21 C°

Izgubili startnu “jedinicu”

Autor: Roman Morović

12.05.2010. 22:00

Nakon uvjerljivog poraza od Zagreba u Trnskom prošle nedjelje, košarkaši Zadra ništa bolje nisu prošli ni protiv Cibone u Draženovom domu. Igrači Danijela Jusupa držali su se u igri samo prvih sedam-osam minuta, no vrlo brzo domaći su odmakli na dvoznamenkastu razliku, koju su do odmora zadržali, a u drugom dijelu bez ikakvih problema povećali i mirno priveli utakmicu kraju. Pobjeda Cibone niti u jednom trenutku nije dolazila pod znak upitnika, kao ni činjenica da će “vukovi” nadoknaditi šest poena zaostataka, koliko su izgubili na Višnjiku. Tako su sada izbili na prvo mjesto lige za prvaka i pobijede li u posljednjem kolu u Trnskom Zagreba, kojemu ta utakmica ništa ne znači, u doigravanje će ući s prednošću domaćeg terena. I u polufinalu i u eventualnom finalu. Zadrani su još ranije osigurali drugo mjesto i prednost domaćeg terena u polufinalu, a za prvo mjesto preostala im je još samo nada da će Zagreb pobijediti Cibonu, te da će se oni domaćom pobjedom protiv Trogira u posljednjem kolu vratiti na vrh.
Izdržali osam minuta
Uobičajenoj startnoj petorci Zadra (Stipčević, Car, Perić, Boisa, Ružić) trener Cibone Velimir Perasović od prve minute suprotstavio je Gordona, Bogdanovića, Tomasa, Vukušića i Radoševića, a upravo je mladi Cibonin centar postigao prvi koš na utakmici i tako najavio svoju odličnu večer. Ružić i Perić poentirali su za prvo zadarsko vodstvo (2-4), a isti dvojac sredinom prve četvrtine donosi gostima +4, 7-11. Dobro su se držali Zadrani, dok u osmoj minuti u igru nije ušao Dalibor Bagarić i pokrenuo veliku seriju svoje momčadi 12-3 do kraja prve dionice. Prvo je s pet uzastopnih poena izjednačio na 14-14, a potom je još jednom poentirao između trice i dvice Marka Tomasa za 21-14. Zadrani u tom radoblju nisu pronalazili dovoljno kvalitetna napadačka rješenja protiv agresivne obrane domaćih i vrlo brzo našli su se u dvoznamenkastom zaostatku. Tricom Gordona i dvicom Radoševića “vukovi” su na otvaranju druge četvrtine poveli 26-15. Na mini seriju 4-0 Plaisteda i Perića, odmah su uzvratili domaći centri Vukušić i Andrić (30-19), a u narednih nekoliko minuta samo je raspoloženi Hrvoje Perić držao Zadrane na koliko toliko pristojnom zaostatku. Tri minute prije kraja prvog poluvremena Gordon je, pri rezultatu 34-26, zabio dva bacanja, a potom asistirao za Trohu, koji pogađa tricu za najveće vodstvo Zagrepčana u prvom dijelu +13, 39-26. Na koš Perića, još je jednom odgovorio Gordon, a svoje prve koševe na utakmici tada je postigao Marko Car s linije slobodnih bacanja pa se na odmor otišlo s vodstvom Cibone 41-30. O dobroj obrani Perasovićeve momčadi svjedoči i podatak da je Zadar u prvih dvadeset minuta za tri poena šutirao 1-12, a nije tajna da je upravo šut iza linije 6,25 najjače oružje Jusupove momčadi, bez kojega se teško može do pobjede na ovakvom gostovanju.
Raspad u drugom dijelu
Treću četvrtinu Cibona je otvorila serijom 8-0 (Andrić 5, Vukušić 3) za +19, 49-30 i tada je definitivno postalo jasno da Zadar u Draženovom domu nema što tražiti. Pokušali su gosti iskoristiti tehničku pogrešku Trohe, nakon prekršaja na Caru i serijom 6-0 smanjili su zaostatak na -13, 51-38 u 26. minuti, no više od toga nisu mogli. Radošević je povukao novu mini seriju domaćih 5-0 za 56-38, Perić je i dalje jedini nešto pokušavao u zadarskim redovima, ali sam nije mogao. Uoči posljednjih deset minuta na semaforu je svijetlilo 62-45, a košem uz dodatno bacanje Bagarić je na otvaranju četvrte četvrtine prvi put donio svojima +20. Nakon novog koša Perića, Bogdanović (dvije trice) i Radošević rade seriju 10-0 za najveće vodstvo Cibone +28, 75-47. Istu su prednost domaći imali i nakon trica Tomasa i Udriha (81-53), a tek je u posljednjim minutama Ružić trima tricama spriječio potpunu katastrofu Zadrana. Leon Radošević je do kraja susreta postigao još osam poena i tako upotpunio svoju najbolju seniorsku utakmicu u karijeri (20p, 7-7 za dva, 6-6 sl.bacanja), a ako njemu pridodamo i Bagarićevih 6 od 8, te Andrićevih 5 od 7 iz igre, lako možemo zaključiti da su Cibonini centri, hranjeni loptama od strane odličnog Gordona (9as), u potpunosti dominirali utakmicom. Osim toga, domaći su ubacili i devet trica, naspram četiri Ružićeve (tri u posljednje četiri minute), dok su zadarski bekovi Stipčević i Car kombinirano za tri šutirali 0-11. Zadrani su izgubili i trinaest lopti, naspram šest Ciboninih, a izuzev Perića (23p, 10sk, val.30) nisu imali raspoloženih igrača. S takvim podacima na kraju mogu biti i zadovoljni što su izgubili “samo” 23 razlike, a o tome koliko su Zagrepčani bili bolji u ovom susretu nešto će reći i konačna razlika u valorizaciji 113-59.

