Zadar postigao 44 poena protiv Širokog

13.09.2011. 22:00

Zadrani su u neslužbenom ovosezonskom debiju istrčali u sastavu Delaš, Batur, Šango, Ivanov i Kaštropil, a trener Pipan nije mogao računati na razigravača Uroša Zadnika, koji ima virozu. Prvi zadarski koš u sezoni postigao je novi kapetan Ive Ivanov, ali su na drugoj strani uzvratili Pilepić (4) i Šakić (3) za vodstvo Širokog 2:7 u 4. minuti. U tom su razdoblju kod oba sastava u prvom planu bile obrane, o čemu svjedoči i sporo kretanje rezultata.
Vladović, Šakić i Butorac odveli su svoje prvi put na +9 (6:15), ali je Olivari sa četiri poena na kraju prve četvrtine prekinuo post bijelih za 10:15. Oba trenera su dosta rotirala, naročito zadarski, koji je pritom morao misliti i na to da mu na terenu uvijek bude jedan igrač rođen 1992. ili mlađi. Ne zato što je to pravilo vrijedilo na ovom turniru, već zato da se momčad počne navikavati na ono što je očekuje u A-1 ligi. Tako su se na krilnoj poziciji izmjenjivali Franko Šango i Marko Ramljak, koji je imao i nekoliko zanimljivih dvoboja sa bratom Ivanom, članom Širokog. Ni na početku druge četvrtine napadi nisu bili ništa efikasniji. Hercegovci su tricom Baraća otišli na +8 (16:24), no usljedilo je razdoblje nešto bolje igre Zadra. U obrani borbenosti nije nedostajalo od početka, a kada su Kaštropil, Olivari i Delaš napravili seriju 6-0, odmah je i na semaforu situacija izgledala ljepše. Kod rezultata 22:24, Velić je pozvao time-out i naredio svojima da u posljednje tri minute malo stisnu gas. Zadarski napad je opet posustao, a prvu malo veću neopreznost u obrani, protivnik je brzo kaznio. Barać je otvorio seriju, a Pilepić vezao dvije trice, od čega drugu sa sirenom za kraj prvog poluvremena i prvu dvoznamenkastu prednost, 22:32. Kaštropil i Ramljak u kontri približili su Zadar na -6, na otvaranju drugog poluvremena, no odmah je uzvratio raspoloženi Pilepić za novih +10 (26:36). Posljednji put bijele je na jednoznamenkastu razliku vratio Ivanov, koševima za 30:36, a Ramljak je u međuvremenu promašio dva penala.
Otprilike u tom razdoblju, sredinom treće četvrtine, Zadar je počeo padati, a šira rotacija, kvaliteta i bolja pripremljenost Širokog došla do izražaja. Ne treba zaboraviti da su Velićevi igrači odigrali već dosta pripremnih utakmica, a pobijedili su Splita, Šibenika, Cibonu i Budućnost, dok je Zadranima ovo bila prva utakmica u ovom sastavu. Vladović i Planinić zabili su koš-faul, a ovaj potonji je dodao još dva poena za +14, 30:44. Zadar je u napadu bio sterilan, tek je Tončinć do kraja treće dionice ubacio jednu tricu i to je bilo to. Nakon koševa Naletilića u kontri i Baraća (trica) za +17, 33:50, pitanje pobjednika bilo je definitivno riješeno, što se uostalom moglo i pretpostaviti. Nitko nije očekivao da će Zadrani u ovoj fazi sezone ravnopravno parirati NLB ligašu, ali je Pipan i dalje inzistirao prije svega na obrani i skoku.
U nekim dijelovima utakmice je time mogao biti zadovoljan, no pred kraj je njegovim igračima posve pala koncentracija pa je bilo mnogo više propusta u obrani i neopreznosti u napadu. Najviše se to očitovalo u izgubljenim loptama (na kraju ukupno 26), nakon kojih je protivnik u pravilu dolazio do lakih poena. Takvih je u završnici bilo previše pa je Široki relativno lako došao do prednosti od 20 razlike, 42:62. Napadačka bezidejnost bijelih nastavljena je do kraja susreta i to je nešto, na čemu će Pipan i njegovi igrači u danima koji sljede morati mnogo raditi. Tek je Delaš pogodio nekoliko šuteva, no to je bilo premalo da se dođe barem do brojke od 50 poena.

ZADAR – ŠIROKI 44:66

(10:15, 12:17, 11:14, 11:20) ŠIBENIK – Dvorana Baldekin. Gledatelja: 100. Suci: Goleš, Stojić i Braica (svi Šibenik). ZADAR: Smolić, Delaš 9, Batur 5, Brnas 1, M. Ramljak 2, Radić, Šango, Olivari 8, Ivanov 9, Tončinić 5, Kaštropil 5, Vlaić. Trener: Aleš Pipan. ŠIROKI: Butorac 2, Planinić 11, Pilepić 17, Naletilić 8, Bilinovac, I. Ramljak 1, Peršić 4, Novak, Šakić 8, Barać 9, Vladović 6. Trener: Ivan Velić. Šut za dva: Zadar 13-33, 39%; Široki 23-42, 55%. Šut za tri: Zadar 3-12, 25% (Delaš, Batur, Tončinić); Široki 5-18, 28% (Pilepić 3, Šakić, Barać). Slobona bacanja: Zadar 9-15, 60%; Široki 5-11, 46%. Skokovi: Zadar 36 (27+9); Široki 24 (21+3). Osobne pogreške: Zadar 16; Široki 18.