Hrvatska bronca zlatnog sjaja

Autor: Roman Morović

11.07.2009. 22:00

Hrvatska juniorska košarkaška reprezentacija treća je na svijetu. Nakon nesretnog poraza u polufinalu od SAD-a, Hrvati su smogli snage za još jedan podvig, te su sjajnom igrom u utakmici za treće mjesto porazili Australiju sa 87:81.
Prvi su poveli Australci, no Prostran odmah pogađa tricu za hrvatsko vodstvo 3-2. Minutu kasnije tricu je pogodio i Šime Olivari (6-4), no sve u svemu prvih pet minuta utakmice proteklo je vrlo izjednačeno. Kod rezultata 12-12 stiže nova hrvatska trica, ovoga puta Zubčića koja pokreće seriju 9-1 za prvo osjetnije vodstvo Hrvatske, 21-13. Australce je u igru vratio Salecich tricom, a minutu prije kraja prve četvrtine Brock Motum pogađa dva slobodna bacanja za povratak Australije na samo -3, 20-23. Ipak, posljednja minuta pripada Hrvatima koji serijom 5-0 (još jedna trica Olivari) ponovno odlaze na +8, 28-20, nakon prvih deset minuta igre.
Drugu četvrtinu sjajno je otvorio stari hrvatski znanac Matthew Dellavedova (glavni akter Australske pobjede u skupini drugog kruga) koji sam radi seriju od sedam poena i vraća svoje u igru na samo pola koša zaostatka, 28-27. Od tog trenutka do kraja prvog poluvremena igra se praktički koš na koš, a momčadi se više puta izmjenjuju u vodstvu. Australija je u jednom trenutku imala tri poena prednosti (33-36), no Prostran je u tri uzastopna napada ubacio sedam poena (serija 7-3) i vratio Hrvatskoj minimalno vodstvo, 40-39. Na odmor se otišlo pri rezultatu 46-45 u korist Hrvatske.
Buđenje kapetana
Početkom drugog poluvremena probudio se kapetan Mario Delaš koji ubacuje devet uzastopnih poena za vodstvo Hrvatske +8, 55-47. S druge strane uzvraća Cody Ellis i vraća Australiju na -2, 55-53, no Zubčić i Delaš ponovno u dva navrata donose Hrvatskoj +8 (64-56 i 66-58). U posljednjih deset minuta ušlo se s vodstvom Hrvatske od šest poena, 66-60 i sve je bilo još uvijek otvoreno.
Mario Delaš u drugom je poluvremenu jednostavno bio nerješiva enigma za australsku obranu. Upravo je on otvorio posljednju četvrtinu košem uz dodatno bacanje za +9 Hrvatske, 69-60. Ipak, Australci se nisu predavali i na krilima Jasona Cadee rade seriju 6-0 i približavaju se na -3, 69-66. Delaš vraća na +5, Butorac povećava na +7, a nakon dvice Greenwooda, ponovno Delaš i Zubčić donose Hrvatskoj +9, 79-70, četiri minute prije kraja utakmice. No niti to nije pokolebalo ratoborne Australce koji u iduće tri minute rade seriju 9-0 (79-79) koju prekida tek Mario Delaš sa linije slobodnih bacanja. Točno minutu prije kraja utakmice Mitchell Young je poentirao za 81-81 i na pomolu je bila još jedna dramatična završnica.
Tada se ukazao Ivan Batur koji je do tog trenutka upisao samo dva poena i sjajnom tricom iz kuta donosi Hrvatskoj +3, 84-81. Australci su pokušali uzvratiti istom mjerom ali Cadee promašuje tricu, a Butorac je mirne ruke s linije slobodnih bacanja. Trideset sekundi prije kraja na semaforu je pisalo 86-81, a kada je u idućem australsom napadu i Ryan Broekhoff promašio tricu Hrvatska je mogla početi slaviti veliku pobjedu. Konačnih 87-81 postavio je s linije slobodnih bacanja Toni Prostran, a nakon posljednjeg zvuka sirene usljedila je opća invazija terena i veliko slavlje igrača i brojnih navijača Hrvatske.

Australija – Hrvatska 81:87

(20:28, 25:18, 15:20, 21:21)
Australija: Page 3, Arnott, Cadee 7, Salecich 8, Dellavedova 14, Greenwood 4, Broekhoff 11, Motum 10, Ellis 9, Hodgson, Young 15, Harris-Tunks.
Hrvatska: Došen, Babić, Bilinovac, Delaš 28 (5sk), Olivari 8 (5sk), Butorac 6, Prostran 21 (7sk, 4as), Batur 5, Planinić 1, Bubalo, Radošević 2, Zubčić 16 (6sk).