CIBONA – ZADAR 91:68

(21:15, 20:15, 21:15, 29:23)
ZAGREB – Dvorana Dražena Petrovića. Gledatelja: 1500. Suci: Dožai (Zagreb), Herceg (Zabok) i Medan (Dubrovnik).
CIBONA: Vrbanc, Gordon 9, Bogdanović 11, Troha 3, Radošević 20, Vukušić 5, Andrić 12, Bagarić 14, Zubčić, I.Tomas, Udrih 7, M.Tomas 10. Trener: Velimir Perasović.
ZADAR: Perić 23, Stipčević 10, Boisa 4, Šarlija, Marčinković, Ružić 17, Bilan 2, Morović, Car 6, Škifić, Plaisted 6. Trener: Danijel Jusup.
Šut za dva: Cibona 25-40, 63%; Zadar 21-37, 57%.
Šut za tri: Cibona 9-28, 32% (Bogdanović 2, Tomas 2, Gordon, Vukušić, Andrić, Udrih, Troha); Zadar 4-20, 20% (Ružić 4).
Slobona bacanja: Cibona 14-15, 93%; Zadar 14-19, 74%.
Skokovi: Cibona 34 (23+11); Zadar 31 (18+13).
Osobne pogreške: Cibona 21; Zadar 22.

A-1 liga za prvaka

Rezultati 13. kola: Cibona – Zadar 91:68, Zabok – Cedevita 77:96, Trogir – Darda 91:89, Svjetlost – Zagreb 76:98.
Darda 13 1 12 917:1143 14
Raspored 14. kola: Zadar – Trogir (subota, 20), Cedevita – Svjetlost, Darda – Zabok, Zagreb – Cibona.

Počela poluzavršnica PH za kadete

Jučer su započeli poluzavršni turniri prvenstva Hrvatske za kadete. Mladi zadarski košarkaši smješteni su u skupinu “A”, koja se igra u Kaštel Sućurcu, a nakon što su prvog dana bili slobodni, danas će u 17 sati odmjeriti snage s Međimurjem. U petak (16) igraju s Cedevitom, u subotu (14) s Pulom, a u nedjelju (8,30) s domaćinom Kaštelima. Skupinu “B”, koja se igra u Murteru čine Zagreb, Split, Dražen Petrović iz Šibenika, Meteor iz Đakova, te Fenix Forex team iz Zagreba. Prve dvije momčadi sa svakog turnira plasirat će se na završni turnir.

Izjavili su

VELIMIR PERASOVIĆ, TRENER CIBONE
– Znali smo da smo morali dobiti da zadržimo šanse za prvo ili drugo mjesto. I drugi cilj smo ispunili jer smo slavili sa više od šest razlike, cijelu utakmicu smo kontrolirali taj rezultat. Nekoliko je igrača bilo napadački raspoloženo, pogotovo visoki igrači, no Zadar je igrao atipičnu obranu u kojoj su igrali na preuzimanje igrača i to su moji visoki igrači znali iskorisititi. Iako moje najbolje strijelce šut nije služio uspjeli smo to nadoknaditi, a sada nam je najvažnija utakmica sa Zagrebom. Podigli su se u formi, kod kuće uvijek možeš gledati da ćeš pobjediti no na gostovanju je drugačije. Mojim centrima je ovo bila najbolja utakmica, no opet smo izgubili u skoku, to moramo popraviti. Tomas je odlično zaustavio Cara, Gordon Stipčevića, jedino smo s Perićem imali problema, on je vukao Zadar.
DANIJEL JUSUP, TRENER ZADRA
– Mi smo odigrali zaista loše, i to već drugu utakmicu zaredom, iako je za razliku od utakmice sa Zagrebom ovoga puta bilo više volje i želje. Taktički smo odigrali jako loše, vanjske igrače Cara i Stipčevića su potpuno zatvorili. Uoči utakmice sam rekao obojici da se moraju brže rješavati lopte, ljutit sam na njih, kad netko protiv vas igra agresivno kao što je to radila Cibona onda gubiš lopte ako je previše zadržavaš kod sebe. I do šuta smo zbog toga dolazili jako teško. Pokušao sam malo iskontrolirati unutarnju igru, na parket sam gurnuo i četiri visoka igrača, no nije baš bilo dobro. Bagarić je zabijao lagane koševe, bili smo mekani, razvijajući unutarnju igru dobili su sigurnost pa im se i šut otvorio, naša vanjska linije nije napravila posao. Ono što me zabrinjava je reakcija moje klupe, čak i kad dobiju šansu uglavnom im je valorizacija negativna, zato imam velike probleme s rotacijom. Malo smo pali i fizički i psihički, Zagreb je bio motiviran, a Cibona nam je agresivnošću stvarala velike probleme. Zadar s ovim rosterom je među četiri ekipe i to drugo mjesto je mislim maksimum. Nemamo širinu, na sreću imamo drugu poziciju osiguranu.