Kraj velikih iluzija

12.03.2011. 23:00

Nakon deset godina, jedini hrvatski klub s naslovom pobjednika Jadranske lige, ispao je iz regionalnog natjecanja. Zadrani su u utakmicu s Hemofarmom ušli sa spoznajom da je Crvena zvezda pobijedila Olimpiju i da ih samo pobjeda drži u igri, a da poraz znači ispadanje iz lige. To je očito bio prevelik pritisak, premda, i da ga nije bilo, pitanje je kako bi ovaj prosječni Zadar mogao dobiti raspoloženu i rasterećenu momčad iz Vršca.
Samo na otvaranju Zadrani su poveli, no gosti su vrlo brzo preuzeli konce u svoje ruke. Na najbolji mogući način iskoristili su nervozu protivnika, kaznili sve njegove propuste, pogodili šuteve iz vana i na poluvrijeme otišli sa velikih +23. Zadarska reakcija bila je kratkog daha. S četiri trice smanjili su na -11, kasnije još nekoliko puta na 13-14 razlike, no više od toga nisu mogli. Kolo prije kraja Crvena zvezda ima pobjedu više od Zadra, te bolju koš razliku u međusobnim susretima pa će i u slučaju da u srijedu izgubi od Zagreba, a Zadar pobijedi u Širokom Brijegu, izbjeći posljednje mjesto.
Vodili samo na početku
Grdović je iznenadio početnom postavom Car, Olivari, Marčinković, Ivanov, Brown, ostavivši Downeya na klupi, dok su na drugoj strani počeli Pavković, Šutalo, Savović, Borisov i Maraš. Domaći su nešto bolje otvorili utakmicu, ali odmah se vidjela napetost zbog visokog uloga. Brown i Ivanov postigli su po pet poena za uvodnih 10:5, a Hemofarm je već u 4. minuti ušao u bonus.  No, Savović i Pavković su u nekoliko minuta postigli svak po jednu tricu i koš uz dodatno bacanje za preokret, 11:17. Zadar se u napadu počeo gubiti pa je u 9. minuti ušao Downey i pokušao nešto promijeniti. Odmah je zabio za 13:17, ali je Krstović uzvratio tricom za +7. Car je pogodio jedno bacanje, Šutalo povisio na +8, a Brown pred kraj prve četvrtine vratio svoje na -6, 16:22.
Bijeg Hemofarma
No, pravi raspad sistema tek je usljedio. Downey je, nakon koša Savovića, još jednom smanjio na -6, Lukajić je pozvao minutu odmora, a onda se Hemofarm zahuktao. Šutalo i Božović pogodili su ono, što su Car, Downey i Dundović promašili, trice, a nadovezali su se i Abdul Hamid i Jordan. Serijom 10-0, gosti su tako poveli 18:34, na sredini druge četvrtine. Zadrani su u napadu promašivali, radili prekršaje, gubili lopte, a Krstović, Božović i Borisov nastavili su trpati na sve načine. Što koš-faulom, što nakon napadačkih skokova, što iza linije 6,75, što iz kontranapada. Nisu domaćima pomogli ni zonska obrana, ni time-out, ni zvižduci s tribina. Uskoro je na semaforu zasvijetlilo ogromnih -22, 22:44. Vladović i Batur povezali su dvije trice za 28:46, a minutu prije poluvremena Grdović je prvi put uveo u igru Bilana. Prethodno su s tribina u više navrata tražili njegov ulazak, najviše zbog problema s obrambenim skokom. Vladović je, međutim, faulirao Abdul Hamida na trici. Ovaj je mirno stavio tri bacanja, a onda asistirao Jordanu na spektakularno zakucavanje u letu jednom rukom za 28:51. Za to je dobio pljesak s tribina, a Zadrani, koji su u međuvremenu promašili još nekoliko napada, u svlačionicu su ispraćeni gromoglasnim zvižducima. Dvadeset minuta igre, 23 poena minusa.
Posljednji trzaj
Malo tko u dvorani je tim trenucima vjerovao u čudo, no Zadar je na otvaranju drugog poluvremena napao protivničkim oružjem, tricom. Hemofarm je, naime, do tada trice šutirao 7-13, a Zadrani su krenuli sa četiri uzastopne. Dvije je ubacio Marčinković, dvije Car za povratak na -11, 40:51, u nešto više od tri minute. Gostujući trener, jasno, morao je reagirati time-outom, a dvorana je proključala. „Mi smo Zadrani, Zadar je naš”, orilo se s tribina. Publika je osjetila da je to posljednja šansa Zadra da ostane u Jadranskoj ligi, ali nije pomoglo. Osim što su gosti bili šuterski raspoloženi, zadarska obrana je bila toliko propusna da su i protivnički visoki igrači radili što su htjeli. Tako je centar Jordan nastavio zakucavati. Zabio je 8 poena u kratkom razdoblju, a posljednji koš u seriji opet nakon napadačkog skoka za +17, 42:59. Trener ga je tada izveo iz igre, Bilan i Ivanov su smanjili na -13, no usljedila je nova trica Pavkovića za 46:62. Posljednju nadu vratio je Car sa šest vezanih poena za -12, 52:64, ali kratko je trajala. Božović je zabio još jednu tricu, Savović dvicu, Zadar promašio još par bacanja pa je rezultat, uoči posljednjih 10 minuta igre bio 52:69. Točku na „i” stavio je Savović, naravno, tricom za 52:72 i u 31. minuti svima je postalo jasno da će Zadar ispasti iz regionalne lige. Dvoranom je zavladala tuga, tek se tu i tamo čulo pokoje skandiranje protiv uprave kluba, a nakon posljednjeg zvuka sirene, nije više bilo snage niti za zvižduke. Igrači su se okupili na centru i pognutih glava napustili teren.

