Četvrtak, 18. travnja 2024

Zadrani srušili branitelja naslova

12.12.2010. 23:00

Sedam minuta i 36 sekundi prije kraja utakmice, na semaforu je svijetlilo Zadar 76 – Partizan 59. No, u tom je trenutku Jakov Vladović, kapetan i ključni igrač momčadi Danijela Jusupa, napravio peti prekršaj i bio je to znak za početak još jedne velike drame. Zamijenio ga je Tomas, koji nije mogao podnijeti teret završnice tako važne utakmice i Zadar se u napadu počeo gubiti. Paralelno s tim, krenula je nervoza i propusti u obrani i bijeli su praktički bili u slobodnom padu. Gist i Vesely su započeli povratak Partizana (76:63).
Jusup je pozvao minutu odmora, a zadarska publika prvi je put podigla atmosferu na višu razinu. No, nije pomoglo. Kecman je stavio tricu, Tomas promašio,  a Gist  novim dalekometnim ubačajem smanjio na 76:69. Prvi put nakon završnice prve četvrtine, gosti su se našli na jednoznamenkastom zaostatku. Car je uzvratio na svoj način, petom tricom za 79:69, ali Partizan je nastavio u svom ritmu. Dvaput za redom je ispod koša poentirao Katić pa onda zabio i jedno bacanje za samo -5, 79:74, tri minute prije kraja. Iz igre je ispao razigravač Jerrells zbog petog prekršaja, što je bilo dosta važno, a Batur je povisio na 81:74. Onda su opet zabili Katić i Kecman, a u međuvremenu je Car promašio dva slobodna bacanja, tako da je dvije minute prije kraja bilo samo -3, 81:78. Suci su ovoga puta dosudili ono što nisu protiv Krke pa se Car opet našao na liniji penala, te se iskupio zabivši oba za 83:78.
Strah do kraja
Tada, međutim, na scenu stupa Gist, koji prvo leti preko cijele zadarske obrane i zakucava, a onda isto ponavlja nakon prodora s desne strane. U 39. minuti rezultat je 83:82, Zadar je izgubljen, a navijači gube nadu. Ipak, Brown je uspio poentirati s istekom napada, nakon još jedne preduge akcije, za 85:82. Vratio se Marčinković umjesto Tomasa, a nakon jednog bacanja Milosavljevića, Car i Ivanov sjajnom akcijom izbacuju protivničku obranu. Ivanov je zabio koš za 87:83, ali promašio dodatno bacanje, 25 sekundi prije kraja. Beograđane još jednom u život vraća Gist, tricom iz kuta, 10 sekundi prije kraja, za 87:86. Batur je kao na treningu pogodio oba penala, a Gist na sličan način kao koju minutu ranije, letećim zakucavanjem vratio na -1, 89:88. Tri sekunde prije kraja Brown je pogodio oba bacanja za 91:88, a Kecman promašio tricu za produžetak. Zadar je konačno mogao odahnuti. Strašno, strašno teška, ali jednako tako važna pobjeda.
Sjajan početak
Zadrani su startali petorkom Vladović, Car, Marčinković, Ivanov, Bilan, dok su od prve minute na parket u crnim dresovima istrčali Jerrells, Kecman, Vesely, Gist i Katić. Počelo je odlično za domaće, krađom i polaganjem Cara u kontranapadu. Na drugoj strani, Vesely je pogodio tricu, ali je onda krenula prva velika zadarska serija. U kratkom razdoblju, napravili su 11-0, cijela petorka  upisala se u listu strijelaca i već u 4. minuti Zadar je došao do prve dvoznamenkaste prednosti, 13:3. Gosti su uzvratili košem Jerrellsa i tricom Kecmana, ali su Marčinković (bacanja) i Vladović (trica) vrlo brzo vratili na +10, 18:8. Usljedio je dvoboj Jawaia i Bilana, iz kojega je Amerikanac izišao kao pobjednik s 4-2, te je pritom iznudio treći prekršaj zadarskog centra, kojega je zamijenio Brown. No, Beograđani nisu imali rješenja za raspoloženog Ivu Ivanova, koji je do kraja prve dionice zabio još 8 poena i održavao razliku. Onda je u 10. minuti, Car ukrao još jednu loptu i položio pa u posljednjoj akciji hrabro ušao u reket poentirao za +12, 34:22.
Najviših +19
Batur, Ivanov i Brown (koš-faul) otvorili su drugu četvrtinu serijom 7-0 za velikih +19, 41:22 pa je trener Partizana, već nakon minute i 13 sekundi, morao pozvati time-out. Ista je razlika bila još triput do velikog odmora. Prvo 43:24, nakon koševa Jawaia (uglavnom je zakucavao) i Cara pa potom ponovno u 16. minuti, kada su Vladović i Marčinković (trica) zabili za 50:31. Jedino loše što su Zadrani u tom razdoblju napravili bila su dva propusta u obrani, kada su dopustili Veselyu i Lučiću da poentiraju nakon skokova u napadu. No, morali su i gosti nešto pogoditi. Kecman tricom i Jawai, nakon promašenih penala Vladovića, smanjili su na -14, 50:36, dvije minute prije poluvremena. Tada je gostujućem treneru Jovanoviću, zbog prigovora dosuđena tehnička pogreška, a Car je mirno stavio dva bacanja. Jerrels je s penala bio neprecizan, a odlični Car je tricom zaključio prvo poluvrijeme za +19, 55:36.
Vladovićevi prekršaji
Već nakon 11 sekundi treće četvrtine Jusup je morao iz igre izvesti Bilana, koji je napravio četvrti prekršaj pa se vratio Brown. Dotad prilično samozatajeni Jerrells povezao je dvije uspješne akcije za 55:40 i tako najavio svoju dobru seriju. Ivanov je u 23. minuti postigao prvi zadarski koš u drugom poluvremenu, a Jerrels koš-faulom smanjio na -14, 57:43. Pritom je Vladović napravio treći prekršaj, a Zadar je ušao u bonus na sredini treće dionice. Car je pogodio još jednu tricu, ali su goste držali Gist (dvica i trica) i Jerrells, nakon čijih je bacanja na semaforu svijetlilo 62:50. Bilan je zabio pa +14 pa odmah napravio peti prekršaj, a uskoro je četvrti napravio i Vladović. Iako su Batur i Tomas još jednom odveli svoje na +17, 69:52, u 29. minuti, Partizan je u posljednju četvrtinu ušao s dohvatljivih 14 razlike, 69:55. Unatoč lijepoj prednosti, znali su Zadrani, poučeni nedavnim iskustvima, da im neće biti nimalo lako privesti utakmicu kraju. Ipak, Ivanov je zabio još četiri poena, a Car svoju četvrtu tricu pa je Zadar u 32. minuti opet imao +17, 76:59. No, tada je isključujući peti prekršaj napravio kapetan Vladović i usljedila je već opisana drama, u kojoj su Zadrani, uz mnogo muke, uspjeli sačuvati pobjedu i osvojiti strahovito važna dva boda.

