Anzulović: Dečki su htjeli, ali ponestalo im je snage u završnici

Košarkaši Zadra kontra Mornara upisali deveti regionalni poraz
Šteta za poraz jer mislim da smo mogli prelomiti utakmicu, ali koštao nas je slabi ulaz u drugoj četvrtini gdje je do izraza došao i težak tjedan koji je iza nas. Za ovu momčad koju imam, četiri utakmice u osam dana je puno - kazao je trener Zadra
Vedran SITNICA
KOBNA ZAVRŠNICA - Justin Carter

Košarkaši Zadra morali su u nedjelju navečer priznati Mornaru da ih je nadmudrio u derbiju začelja ABA lige. Barani su se tako i petu sezonu u nizu osladili u Krešinom domu, u utakmici koja je bila prava natjecateljska, borbena i neizvjesna, i u kojoj je ulog bio izrazito velik za obje momčadi. Na kraju su deblji kraj izvukli igrači Vladimira Anzulovića koji su tako ostali u društvu sa Splitom na samom dnu ljestvice s tek dvije pobjede na kontu dok su Crnogorci »breakom« protiv direktnog konkurenta za o(p)stanak podosta sebi olakšali brige pred preostalih 15 kola.

Jeremić presudio

Imali su itekako za čim žaliti Zadrani nakon izjednačene borbe u čak 37 minuta dvoboja na Višnjiku, kada se činilo da bi se s nekoliko vezanih dobrih obrana i napada moglo pomrsiti račune gostima, ali je na nesreću po njih onda na naplatu došao nagomilani umor prouzročen teškim rasporedom od čak četiri utakmice u osam dana. Doslovno na škrge su disali igrači u bijelim dresovima u toj završnici koja je onda iznjedrila goste do pobjede, a imali su na tri i pol minute do kraja i prednost (66:65) koja se nažalost pokazala zadnjim njihovim trzajem u ovom dvoboju. Iskusniji i kvalitetniji Barani pronašli su »match winnera« u Vuku Jeremiću koji je ubacio u ključnim trenucima šest poena u nizu i tako popločao svojim suigračima pred završnih 100 sekundi put do pobjede. Da je bilo više mudrosti i koncentracije u domaćim redovima zaostatak od pet poena (66:71) nije bilo nemoguće nadoknaditi, no priznao je i sam strateg Zadra Vladimir Anzulović nakon utakmice da je na koncu presudila svježina Barana, a da je njegove igrače sustigao umor od napornog ritma u kojem su se našli proteklog tjedna.
- Šteta za poraz jer mislim da smo mogli prelomiti utakmicu, ali koštao nas je slabi ulaz u drugoj četvrtini gdje je do izraza došao i težak tjedan koji je iza nas. Za ovu momčad koju imam, četiri utakmice u osam dana je puno, dečki su htjeli, ali nažalost na kraju je ponestalo snage i koncentracije, a uz to Mornar je pogodio neke teške šutove u završnici - kazao je Anzulović nakon devetog poraza Zadra u regionalnom natjecanju, a novu priliku za bijeg sa samog začelja imat će u naredna dva kola, s gostovanjem kod Mege Mozzart, te posebno u dalmatinskom derbiju sa Splitom na Višnjiku koji je zakazan za 26. prosinca.

Thompson bez pomoći suigrača

Taj sraz sa »Žutima« bit će uistinu kvalifikacijski i morat će se dobiti »pod mus« ako se misli sanjati abaligaški o(p)stanak, a jedino što stratega Zadra može razveseliti pred to ključno blagdansko razdoblje da mu je momčad u ovom srazu s Mornarom pokazala veliku želju, zalaganje, pa čak i karakter u drugoj četvrtini kada se suočila s velikom provalijom i minusom od 15 koševa. Uspjeli su se momci u bijelom nakon tog ambisa potpuno vratiti u utakmicu, čak su i preokrenuli rezultat u svoju korist, no za slavlje nad ovakvim protivnikom ipak je potrebna konzistentnost na parketu, a to je Anzulović nažalost uspio dobiti tek od jednog igrača, Trevora Thompsona, koji se unatoč činjenici da je stigao u svlačionicu na Višnjiku tek pred dva tjedna već pokazao odličnom akvizicijom. Visoki Amerikanac nosio je Zadar s 27 poena i 12 skokova, ali izostala je konkretna podrška njegovih suigrača. Ruku su mu u nekim trenucima drugog poluvremena dali Bursać i Carter, no za pobjede u regionalnoj ligi potrebno je imati u svojim redovima više raspoloženih pojedinaca i na tome će Anzulović morati poraditi ako misli Novu godinu dočekati najmanje na pretposljednjem mjestu ljestvice. U protivnom, crno se piše zadarskim aspiracijama da će i sljedeće sezone biti članovima elitnog abaligaškog društva, jer prostora za bodovni pomak kako bude odmicala liga prema svome kraju bit će sve manje, uglavnom s ekstra teškim protivnicima koji poput Mornara znaju uzeti pobjedu iako ne uspiju prikazati svoju najbolju igru.

Thompson najkorisniji igrač 11. kola

Ako već na konto Zadrana nisu sjela dva iznimno bitna boda, sraz s Mornarom iznjedrio je iz njihovih redova najkorisnijeg igrača 11. kola. Trevor Thompson u svom drugom nastupu u ABA ligi usmjerio je sva svjetla pozornice na sebe, s nadahnutom partijom koja nažalost po njegove suigrače nije bila dovoljna i za pobjedu. Amerikanac je odnio primat u ovom kolu s ukupnom valorizacijom 40, tj. učinkom od 27 poena, 12 skokova, tri ukradene lopte i čak pet blokada, a zanimljivo za to je potrošio iznimno mali broj lopti, gađajući iz igre 9-12. Jedino što mu se može pripisati kao minus je pet izgubljenih lopti, no i pored toga nadmašio je ostale konkurente u utrci za MVP 11. kola, pa su tako iza njega ostali Nevels Garrett iz Borca s valorizacijom 36 te Dejan Davidovac iz C. zvezde koji je skupio 34 indeksna boda.