ZADAR – HEMOFARM 71:88

(16:22, 12:29, 24:18, 19:19)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 4000. Suci: Javor, Kolar i Vučković (svi Slovenija)
ZADAR: Car 20, Vladović 3, Batur 9, Ahmetbašić, Dundović 2, Marčinković 9, Olivari, Ivanov 11, Brown 9, Bilan 2, Longin, Downey 6. Trener: Josip Grdović.
HEMOFARM: Pavković 9, Božović 8, Abdul-Hamid 9, Krstović 9, Šutalo 12, Savović 10, Borisov 9, Knežević, Jordan 18, Maraš 4, Anđušić. Trener: Željko Lukajić.
Šut za dva: Zadar 18-30, 60%; Hemofarm 20-34, 59%.
Šut za tri: Zadar 8-22, 36% (Car 3, Marčinković 2, Vladović, Batur, Brown); Hemofarm 11-24, 46% (Šutalo 3, Pavković 2, Božović 2, Krstović 2, Savović, Borisov).
Slobodna bacanja: Zadar 11-19, 58%; Hemofarm 15-16, 94%.
Skokovi: Zadar 23 (14+9); Hemofarm 25 (16+9).
Osobne pogreške: Zadar 21; Hemofarm 27.

ZVEZDA PREGAZILA NEZAINTERESIRANU OLIMPIJU

Crvena zvezda povela je protiv Olimpije u Pioniru 3:0 u prvoj minuti i više nije ispuštala vodstvo do kraja utakmice. I ne samo da ga nije ispuštala, nego ga je povećavala cijelo prvo poluvrijeme i lako održavala u nastavku. Gosti su bili u igri četiri minute, do rezultata 10:7, no već na kraju prve četvrtine bilo je velikih 26:12. U 22. minuti Beograđani su prvi put otišli na preko 20 razlike (51:30), a iako je Olimpija još par puta bila na 13-14 poena zaostatka, niti u jednom trenutku nije ozbiljnije zaprijetila.  Završilo je 92:70. Ricardo Marsh se šetao kroz protivničku obranu i postigao 30 poena (10-16 za dva, 10-12 sl.bacanja), 16 je dodao Bojan Bakić, po 13 Subotić i Cvetković, a 11 uz 8 skokova Nikolić. Ljubljančani su imali samo tri dvocifrena, Gregorya (15), Ožbolta (14) i Jagodnika (12p, šut 4-13).

MOROVIĆ SRUŠIO IGOKEU, ZAGREB ISPOD CRTE

Na gostovanju kod Igokee Vedran Morović odigrao je najbolju utakmicu ove sezone. U pobjedu Širokog 71:73, zadarski razigravač ugradio je 29 poena (8-14 za dva, 3-5 za tri, 4-6 sl.bacanja), uz 5 skokova i 4 asistencije za 33 minute, čime ja zavrijedio valorizaciju 32. Dvocifren je bio i Peršić (15), dok je Šime Špralja za 27 minuta zabio 6 poena (1-3 za dva, 0-1 za tri, 4-5 sl.bac.), uz 8 skokova i 5 prekršaja. Nakon vrijedne pobjede u Podgorici, košarkaši Zagreba sve su prosuli porazom u Nymburku 83:74. Luka Žorić je ponovno bio najefikasniji mrav, ali nije bio na svom uobičajenom nivou. Postigao je 16 poena (6-11 za dva, 0-1 za tri, 4-6 sl.bac.), uz 4 skoka. Budućnost to nije propustila iskoristiti, te je pobjedom nad Cibonom u Zagrebu 70:80, skočila na četvrto mjesto. Dragičević je zabio 25, Simonović 17, a Popović 10 poena bez promašaja. Kod domaćih, dvoznamenkasti su bili samo Vrbanc i Bogdanović (13), dok je Ante Krapić za 20 minuta zabio 7 poena (3-5 za dva, 1-1 sl.bac), uz 4 skoka, 5 prekršaja, te po 2 izgubljene lopte i primljene blokade. Ako Budućnost u posljednjem kolu na Morači pobijedi Nymburka, po prvi put u povijesti plasirat će se na završni turnir Jadranske lige, neovisno o ishodu Zagrebove utakmice, budući da je u međusobnim susretima bolja za 7 poena. Partizan je, pak, na krilima Jerrellsa (18) i Kecmana (17) pobijedio Krku u Novom Mestu i izbio na prvo mjesto. To će i potvrditi ako u posljednjem kolu u Pioniru pobijedi Cibonu.