VJEČNI RIVAL POTUČEN DO NOGU Na Višnjiku zamirisala Europa

Zvonko KUCELIN

Rečenica koju je Ante Nazor, trener Zadra, prije utakmice s Cibonom posebno podvukao bila je ona: "Sve se može dogoditi, ali da će biti lako - neće." I činilo se tako, pogotovo nakon što u prvih gotovo sedam minuta njegova momčad nije postigla ni koša. Cibona je vodila 0:8 i ništa nije upućivalo na ono što je uslijedilo. Nazor je tada izveo iz igre Jamesa Florencea, koji nije počeo u dobrom ritmu i uveo Franka Šanga. Ovaj je hladno stavio dvije trice i pokrenuo zadarsku lavinu, koja se nije zaustavila praktički do posljednje minute. Zadar je deklasirao Cibonu kao rijetko kada, a konačnih +26, 77:51 moglo je biti i uvjerljivije s obzirom na to kako su momčadi izgledale na terenu. Zadar razigran, rastrčan, raspucan, a Cibona kao razbijena vojska, nemoćna, izgubljena. Dovoljno je reći da je, nakon -18 na poluvremenu, u nastavku najbliže došla na -14. U 27. minuti bilo je 46:32, a onda je Zadar do kraja treće četvrtine napravio 14-1 i dotukao protivnika. Dakle, ne da nije bilo lako, nego je bilo - nikad lakše!

Izbezumljena Cibona

Naravno, tu lakoću sugerira rezultat, ali da bi se to toga došlo, trebalo se itekako potruditi na terenu. Trebalo je i pokazati karakter nakon lošeg početka i držati visok intenzitet igre u preostale tri četvrtine. Zadar je uspio i u tome, jer nakon prelaska u vodstvo nije bilo razdoblja u kojemu je posustao, što se posljednjih godina doista rijetko viđalo. Oscilacije su bile toliko minimalne da Cibona, nakon uvodnih osam poena, nijednom nije vezala tri uspješna napada, bez da je u međuvremenu poentirao Zadar. Imali su samo tri mini-serije u drugom poluvremenu (jednom 5-0 i dvaput po 4-0), što je gotovo nevjerojatan podatak. Zadarska obrana do te je mjere izbezumila "vukove" da su na kraju jedva prebacili granicu od 50 poena. U 40 minuta postigli su 51 koš, daleko najmanje ove sezone. Prethodno su ih dvaput Zvezda i jednom Partizan limitirali na 64, a Zadar ih je ostavio na čak 25 ispod ovosezonskog prosjeka. I razlika u valorizaciji 81-40 će dosta reći o omjeru snaga na terenu, s tim da je gotovo polovicu gostujuće ostvario Jure Lalić (19).

Može i bez lidera

A možda najimpresivniji je podatak da je Zadar razbio Cibonu 26 razlike, uz statistički ponajslabije pratije dvojice najboljih igrača Josipa Sobina i Jamesa Florencea. Prvi je za 21 minutu postigao sedam poena, uz šut 2-9 iz igre i 3-8 sa crte slobodnih bacanja, te pet skokova i valorizacijom 2. To mu je tek drugi put ove sezone da nije imao dvocifrenu valorizaciju, a prvi je također bio protiv Cibone, kada je u Zagrebu za deset minuta ostao bez poena i sakupio pet prekršaja (val. -1). Nakon niza fantastičnih partija i jedna ovakva je posve razumljiva, iako Sobinovu igru uvijek valja promatrati i kroz obrambeni doprinos. Florence je, pak, za 29 minuta zabio svega pet poena (izjednačen ovosezonski minimum s gostovanja kod Igokee), promašivši svih sedam trica (2-3 za dva, 1-1 bacanja), a imao je i više izgubljenih lopti (4), nego asistencija (2). On je završio s valorizacijom 3, što mu je druga najslabija ove sezone, nakon Olimpije (1). Usporedbe radi evo učinka spomenutog dvojca u prethodnih sedam zadarskih pobjeda u ABA ligi: Igokea (Florence 22p, 5as; Sobin 16p, 10sk), Levski (Florence 30p, 5as; Sobin 12p, 6sk, 4as), Krka (Florence 19p, 5as; Sobin 14p, 8sk), Cedevita (Florence 10p, 5as; Sobin 5p, 5sk, 7as), Partizan (Florence 25p, 4as; Sobin 14p, 8sk), Metalac (Florence 32p, 4as; Sobin 17p, 14sk, 5as), MZT (Florence 24p; Sobin 15p, 19sk, 4as).

Miris Europe se nedvojbeno osjeća, no valja ostati čvrsto na zemlji, jer do kraja je preostalo još deset utakmica.