13 C°

ABA LIGA Kontranapadi Mornara potopili zadarski brod

13.01.2019. 20:58
ABA LIGA Kontranapadi  Mornara  potopili  zadarski brod

Loša predstava košarkaša Zadra u Baru gdje su naišli na vrlo spretnog i neumoljivog Mornara posebno što se tiče brze igre na kontranapade na koju očito njihovi gosti iz Dalmacije nisu bili spremni. Tako je Crnogorcima pripala vrijedna pobjeda i omjer protiv Zadra 2-0 dok će Zadrani svoje bodove spasa morati tražiti u narednim utakmicama protiv direktnih konkurenata Krke, Cibone i Igokee.
Bašić i Žorić starteri
Ozljedom Kwamea Vaughna Ante Nazor je od početka ukazao povjerenje na jedinici Lovri Bašiću kao i pod obručima Luki Žoriću. Upravo njih dvojica su bili ponajbolji pojedinci u prvoj četvrtini koja je uglavnom prošla u izjednačenom ritmu. Prvo veće odvajanje je napravila domaća momčad nakon sedam minuta igre kad su stigli do sedam poena viška (22:15). Nerješivu enigmu igračima Zadra predstavljala je loša defanzivna tranzicija posebno s teretnima Dašićem i Žorićem koji su se teško i tromo vraćali obranu. Mornar je često vukao kontranapade i takva jurnjava po terenu im je išla u prilog.
Zvao je Nazor minutu odmora na minus sedam koja je donijela mini preokret, 10:0 seriju s kojom su Zadrani zaključili u pozitivi prvu četvrtinu (22:25). Ulazak Marija Littlea donio je napadački pomak u igri Zadra jer je Amerikanac u tu seriju ugradio jednu tricu i dvije prekrasne asistencije. Ipak, odličan završetak prve dionice nije donio nastavak u istom tonusu. Drugih 10 minuta u potpunosti je pripalo Mornaru koji je na krilima neumoljivog Antabije Wallera stvorio finu zalihu za kraj prvog poluvremena.
Waller u suradnji sa Saneom odveo je domaće do sedam prednosti (37:30), dok je napad Zadra sve više djelovao statično, a tek je u nekim trenucima uspješno poentirano preko Žorića. Ponovno su sijevale kontre Mornara dok su pomalo naivno Nazorovi igrači pokušavali uzvratiti na isti način i pritom gubili lopte. Sve je to dovelo do kaotične igre u kojoj je najviše profitirala domaća momčad. No, unatoč svim tim neprilikama na odmor se otišlo s još i neloših minus devet (47:39), a definitivno je za nastavak bilo potrebno pojačati intenzitet obrane koja je dopustila previše laganih poena Mornaru.
Mornar na 20 plusa
No, tako nešto se ipak nije zbilo. Nove bore na čelo trenera Zadra već je donio ulazak u treću četvrtinu, jer je domaćin pobjegao na najvećih do tada 11 viška (51:40) što ga je natjeralo na brzu minutu odmora na kojoj je dobro poderao svoje glasnice. Ta pedagoška mjera kratkotrajno je donijela djelovanje, jer su Bašić i Špralja tricama spustili na minus pet (51:46), no uslijedio je prokušani recept s druge strane. Mornar je ubrzao svoju igru s kojom je u tek nekoliko minuta ostvario novi bijeg na 14 prednosti (65:51). Ovog puta je krvnik Zadra bio Uroš Luković, no činilo se da su svi igrači koje je na teren poslao domaći trener Pavićević bili uvijek na pravom mjestu za razliku od Zadrana.
Malo su živosti ipak uspjeli pokazati Nazorovi igrači u smiraju treće dionice približivši se na sedam zaostatka nakon trice Vukovića (68:61), imali i priliku za dolazak na pet minusa, no umjesto toga iz kontranapada Mornar vraća dvoznamenkastu prednost (72:61), a na otvaranju završne četvrtine odlazi preko Wallera na nedostižnih 16 (77:61). Taj mini udar domaćina pokazao se i ključnim po pitanju pobjednika, jer u osam preostalih minuta neuspješno su igrači Zadra pokušavali uhvatiti kakav-takav priključak.
Najbliže su se primakli Mornaru nakon pet vezanih poena Špralje i Brzoje za 77:66 na što je ponovno stigao odgovor domaćina serijom 9:0 s kojom su zaokružili vodstvo na najvećih 20 (86:66), a u posljednjih pet minuta Zadru je uspjelo tek svesti poraz na neloših osam minusa.
Najefikasniji u redovima Zadra su bili Little i Bašić sa 17 poena s tim da je zadarski organizator igre imao raznovrstan učinak od 5 skokova, 9 asistencija, 3 ukradene te 4 izgubljene lopte. Kod Mornara Waller i Vranješ su s 16 poena predvodili skupinu od čak šest dvoznamenkastih domaćih igrača.
MORNAR 89
ZADAR 81
(22:25, 25:14, 25:22, 17:20)
BAR – Dvorana Topolica. Gledatelja: 1000. Suci: Sreten Radović, Uroš Nikolić, Branislav Mrdak.
MORNAR:Grant, Mićović 13 (1-3), Mijović, Drenovac 5 (3-4), Pavić 2, Vujošević, Pavićević, Waller 16 (2-2), Sane 12 (1-2), Vranješ 16 (4-4), Rebić 12 (0-1), Luković 13 (1-5). Trener: Mihailo Pavićević.
ZADAR:Bašić 17, Marić, Žorić 12 (4-4), Krajina, Vaughn, Dašić 6 (1-2), Vuković 7, Brzoja 11, Špralja 6, Little 17 (5-8), Božić 5 (1-3), Planinić. Trener: Ante Nazor.
Šut za dva: Mornar 25-39 (64%); Zadar 20-46 (44%).
Šut za tri: Mornar 9-23 (39%); Zadar 10-21 (48%).
Slobodna bacanja: Mornar 12-21 (57%); Zadar 11-17 (65%).
Skokovi: Mornar 30 (22+8); Zadar 37 (24+13).
Osobne pogreške: Mornar 16; Zadar 22.