19 C°

Vratili se iz minus 20, pa se ‘poskliznuli’ u završnici

14.02.2019. 18:35
Vratili se iz  minus 20,  pa se  ‘poskliznuli’  u završnici

Zadar nije uspio doći do finala Krešinog kupa, Cibona je na kraju slavila u dramatičnoj završnici s 83:81. Šteta, jer su Zadrani mogli u nevjerojatnoj utakmici protiv Cibone koja je trajala više od dva sata napraviti  podvig kakav se rijetko viđa na košarkaškim terenima. Polovicom treće  četvrtine na semaforu je stajao rezultat 61:41 u korist Cibone i sve je izgledalo potpuno izgubljeno za Nazorove trupe. Uspjeli su se ipak Zadrani iščupati iz tog ambisa i doći u priliku krajem utakmice potpuno preokrenuti Cibonu, no pri rezultatu 81:80 za Zagrepčane Lovre Bašić se poskliznuo i izgubio loptu što je Rozić iskoristio poenima iz kontranapada i  tu je zapravo završila zadarska priča u Kupu "Krešimira Ćosića". Finale je  tako zaslužila Cibona koja je kao i lani na završnici na Višnjiku bila konkretnija i mudrija što se ne može kazati za Zadrane koji su u ovoj utakmici pokazali pravu igru tek u nastavku utakmice dok im u prilog nije išla ni  prevelika nervoza koja ih je koštala i dvije tehničke pogreške Luke Žorića  zbog čega  je 17. minuti morao napustiti igru zbog isključenja. Utjehu Zadrani mogu jedino naći u činjenici da su u posljednjih 15 minuta pokazali veliko srce i krajnjim naporima stigli pred vrata raja, no izgubljena  lopta Bašića, jedna od 16 ukupno u utakmici, presudila je o akteru finalne utakmice na kojoj će se dijeliti prvi trofej sezone.
Cibona neumoljiva s trice
Po otvaranju utakmice činilo se da će Zadar biti pravi pogotovo jer je s  tribina male dvorane na Gripama stizala gromoglasna podrška Tornada.  Poenima Žorića stiglo se do tri poena prednosti (9:12), no onda je Cibona počela koristiti svoje najubojitije oružje, šut za tri poena. Prednjačili  su Bilinovac i Rozić čiji su otvoreni šutevi lako pronalizili put do mrežice  te je Cibona u drugu četvrtinu ušla s tri viška (17:14). U istom šuterskom  ritmu ušli su Cibosi u drugu dionicu. Rozić i Rogić tricama podižu prednost na devet poena (25:16). Zadarski napad nije bio tečan dok su u  obrani bili konstantno prebrojavani od Ciboninih bekova koji su pak bili  neumoljivi iza perimetra. Marko Ljubičić i Rozić su nastavili puniti zadarski koš za povećanje vodstva na 12 (35:23), a tračak nade donijeli su  Bašić i Žorić s pet poena u nizu (35:28). Kratkog je vijeka bilo to nadanje  jer je Cibona uzvratila, a kako drugo, tricama Novačića i Bilinovca  (41:28). Onda je uslijedila situacija u kojoj su igrači Zadra nezadovoljni  sudačkim odlukama ušli u rasprave sa sucima, a u tome je najviše pretjerao Žorić koji je na taj način ostavio momčad na cjedilu, tri minute prije poluvremena. S linije za bacanja Bilinovac je odveo Zagrepčane do  najvećih plus 14 (46:32) te je pred Nazorovom momčadi ostalo 20 minuta za pokušaj povratka u utakmicu.
Povratak Zadra
I čim je krenuo nastavak osjetio se pojačani angažman u obrani, ali Bilinovac je bio potpuno nerješiva enigma za zadarsku obranu. Ubacio je  11 tricu za Cibonu i donio 19 viška (55:36). Jedini koji je uspijevao doći  do poena na strani Zadra bio je Mario Little (57:41), no Markota i Marić  polovicom treće dionice postavljaju na 61:41. Izgledalo je da je Zadar potopljen, ali demantij je počeo stizati iz napada u napad do kraja treće  dionice. Na krilima Littlea sve se više stezao obruč oko Cibone i u posljednjih 10 minuta Zadrani ulaze sa samo osam zaostatka (68:60). Cibosima je počela dolaziti voda do ušiju i sve su teže pronalazili pukotine u  zadarskoj obrani, a s druge strane Božić je bio najeksploatiraniji igrač i  taktika spuštanja lopte na post za Bjelovarčanina je počela donositi plodove. Mic po mic prednost Cibone se topila, ali do potpunog povratka u  egal bi se ispriječila promašena bacanja ili pak sumnjive sudačke odluke  koje su išle u prilog Cibone. Ipak Božić tricom dvije minute prije kraja  spušta na 79:74, a dvije dobre obrane donijele su priliku Dašiću i Bašiću  da preko bacanja svedu zaostatak na minimum (79:78). Cibona je imala  napad 42 sekunde do kraja kojeg nije Markota uspio realizirati i ostalo je  na semaforu 29 sekundi, no Bašićeva kriva reakcija u prodoru koštala je  Zadar konkretne prilike za prelazak u vodstvo. Imao je Little priliku 9 sekundi do kraja nakon promašenog bacanja uhvatiti loptu za novi napad  no suci su procijenili taj njegov pokušaj nepravilnim i Novačić je na drugoj strani potvrdio prolazak svojeg kluba u finale. Zadar je u porazu  predvodio Little s 29 ubačaja od čega je ubacio 15 bacanja iz 16 pokušaja, dok je kod pobjednika Bilinovac prednjačio s 22 ubačaja.

CIBONA 83

ZADAR 81

(17:14, 31:20, 20:26, 15:21)

SPLIT – Mala dvorana na Gripama. Gledatelja: 1000. Suci: Siniša  Herceg, Josip Radojković, Luka Kardum.

CIBONA: Bilinovac 22 (4-5), M. Ljubičić 15 (2-2), Rogić 5 (2-2), Marić  6 (2-4), Bundović 4 (2-2), Gilbert 2, Novačić 11 (4-4), Prkačin, Rozić 11,  K. Ljubičić 2, Pilepić, Markota 5 (2-4). Trener: Ivan Velić.

ZADAR: Bašić 5 (2-2), Marić 3, Žorić 8, Krajina, Vaughn, Dašić 10 (6- 6), Vuković 2, Brzoja 5 (3-4), Špralja, Little 29 (15-16), Božić 19 (2-6),  Planinić. Trener: Ante Nazor.

Šut za dva: Cibona 13-30 (43%); Zadar 13-30 (43%).

Šut za tri: Cibona 13:28 (46%); Zadar 9-22 (40%).

Slobodna bacanja: Cibona 18-23 (78%); Zadar 28-34 (82%).

Skokovi: Cibona 27 (20+7); Zadar 39 (25+14).

Osobne pogreške: Cibona 29; Zadar 25.