FOTOGALERIJA: Tornado donio krila u drugom poluvremenu

13.05.2018. 10:18

Veliku pobjedu ostvarili su košarkaši Zadra u prvoj utakmici polufinala doigravanja protiv Cibone. Iako su gosti imali nevjerojatno čistu situaciju nakon prvog poluvremena. Devet poena prednosti, a Zadar je igrao bez Brzoje i Vladovića te bio vidno u padu nakon čak primljenih 51 poen u tom razdoblju pomoć je stigla od strane Tornada koji je na jedinstven način okrenuo ritam i tijek utakmice u korist svojih ljubimaca.
Nije krenulo dobro za domaće već od početka utakmice iako je prvih pet poena u utakmici otišlo na njihovu stranu. Luka Božić i Ive Ivanov donijeli su dobro raspoloženje s 8:2 na otvaranju, ali ubrzo su zagrijali svoj stroj i Zagrepčani su do konca prve četvrtine preuzeli kontrolu igre i rezultata. Luka Žorić i Ivan Novačić bili su kreatori malog preokreta s kojom je Cibona došla do fine zalihe od sedam poena (22:29) za prvih 10 minuta. Pogotovo je iznenadio Novačić koji je zabio šest poena u završnoj minuti prve dionice i tako uz Žorićevih devet koševa nanio najviše štete Zadranima. Ipak i Aramis Naglić pronašao je džokera na klupi u liku Domagoja Vukovića. Zakucavanje i trica Riječanina bili su dovoljni za brzo poravnanje na 29:29, ali i za delirij u dvorani. Činilo se da se lakše prodisalo nakon tog brzog povratka, no uslijedilo je novo kvalitetno mini razdoblje Cibone sa nepogrešivim Žorićem na čelu. Najkorisniji igrač regionalne lige donio je 31:36 kao i malo kasnije 34:40 rezultat s kojim su Cibosi dobili malo zraka pred kraj prvog poluvremena. Uzalud je bilo primicanje domaćina na 40:42 preko požrtvovnog Krajine kad su Zagrepčani na krilima Žorića, koji je zabio 21 poen do tada, osigurali najvećih plus devet (42:51) za preostalih 20 minuta. Uz veliki zaostatak kao i izostanak ponajboljeg defanzivca Mislava Brzoje novi peh za trenera Zadra pred nastavak bio je rani izlazak iz igre zbog ozljede Jakova Vladovića. Osjetili su i pripadnici Tornada da je Zadru u toj gotovo bezizlaznoj situaciji uistinu potreban pravi šesti igrač, pa su se preselili na zapadnu tribinu ispod koša što je podsjetilo na onu vruću atmosferu u Jazinama.
Brzo je taj pritisak s tribina počeo donositi ploda.
ZADAR 89
CIBONA 78
(22:29, 20:22, 21:13, 26:14)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 4000. Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Siniša Herceg (Zabok) i Luka Kardum (Split).
ZADAR: Bašić 10 (1-2), Vladović, Ivanov 14 (2-2), Kraljević (0-2), Jelenković, Krajina 11 (3-3), Vuković 11 (2-3), Špralja 3, Gray 15 (5-5), Božić 25 (9-11), Planinić. Trener: Aramis Naglić.
CIBONA: Bilinovac 4, Uljarević 2, Ratkovica 4 (1-1), Žorić 31 (7-9), Čorić, Gilbert 1 (1-4), Novačić 12 (2-2), Bošnjak 3, Rozić 7, Ljubičić 4, Tomas 10 (2-2), Jularić. Trener: Ante Nazor.
Šut za dva: Zadar 30-65 (46%); Cibona 30-69 (44%).
Šut za tri: Zadar 7-21 (33%); Cibona 5-28 (18%).
Slobodna bacanja: Zadar 22-28 (79%); Cibona 13-18 (72%).
Skokovi: Zadar 40 (22+18); Cibona 35 (18+17).
Osobne pogreške: Zadar 23; Cibona 22.