Utorak, 19. ožujka 2024

Prokockali 24 razlike u posljednjih 15 minuta

13.10.2018. 18:19

Zadar je ove sezone postao gostom za poželjeti, a to se potvrdilo i u Zaboku gdje je poražen nakon što je polovicom treće četvrtine imao čak 24 poena viška na svojoj strani. Posljednjih 15 minuta utakmice u kojoj su igrači Aleša Pipana bili tek statisti, a Zabočani iskoristili ponuđeno spada u najočitiji primjer na koji način izgubiti dobivenu utakmicu. U samoj završnici imali su Zadrani priliku ipak doći do produžetka preko Marija Littlea koji je jedini u tim trenucima održavao nadu, ali trice Roka Galića koje su donijele 89:85 za posljednjih 15 sekundi pokazale su se dostatnima za prvu pobjedu Zaboka, a već treći poraz Zadra.
A sve je izgledalo drukčije na otvaranju utakmice. Štoviše, odigrali su igrači Aleša Pipana praktički savršenu uvodnu četvrtinu u kojoj je štimao napad, ali po prvi put ove sezone i obrana. Tek 13 primljenih poena bio je znak da se ušlo u utakmicu maksimalno ozbiljno što je i donijelo 12 prednosti pred ulazak u drugu četvrtinu (25:13). Posebno nadahnut je bio Malcolm Grant koji je u tom razdoblju ubacio 10 poena od čega dvije trice, a pod košem Zaboka na pravi način su se nadopunjavali Kristijan Krajina i Domagoj Vuković. Zabočani nisu imali rješenja za brzu i energičnu igru Zadra, a jedini koji je uspijevao unijeti malo pomutnje bio je razigravač Aljoša Šarac dok je Luka Božić odigrao odličnu obranu na Marku Tomasu i tako otupio glavnu napadačku opciju domaćina. Izuzetno važno je bilo i u drugoj četvrtini nastaviti u istom ritmu, a sve su misli slovenskog stručnjaka u tom trenutku bile usmjerene ka rješavanju utakmice do poluvremena kako bi odmorio igrače za Olimpiju, a dojam je bio da će to i moći ostvariti s obzirom da je domaćin u prvih šest minuta druge četvrtine zabio tek dva poena, a prednost Zadra se podigla na 19 razlike (15:34). Ulaskom Špralje, Marića, Bašića i Planinića pojačan je obrambeni angažman, a nisu dojam pokvarile ni dvije trice Galića s kojima su se malo Zabočani ponadali povratku u izvjesnost (23:40) jer su Marić i Bašić osigurali vrlo ugodnih 19 viška (27:46) pred nastavak čiji početak je bio nalik onom što se događalo u prvom poluvremenu.
Zadrani su s 24 poena prednosti (36:60), polovicom treće četvrtine bili uvjereni da je sve riješeno, no pokazalo se to klasičnim 'računom bez krčmara' jer su domaći košarkaši preko Tomasa i Radovčića ušli u seriju 16-2 te vratili Zabok u utakmicu (52:62). Radovčić je pogodio za 59:67 pred ulazak u posljednju četvrtinu, a opasno se nakrivio zadarski brod nakon dalekometne trice Tomasa te poena Batura i Galića kad je na semaforu stajalo tek 67:70. Mukama Zadra tu nije bio kraj jer je zahuktali Tomas donio i potpuni preokret (73:72), pet minuta prije kraja, a do ulaska u posljednju minutu Galićevim tricama Zabok dolazi do kapitalnih četiri viška (86:82). Na kraju se junakom utakmice pokazao Marko Tomas s 33 poena dok je kod Zadra Grant zabio 20, a Little dodao 19 poena. Ono što je ipak presudilo bila je čak 21 izgubljena lopta Zadra naspram tek 8 Zaboka, a neshvatljivim ostaje kako je zadarska obrana nakon 25 primljenih poena u prvom 'dopustila' čak 64 u drugom poluvremenu.
ZABOK 91
ZADAR 88
(13:25, 14:21, 32:21, 32:21)
ZABOK – Gradska sportska dvorana. Gledatelja: 500. Suci: Tomislav Vovk, Krunoslav Peić i Marko Mustapić.
ZABOK: Martinko, Šarac 5 (3-4), Lisica, Radovčić 13, Galić 18, Črnjević 3 (1-2), Ćutuk 2, Anzulović, Tuđen, Jambrović 12 (2-4), Batur 5 (2-2), Tomas 33 (8-9). Trener: Ivan Tomas.
ZADAR: Grant 20 (3-4), Bašić 3 (1-4), Marić 6, Krajina 10 (2-2), Vuković 4, Brzoja 3, Špralja 8 (2-2), Tomas, Little 19, Božić 15 (3-3), Planinić (0-2). Trener: Aleš Pipan.
Šut za dva: Zabok 21-37 (56%), Zadar 22-35 (62%).
Šut za tri: Zabok 11-29 (37%); Zadar 11-20 (55%).
Slobodna bacanja: Zabok 16-21 (76%); Zadar 11-17 (64%).
Skokovi: Zabok 22 (15+7); Zadar 37 (30+7)
Osobne pogreške: Zabok 20; Zadar 20.