ZADAR – PARTIZAN 91:88

(34:22, 21:14, 14:19, 22:33)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 3500. Suci: Boltauzer, Javor i Petek (svi Slovenija).
ZADAR: Car 27, Vladović 7, Batur 8, Tomas 2, Ramljak, Dundović, Marčinković 6, Olivari, Ivanov 23, Brown 10, Bilan 8, Pelczmann. Trener: Danijel Jusup.
PARTIZAN: Jerrells 14, Kecman 11, Klobučar, Jaramaz, Lučić 5, Milosavljević 9, Katić 9, Jawai 12, Božić, Gist 21, Vesely 7, Đekić.Trener: Vlada Jovanović.
Šut za dva: Zadar 24-48, 50%; Partizan 27-37, 73%.
Šut za tri: Zadar 7-13, 54% (Car 5, Vladović, Marčinković); Partizan 7-21, 33% (Kecman 3, Gist 3, Veselyy).
Slobodna bacanja: Zadar 22-32, 69%; Partizan 13-19, 68%.
Skokovi: Zadar 24 (19+5); Partizan 27 (22+5).
Osobne pogreške: Zadar 25; Partizan 29.

NLB LIGA

Rezultati 11. kola: Zadar – Partizan 91:88, Zagreb – Budućnost 75:85, Nymburk – Olimpija 72:85, Crvena Zvezda – Cedevita 82:77, Igokea – Hemofarm 99:82, Krka – Cibona 87:64, Radnički – Široki 92:80.
Poredak: Krka, Budućnost i Olimpija 18, Cedevita, Hemofarm, Zagreb, Radnički i Široki 17, Partizan, Igokea, Cibona i Nymburk 16, Zadar i Crvena zvezda 14.
Raspored 12. kola: Hemofarm – Zadar (subota, 18. prosinca), Budućnost – Cibona, Partizan – Krka, Široki – Igokea, Cedevita – Radnički, Olimpija – Crvena Zvezda, Zagreb – Nymburk.