HT PREMIJER LIGA Sinjani zaglavili u jednosmjernoj ulici

14.03.2021. 09:24

Malu utjehu nakon pravog potopa od FMP-a košarkaši Zadra pronašli su u Alkaru koji je jučer u sklopu 24. kola HT Premijer lige gostovao u Krešinom domu. Sinjani jesu stigli u nezgodno vrijeme jer je Perinčićeva momčad odigrala ni 24 sata prije tešku regionalnu utakmicu, no pokazali su im se na kraju jednim od jednostavnijih protivnika ove sezone. Trajali su gosti, koji su stigli u Zadar s tek devet igrača u zapisniku, tek nekoliko minuta, a ostatak susreta je ispao klasična jednosmjerna ulica s gotovo eksponencijalnim rastom prednosti domaće momčadi iz četvrtine u četvrtinu.

Bez Mavre i Junakovića
Perinčić je u odnosu na regionalni sraz s FMP-om, Sinjanima suprotstavio sastav bez prvih playmakera Dominika Mavre i Martina Junakovića, no vrlo brzo je bilo jasno da njihova pomoć nije bila ni potrebna jer su Zadrani nakon početnog opipavanja snaga (6:6) napravili odmak poslije kojeg se nisu više okretali. Bursać je nastavio tamo gdje je stao dan prije protiv FMP-a kad je bio jedna od rijetkih svjetlih točaka domaćeg sastava, pa je sa šest koševa prednjačio u seriji 11:0 dok su mu ruku pružili Jordan, Onuaku i Palokaj za odlazak, pokazat će se malo kasnije, na kapitalnih 17:6. Alkar je bio još potencijalno opasan tek dvije minute minute kad je preko Varencea uspio nakratko spustiti zaostatak na devet poena (22:13), a onda je do kraja prve dionice Zadar ubacio u još jednu brzinu više i s 10:3 nizom riješio sve dileme. Na semaforu je stajalo velikih 17 viška (33:16) i bio je to signal strategu domaćih da Duji Brali na parketu pridruži i Filipa Paponju koji je dva sata prije odigrao 20 minuta za Jazine Arbanasi protiv Zapruđa.

Šest dvoznamenkastih
Unatoč tom odlasku najjačih domaćih aduta na klupu, Alkarovci se se morali suočiti s još većom rezultatskom dubiozom, a popeli su se Zadrani u zadnjoj minuti i na 26 plusa (57:31). Do prostora za egzekuciju su tijekom te druge dionice došli Planinić, Kraljević, Brala i Jordano koji su iskombinirali ukupno 21 poen dok je ona tri preostala ubacio Paponja. Za čudo, pažnju je iz statističkih kategorija plijenila iznimna preciznost Zadrana koji su i za dva i za tri šutirali iznad 70 posto uspješnosti u početnih 20 minuta, potpuno neočekivano s obzirom na blijedi napadački učinak kontra FMP-a. Alkar je, kako se i predmnijevalo po viđenom u prvom poluvremenu, doživio potpunu rezultatsku katastrofu u nastavku jer su kraj treće četvrtine dočekali na čistih 40 minusa (85:45). Perinčićevi igrači su potom stigli do 94:47 i onda su pustili nogu s gasa što su gosti iskoristili za ublažavanje poraza, ako se to uopće može i reći na 36 minusa. U redovima Zadra svih 11 igrača se upisala u listu strijelaca, a čak je šestoro njih zaključilo susret s dvoznamenkastim brojem poena. Prednjačili su Jordano i Brala sa 16 ubačaja, Kraljević je zabio 12, Planinić i Vuković 11 dok je 10 postigao Bursać.

ZADAR                      102
ALKAR                      66

(33:16, 24:18, 28:11, 17:21)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Bez gledatelja. Suci: Martin Vulić, Josip Jurčević i Danijela Čanković.
ZADAR: Carter 3, Paponja 6, Jordano 16, Justice 3, Palokaj 11, Brala 16, Vuković 11, Bursać 10, Onuaku 9, Planinić 11, Kraljević 12. Trener: Ivan Perinčić.
ALKAR: Echols 11, Granić 5, Kučan 7, Putnik 5, Varence 14, Tomašević, H. Vučić 13, Zukanović, Brocić 11. Trener: Damir Milačić.

Cibona poražena od Budućnosti
Košarkaši Cibone su u 21. kolu regionalne ABA lige izgubili na svom terenu od Budućnosti sa 72:76 (16:20, 13:17, 26:20, 17:19). Zagrepčani su bili u igri za pobjedu sve do same završnice dvoboja, ali kod rezultata 66:66 na dvije minute prije kraja, Cobbs i Reed su goste odveli do vodstva 71:66 što se pokazalo nedostižnim za domaću momčad. Darko Planinić je s 26 koševa bio najbolji kod Cibone, Mateo Drežnjak je dodao 14, dok su Danilo Nikolić i Justin Cobbs svaki s 13 poena predvodili Budućnost. Cibona je sada na omjeru pobjeda i poraza 7-12, dok je Budućnost na 15-3. (h)