Na Prvenstvo Hrvatske putuje 27 Zadrana

Autor: Viktor Bogut

14.03.2013. 23:00

Nastup na Prvenstvu Hrvatske u Rijeci izborila je 20 članova Zadra i sedam natjecatelja Jadere

Split je ugostio Regionalno prvenstvo Hrvatske (Regija 1) u plivanju gdje je na 50-metarskom bazenu nastupilo 285 natjecatelja iz 11 klubova. Zadar su predstavljali Jadera i Zadar.
Jaderinih članova u Splitu bilo je 13, a najbolje rezultate ponovno je postigao kadet Leo Bavdek koji se čak osam puta penjao penjao na postolje, a osvojio je tri zlata, tri srebra i dvije bronce. Uz titule kadetskoga regionalnog prvaka u na 200 i 400 m slobodno, osvojio je i tilulu mlađeg juniorskoga regionalnog prvaka na 400 m slobodno. Prvi put se penjao na postolje na 200 m slobodno gdje je s vremenom 2:02.38 zauzeo prvo mjesto u kadetima i treće u mlađim juniorima. Nakon toga je na 100 m prsno (1:18.71) bio drugi. Disciplina 1500 m slobodno nije na programu za kategoriju kadeta, pa je Leo s rezultatom 17:35.25 doplivao do trećeg mjesta u kategoriji mlađih juniora. Rezultat vrijedan četvrte medalje Bavdek je imao na 400 m slobodno (4:18.64) gdje je bio prvi i u kadetima i u mlađim juniorima, a došao je i do drugog mjesta u općoj i kategoriji juniora. Uz isplivane A norme u 25 m bazenu iz svih disciplina koje su na programu državnog prvenstva, Leo je na ovom prvenstvu svojoj kolekciji dodao i A norme iz 50 m bazena tako je na 100 m, 200 m slobodno i 400 m mješovito ostvario juniorske norme, na 200 m prsno i 200 m mješovito ml. juniorske, na 100 m leđno, prsno i leptir kadetsku normu, dok je na 400 m, 800 m i 1500 m slobodno isplivao opće norme. Nakon oba kruga, koja su održana u šest dijelova, Leo Bavdek je osvojio ukupno 13 medalja od toga osam medalja u svojoj kadetskoj dobnoj skupini (tri zlatne i pet srebrnih), u kategoriji ml. juniora (1998./99.) jednu zlatnu i dvije brončane, u kategoriji juniora (1996./95.) jednu srebrnu i u općoj kategoriji (1994. i stariji) jednu srebrnu. Uz medalje osvojio je i tri titule kadetskoga regionalnog prvaka (200 m, 400 m i 800 m slobodno) i 1 ml. juniorskog regionalnog prvaka (400 m slobodno).
Na postolje se penjala i Petra Rudić (2001.) koja je u kategoriji kadeta treće mjesto osvojila na 100 m leptir (1:20.65). Petra je svojoj kolekciji od 11 A normi u 25 m bazenu dodala i A norme iz 50 m bazena te je u svih deset isplivanih disciplina na ova dva kruga Regionalnog PH doplivala do kadetskih normi. Nakon oba kruga Petra je osvojila ukupno dvije medalje – srebrnu u disciplini 100 m slobodno i brončanu na 100 m leptir.
Nakon završena oba kruga Regionalnog prvenstva Hrvatske Regije 1 norme za  nastup na državnom prvenstvu izborili su i kadeti Ante Nižić (100 m, 400 m slobodno, 200 m, 400 m mješovito, 200 m prsno te 100 m i 200 m leđno i B norme na 100 m prsno i 200 m slobodno), Nikita Baraba (100 m i 200 m leđno, 200 m mješovito B norma 100 m prsno), Nika Sipina (100 m i 200 m leđno, B norma: 100 m prsno), Barbara Ćustić (100 m i 200 m prsno) i mlađi junior Lucijan Krpina (50 m slobodno, 100 m slobodno i 100 m leptir te B normu u 400 m slobodno)
Najbrojnija ekipa Dalmacije bio je Plivački klub Zadar koji je napredovao u odnosu na prošlogodišnje natjecanje i brojem natjecatelja, i plasmanima u prvih 10, individualnim i ekipnim nastupima te brojem postolja. Ukupno 46 medalja na prvenstvu kroz dva dijela natjecanja omogućile su muška kadetska štafeta te štafete mlađih juniorki i juniorki te u ovom kolu pojedinačni nastupi sestara Čizmin, Filipa Petanija i Bruna Torbarine.
Mlađa juniorka Katja Čizmin uzela je zlato na 100 m prsno (1:18.46), srebro na 100 m delfin (1:12.61) i dvije bronce na 100 prsno u juniorskoj i općoj konkurenciji. Zlato je ponio i Bruno Torbarina u kadetskoj konkurenciji na 100 m prsno (1:18.41). Filip Petani uzeo je dva srebra; 200 leđno (2:25.37), 50 delfin (28.96), i broncu na 200 slobodno (2:09.43). Juniorka Laura Čizmin bila je druga u općoj i juniorskoj konkurenciji na 100 m prsno (1:17.79), druga na 50 m leđno (32:32), a s ostalim juniorkama (Tea Kadić, Ana-Marija Petani i Hana Zelić) u juniorskoj štafeti osvojila je prvo mjesto u juniorskoj, a treće u općoj konkurenciji (4×50 mješovito), druga mjesta na 4×50 slobodno i 4×100 slobodno. Mlađe juniorke (Anna Mladenović, Andrea Anna Milin, Katja Čizmin, Petra Sabo, Viktorija Vidaić, Maja Ninčević) otplivale su za srebro u štafetama 4×50 slobodno, 4×50 mješovito, 4×100 slobodno, a s istom štafetom bile su 3. u konkurenciji juniorki. Muška postava kadeta u sastavu Marjan Kulaš, Filip Petani, Bruno Torbarina i Antonio Milin penjala se po srebro na 4×50 slobodno i mješovito te 4×100 slobodno.
Ukupno su najuspješnije bile mlađe juniorke sa šest pojedinačnih i 10 štafetnih odličja, kadeti (5+10) te juniorke (6+8). Laura Čizmin nagrađena je i peharom za treću najbolju juniorku po zbroju najvrjednijih disciplina iz svakog od šest dijelova natjecanja. Do nove norme za nastup na PH-u došla je i mlađa juniorka Karla Donadić u dionici 50 m slobodno i time zatvorila brojku od 20 plivača koji će predstavljati PK Zadar na Prvenstvu Hrvatske u Rijeci.