Sjajni Zadrani

Kao i tokom cijelog prvenstva Zadrani su u utakmici za treće mjesto dali ogroman doprinos uspjehu Hrvatske reprezentacije. Toni Prostran cijelo je vrijeme bio prava lokomotiva momčadi i na terenu je provodio najviše vremena. Protiv Australije je za 35 minuta ubacio 21 poen uz 7 skokova, 4 asistencije i 2 ukradene lopte, te je nakon Delaša (28) bio najbolji strijelac Hrvatske. Šime Olivari je u najvažnijem trenutku odigrao svoji najbolju utakmicu na prvenstvu, te je za 37 minuta ubacio osam poena (šut za tri 2/2) uz 5 skokova i, već po običaju, izvrstan obrambeni učinak. Ivan Batur protiv Australaca je igrao relativno malo (9 minuta), no njegova trica pri rezultatu 81-81 vjerojatno je riješila pitanje pobjednika. Tomislav Zubčić je igrao 32 minute uz učinak od 16 poena, 6 skokova, 2 asistencije i 3 ukradene lopte.

Brončana dvanaestorka

Drugu brončane medalju u povijesti svjetskih juniorskih prvenstava Hrvatskoj su donijeli: Nikola Došen (Šibenik), Luka Babić (Split), Josip Bilinovac (Široki), Mario Delaš (Split), Šime Olivari (Zadar), Dino Butorac (Cedevita), Toni Prostran (Zadar), Ivan Batur (Zadar), Darko Planinić (Široki), Domagoj Bubalo (Široki), Leon Radošević (Cibona) i Tomislav Zubčić (Cibona). Izbornik: Boris Kurtović.

Druga bronca u godinu dana

Osmorica igrača ove reprezentacije prošle su se godine na Europskom prvenstvu u Grčkoj, pod vodstvom trenera Vlade Vanjaka, sadašnjeg koordinatora, okitili brončanom medaljom pobijedivši u utakmici za treće mjesto Francusku. To su Došen, Prostran, Bilinovac, Batur, Planinić, Zubčić, Radošević i Delaš, a tada su u sastavu bili još i Sven Smajlagić, Goran Fodor, Ivan Ramljak, te Robert Rikić.

Na korak do senzacije

Hrvatska je u polufinalu bila na korak do velike senzacije i pobjede protiv prvog favorita natjecanja, SAD-a. Nakon početnog vodstva Hrvatske 6-0, Amerikanci rade seriju od 14 uzastopnih poena i preuzimaju kontrolu nad utakmicom. Na kraju prve četvrtine bilo je 22-16, a trideset sekundi prije kraja prvog poluvremena SAD su imale +16 i napad. Shelvin Mack je tada promašio tricu za +19, a na drugoj strani Zubčić pogađa iza linije 6,25 i na odmor se odlazi pri rezultatu 46-33. Ta je Zubčićeva trica nagovijestila pravi hrvatski uragan u trećoj četvrtini u kojoj su fizički snažniji Amerikanci doslovno posramljeni. Hrvatski reprezentativci održali su im pravu košarkašku lekciju i minutu prije kraja treće četvrtine rezultat je bio 57-53 u korist Hrvatske. Ipak, tada utakmica ulazi u jednu izjednačenu fazu, a pet minuta prije kraja SAD dolazi do +4, 70-66. Prostran i Delaš vraćaju rezultat na nulu, a Hayward i Mack ponovno donose svojima +4 (74-70), dvije minute prije kraja. U posljednju minutu ušlo se s prednošću Amerikanaca od tri poena (75-72), a nakon slobodnih bacanja Haywarda, Butorac pogađa fantastičnu tricu sa deset metara za povratak Hrvatske na samo -2, 77-75, četrdeset sekundi prije kraja. U dramatičnoj završnici sreća je ipak bila na strani Amerikanca koji su na koncu slavili sa 81-77, no Hrvati su s terena otišli visoko uzdignute glave, ponosni na činjenicu da su jedini na cijelom svjetskom prvenstvu imali u šaci objektivno najjaču reprezentaciju.

Zlato Amerikancima

Očekivano, titula svjetskih prvaka primala je reprezentaciji SAD-a koja je u finalu nadigrala europske prvake Grke sa 88-80. U prvoj četvrtini niti jedna momčad nije imala više od dva poena prednosti, a nakon prvih deset minuta rezultat je bio 19-19. Druga dionica nudi potpuno drugačiju sliku i apsolutnu dominaciju SAD-a koji radi seriju 16-1 za vodstvo 35-20. Tek tada trgli su se Grci, no ne previše i rezultat na poluvremenu iznosi 46-30. U trećoj četvrtini, kao i protiv Hrvatske, dolazi do velikog pada u igri Amerikanaca, te Grčka u jednom trenutku dolazi na samo pet poena zaostatka 49-54. Ipak, više od toga nije mogla. U posljednjih deset minuta SAD ulazi sa +9, dvije minute prije kraja ima +15, a Grci su u samoj završnici tricama tek malo uspjeli ublažiti poraz.
Poredak: 1. SAD, 2. Grčka, 3. Hrvatska, 4. Australija, 5. Argentina, 6. Portoriko, 7. Kanada, 8. Francuska, 9. Litva, 10. Španjolska, 11. Egipat, 12. Kazahstan, 13. Novi Zeland, 14. Angola, 15. Iran, 16. Sirija.