batura (prethodno je zabio i tricu) pa sličnom Rossa na suprotnoj strani. Šibenčani su imali posljednji napad, a na tribinama je gotovo krenula oklada hoće li Zadar još jednom primiti koš s istekom vremena. Iz igre nije, ali je 0,5 sekundi prije kraja prekršajem zaustavljen Vrsaljko, koji je s penala postavio 39:27 na velikom odmoru.
Kada su Batur (nova trica), Kuso i Delaš na otvaranju drugog poluvremena odveli domaće na +17 (46:29), činilo se da je priča oko pobjednika riješena, no tada, po tko zna koji put ove sezone, neovisno o važnosti utakmice, kreće uobičajena zadarska crna rupa. Jolly je napravio seriju 11-0 (Katura 6, Vrlika 4) za povratak na samo -6, 46:40.
Zadar se malo trgnuo koševima Kuse, ali mu je uzvratio Mrva, da bi treću četvrtinu zaključio Puljko tricom za 51:47. Na krilima tog naleta, gosti su otvorili i posljednju dionicu i to serijom od sedam poena (Ross, Mrva, Vrlika trica) za prvo vodstvo na utakmici, 51:54.
Čak ni uvijek kritična publika na Višnjiku nije previše negodovala, a da do toga ne dođe pobrinuli su se Vragović i posebno Delaš (4) za povratak prednosti na zadarsku stranu, 58:54. Ipak, nezadovoljan igrom svoje momčadi, Pipan je pet minuta prije kraja, pozvao time-out. Vrlika je još jednom približio svoje na dva razlike, no to je bilo sve.
Ramljak, Vragović (trica) i Krapić stavili su točku na „i” pa je Zadar ipak pobjedom zaključio Ligu za prvaka i najavio polufinale doigravanja s Cibonom. Prva utakmica je u utorak u Zagrebu, a druga u petak u Zadru.

ZADAR – JOLLY 66:58

(17:15, 22:12, 12:20, 15:11)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1000. Suci: Herceg (Zabok), Legović (Rijeka), Sušanj (Rijeka).
ZADAR: Zadnik, Ivanov 8, Šango, Delaš 21, Ramljak 4, Krapić 3, Reed, Batur 10, Vragović 7, Kuso 10, Vrbanc 3, Vrkić. Trener: Aleš Pipan.
JOLLY: Josipović 11, Katura 6, Vrlika 9, Režić 4, Mrva 9, Puljko 5, Salamun 2, Vrsaljko 4, Gabrić, Ross 8, Mihaljević. Trener: Hrvoje Vlašić.
Šut za dva: Zadar 18-41, 44%; Jolly 19-43, 44%.
Šut za tri: Zadar 7-25, 28% (Delaš 3, Batur 2, Vragović, Vrbanc); Jolly 3-18, 17% (Josipović, Vrlika, Puljko).
Slobodna bacanja: Zadar 9-14, 64%; Jolly 11-17, 65%.
Skokovi: Zadar 39 (27+12); Jolly 31 (22+9).
Osobne pogreške: Zadar 15; Jolly 17.