21 C°

XXXL FOTOGALERIJA: Ćorić načeo Amerikance, Čilić dovršio

14.09.2018. 15:29

Borna Ćorić na najbolji mogući način je otvorio polufinalne Davis Cupa protiv SAD-a.  Za dva sata i 24 minute pobijedio je Stevea Johnsona sa 6:4, 7:6 (4), 6:3.  Bolju uvertiru na zemljanoj podlozi montažnog stadiona, posebno izgrađenog za ovaj dvoboj, u hrvatskom taboru nisu mogli poželjeti. Ćorić je opravdao ulogu favorita i uzvratio Johnsonu za prošlogodišnji poraz u 2. kolu Roland Garrosa, a bez obzira na rani početak meča već od prvog poena je na tribinama bilo više od 5000 gledatelja, od kojih je velika većina svojom podrškom gurala Bornu Ćorića prema pobjedi.
'Breakom' za 2:1 u prvom setu 21-godišnji hrvatski reprezentativac je došao do prednosti koju je čvrsto držao, ostavljajući 28-godišnjeg Johsona bez prilike za povratak u set. Unatoč razlici u godinama, iskustvo igranja u Davis Cupu bilo je na strani Borne Ćorića, što se moglo osjetiti i u Johnsonovoj igri. Naime, nedolaskom Johna Isnera i Jacka Socka u Zadar, Johnson je postao prvim igračem među izabranicima Jima Couriera, a sve do dvoboja s Ćorićem nije odigrao 'živi meč' u Davis Cupu. Ćorić je koristio Johnsonovu lošiju stranu i preko njegova backhenda gradio put prema pobjedi.
– Bio je jako dobar meč, i odigrao sam jako solidno. Mislim da sam servirao jako pametno. Nisam previše forsirao i nisam išao na sto posto servisa. Primjetio sam da ga muči retern na moj beckhand tako da sam išao na sigurniji servis i na ukupno veći postotak – prokomentirao je Ćorić.
Za brz završetak dvoboja ključan je bio drugi set koji je Ćorić otvorio 'breakom', ali je ipak u šestom gemu dopustio Amerikancu povratak do 3:3. Uz jednu Ćorićevu neiskorištenu 'break-loptu' u devetom gemu, tenisači su došli do odluke u 'tie-breaku'. Johnson je imao prednost 4-3 i dva servisa, ali je na tome i ostao. Sa četiri uzastopna poena naš je reprezentativac došao do prednosti od dva seta, digao navijače na noge i dodatno spustio razinu samopouzdanja suparnika.
– Dogodio se taj pad u drugom setu kad mi je oduzeo servis na 3:2. Imao sam 30-0, napravio sam dvije greške, a Steve je odigrao dva dobra poena i od 3:3 do 6:6 sam osjećao da sam izgubio tu razinu iz prvog seta, a on je bitno podigao svoju igru. I u tie-breaku je imao 3:1 i 4:3 sa servisom i to su bili jedini momenti u meču kad sam osjećao da nisam toliko bolji i da je meč ponovno otvoren. Srećom, nisam paničario, odigrao sam pametno iako mi je u jednom trenutku sve izgledalo kako će biti 6:3, 6:3, 6:3 za mene odjednom se sve zakompliciralo. Došao je taj tie-break u kojeg je Steve puno bolje krenuo, ali sam uspio ostati miran, jer sam znao da u mogućih pet setova sam ipak blagi favorit i da ću na bilo koji način uspjeti privesti kraju s pobjedom ovaj iznimno bitan prvi meč – istaknuo je Borna.
Kao u prvom setu, Ćoriću je još jedan 'break' u trećem setu bio dovoljan za ukupan trijumf. Nakon dva sata i 24 minute, kad je Johnson promašio retern na prvu meč-loptu, slavlje je moglo početi. Ćorićeve ruke su završile u zraku, limena glazba je zasvirala "večeras je naša fešta", a Hrvatska je stigla na dva koraka bliže konačnom cilju na Višnjiku – trećem plasmanu u finale Davis Cupa.
Nakon vrlo uvjerljive predstave Borne Ćorića, hrvatskom reketu broj 1 nije ostalo ništa drugo nego ponoviti istu takvu igru i poslati poruku američkom debitantu 20-godišnjem Francesu Tiafoeu.
Šesti tenisač svijeta je svoju zadaću shvatio vrlo ozbiljno i već za 26 minuta osvojio prvi set u kojem je mladom Amerikancu prepustio samo jedan gem. Na sličnom je putu Čilić bio i u drugom setu, kad je četvrtim 'breakom' u meču poveo sa 4-1. No, Tiafoe je jedan 'break' vratio te počeo pokazivati veći otpor nego u prvom setu.
To je zorno demonstrirao u trećem setu, u kojem su obojica tenisača bili vrlo uvjerljivi na servisu, tako da nijedan nije došao u priliku za novi 'break'. Početak odlučujućeg, 13. gema prošao je u znaku Amerikanca koji je poveo 3-0. Na promjeni strana još je uvijek imao prednost od 4-2, ali je uslijedila Marinova serija od četiri poena, slična onoj kojom je Ćorić izbrisao zaostatak i osvojio 'tie-break' drugog seta u dvoboju sa Johnsonom.
Tiafoe je na 4-6 prvu meč-loptu spasio sa servisom, ali drugu nije mogao. Čilićev servis je bio prezahtjevan i nakon dva sata i 14 minuta naš je najbolji tenisač slavodobitno podigao ruke u zrak. Ćoriću i Čiliću je ukupno trebalo samo četiri sata i 38 minuta igre kako bi Hrvatsku doveli pred vrata trećeg finala, drugog u posljednja tri izdanja Davis Cupa.
Više od 6000 gledatelja ispratilo je Marinovu pobjedu kojom je postao najuspješniji tenisač hrvatske reprezentacije u povijesti sa 37 trijumfa u Davis Cupu. Ovo mu je bila 27 pobjeda u pojedinačnim dvobojima, a još ih deset ima u paru. Tako je prošao dosadašnjeg surekordera Ivana Ljubičića.