Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

Trećini građana rata kredita veća od plaće

12.03.2012. 23:00
Trećini građana rata kredita veća od plaće


Čak 36 posto procjenjuje vjerojatnost da im se dogodi ovrha nad nekretninom kao veliku ili izrazito veliku, dok se ovrha kod 1,16 posto ispitanika i dogodila


Udruga Franak, koja okuplja građane zadužene u švicarskim francima, objavila je rezultate svog istraživanja, provedenog na uzorku od 1.321 dužnika u francima i eurima, koje je pokazalo kako se kod 34 posto ispitanika barem jednom dogodilo da im je iznos rate kredita bio veći od mjesečnih primanja, da trećina ispitanika pri podizanju kredita nije imala izbor banke niti valute kredita, kao i to da banke imaju uvid u činjenicu da neki od njihovih klijenata nemaju od čega živjeti.
Nemogućnost izbora
Istraživanje koje je vodila prof. dr. sc. Petra Rulek s Katedre za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, ujedno članica udruge, pokazalo je kako najvećem dijelu ispitanika (35,4 posto) čak 50 do 75 posto mjesečnih primanja odlazi na kredite, dok idućih 32,24 posto ispitanika za to izdvaja i preko 75 posto mjesečnih primanja. “Ti podaci ukazuju na to da je velika većina ispitanika, prema istim tim kriterijima, danas kreditno nesposobna. Kako je za većinu izmjena osnovnih ugovornih uvjeta, uključujući promjenu valute kredita, potrebna ponovna procjena kreditne sposobnosti, jasno je da tim ljudima preostaje samo do daljnjega plaćati kredite prema sadašnjim uvjetima”, navodi se u zaključku udruge Franak.
Prilikom podizanja kredita u gotovo trećini slučajeva (29 posto) ispitanici nisu imali mogućnost izbora banke, već im je izbor banke uvjetovao poslodavac ili investitor stambenog objekta. Gotovo jedna trećina (31 posto) ispitanika uopće nije imala izbor valute.
Procjena sposobnosti
“Kao najčešći razlog za to ispitanici navode da im je prilikom procjene kreditne sposobnosti bilo rečeno da su, radi uvjeta da rata ne prelazi trećinu primanja, kreditno sposobni samo za kredit u CHF. Rate kredita s valutnom klauzulom u CHF zbog manjih su kamata tada bile niže nego rate za kredit s valutnom klauzulom u eurima u istom kunskom iznosu. Zbog toga je bilo moguće da je osoba koja je kreditno nesposobna za kredit u eurima, bila proglašena kreditno sposobnom za kredit u CHF. Takav način procjene kreditne sposobnosti ukazuje na to da su banke svjesno velikom broju građana plasirale iznimno rizične ”kreditne proizvode””, navodi se u istraživanju.
Samo je mali dio klijenata, njih oko šest posto, uspio pregovorima s bankom izmijeniti neku od ugovornih odredbi u svoju korist, u većini slučajeva dogovarajući tek poček otplate ili produženje perioda otplate. Čak 36 posto ispitanika procjenjuje vjerojatnost da im se dogodi ovrha nad nekretninom kao veliku ili izrazito veliku, dok se ovrha kod 1,16 posto ispitanika i dogodila.


“Akcija” uz povoljne uvjete




Nositelji kredita s valutnom klauzulom u CHF najvećim dijelom imaju između 30 i 39 godina, žive u kućanstvu s više članova obitelji (djecom) te imaju prosječna ili nešto viša osobnim primanjima u odnosu na hrvatski prosjek. Kako je već istaknuto, najveći broj ispitanika u uzorku ima stambeni kredit, a u većini slučajeva (63,45%) krediti su realizirani 2006. i 2007. godine. Upravo je to bilo razdoblje u kojem su banke propulzivno marketinški reklamirale stambene kredite kao “akcijske”, s povoljnim uvjetima. Kod 51,7 posto ispitanika koji imaju stambeni kredit s valutnom klauzulom u švicarskim francima radi se o povećanju mjesečne rate između tisuću i dvije tisuće kuna.