20 C°

Posao odrađen, čeka se rezultat iz Trnskog

Autor: Roman Morović

14.05.2010. 22:00

Na krilima razigranih Hrvoja Perića i Roka Stipčevića, koji su postigli 52 od 87 poena svoje momčadi, košarkaši Zadra stigli su do dvanaeste ovosezonske pobjede u ligi za prvaka. Očekivano, Trogir nije mogao pružiti značajniji otpor, premda konačna razlika nije onako uvjerljiva kako se moglo očekivati uoči utakmice, s obzirom na veliku razliku u kvaliteti i na dosadašnje rezultate jedne i druge momčadi. Zadrani su na odmor otišli sa samo +9, ali su sredinom treće četvrtine napravili ključnu seriju, nakon koje su u dva navrata imali najviših +22. Sve nakon toga bilo je samo odrađivanje posla pa su treneri mogli dati priliku svim igračima i utakmica je privedena kraju u prilično opuštenoj atmosferi. Statistički, očigledno je da je velika prevaga na zadarskoj strani bio skok, što je priznao i gostujući trener Bavčević, jer su domaći imali gotovo dvostruko više skokova od gostiju. Trogirani su, pak, što je zanimljivo, već drugi A-1 ligaš koji je ove sezone u Krešinom domu zabio više trica od Zadra, no to im nije puno pomoglo.
Neuvjerljiv početak
Na uvodnu tricu Bizace, odgovorili su Boisa (bacanje) i Perić (trica), ali uskoro Delaš i Drezga novom tricom vraćaju vodstvo gostima, 4-8. Stipčević je poentirao dvaput zaredom i pokrenuo zadarsku seriju 12-4 (Car 5, Perić 3) za vodstvo 16-12, a nakon slobodnih bacanja Drezge, Car (trica) i Perić (koš i bacanje) prvi put donose domaćima +8, 22-14. Ipak, u samoj završnici prve četvrtine Bizaca i Poščić smanjili su zaostatak Trogirana na -3 i bila je to najava dobrog razdoblja momčadi Nikše Bavčevića. Stipčević je na otvaranju druge dionice zabio tricu za 26-21, nakon čega je uslijedila gostujuća serija 8-1 (Poščić 4, Alujević, Drezga) za vodstvo 27-29 u 14. minuti. Jusup je tada pozvao time-out i tako malo razbudio svoju momčad, koja u manje od tri minute radi seriju 11-0 za +9 (38-29). Nakon koša Alujevića, Stipčević je poentirao iza linije 6,25 za prvo dvoznamenkasto vodstvo Zadra 41-31, a na odmor se otišlo pri rezultatu 44-35.
Stipčević i Perić
Bizaca je na početku drugog poluvremena još jednom približio svoje na -7, 46-39, a onda je krenula velika serija Hrvoja Perića i Roka Stipčevića. Njih su dvojica u idućih pet-šest minuta zabili 21 od 23 poena Zadra (Stipčević 14, Perić 7) i odveli domaće na velikih +22, 69-47. Tu je bio kraj svakoj mogućoj rezultatskoj neizvjesnosti, a do kraja treće četvrtine vrijedi istaknuti još samo lijepu tricu iz kuta, u padu, uz prekršaj, Tonija Bizace za 70-55, uoči posljednjih deset minuta igre. Četvrta četvrtina za Zadrane je bila samo formalnost, premda, valja istaknuti da se niti jednom do kraja utakmice nisu odvojili na više od osamnaest poena razlike. U samoj završnici priliku su dobili mlađi igrači, a na kraju su obje momčadi ispraćene pljeskom malobrojne publike u Krešinom domu. Zadrani su u nedjelju imali dan odmora, a danas su započeli s pripremom za prvu utakmicu polufinala doigravanja, dok su Trogirani ligu za prvaka završili na pretposljednjem mjestu sa dvije pobjede.

Široki korak do naslova

Košarkaši Širokog poveli su s 2-0 u finalu doigravanja prvenstva BiH, pobijedivši Igokeu u Aleksandrovcu sa 86:72. U redovima gostujuće momčadi najbolji su bili Puljko s 18 i Štemberger sa 17 poena, a ponovno su vrlo dobru utakmicu odigrali i Zadrani Šime Špralja (15 poena) i Branimir Longin (11). Treća utakmica na rasporedu je u srijedu u Širokom Brijegu, a eventualnom pobjedom Široki bi obranio naslov prvaka. U tom bi slučaju izborio i direktan plasman u NLB ligu iduće sezone, a onda bi ostala samo nepoznanica kome će košarkaški savez BiH dodijeliti pravo na kupnju pozivnice. Osim finalista prvenstva Igokee, u igri je i aktualni pobjednik kupa Bosna.

Popović na 2-0, Vladović na 0-2

U drugoj utakmici četvrtfinala doigravanja ruskog prvenstva, Unics je u Kazanu pobijedio Triumph rezultatom 80:74, te je tako povećao svoju prednost na 2-0 u seriji, koja se igra na tri dobivene utakmice. Premda je samo dan ranije Unics slavio mnogo uvjerljivije (80:58), ovoga puta je imao nešto više problema, ali je na kraju ipak uspješno odradio posao. Marko Popović je za nešto manje od 30 minuta postigao 18 poena (3-4 za dva, 1-8 za tri, 9-10 sl. bacanja), uz šest asistencija i dva skoka. Lokomotiv Kuban je doživio i drugi poraz od Dinama u Moskvi i to nakon dramatične završnice, 68:67. Jakov Vladović je za 14 i pol minuta postigao 5 poena (1-2 za tri, 2-2 sl. bacanja), uz jednu asistenciju i dva skoka. U ostalim susretima, CSKA je očekivano poveo 2-0 protiv Samare, dok je Khimki izjednačio na 1-1 protiv Spartaka iz Sant Petersburga, pobijedivši ga u drugoj utakmici s uvjerljivih 83:59. Treće utakmice na rasporedu su već danas.

A-1 liga za prvaka

Rezultati 14. kola: Zadar – Trogir 87:71, Darda – Zabok 67:68, Cedevita – Svjetlost 100:83, Zagreb – Cibona.

(22:19, 22:16, 26:20, 17:16)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 500. Suci: Legović (Rijeka), Trelević (Rijeka) i Grbac (Zagreb).
ZADAR: Perić 26, Stipčević 26, Boisa 4, Batur 2, Šarlija, Marčinković 4, Ružić 6, Bilan 2, Morović 3, Car 8, Škifić 4, Plaisted 2. Trener: Danijel Jusup.
TROGIR: Drezga 13, Blajić 6, Rašetina 3, A. Bilić 3, Bizaca 20, Delaš 2, Alujević 10, Poščić 11, Roso, Vitali 3, I. Bilić. Trener: Nikša Bavčević.
Šut za dva: Zadar 22-37, 59%; Trogir 15-31, 48%.
Šut za tri: Zadar 10-25, 40% (Perić 3, Stipčević 3, Car 2, Ružić, Morović); Trogir 11-31, 35% (Bizaca 3, Drezga 2, Blajić, Rašetina, A.Bilić, Alujević, Poščić, Vitali).
Slobodna bacanja: Zadar 13-20, 65%; Trogir 8-11, 73%.
Skokovi: Zadar 36 (27+9); Trogir 19 (13+6).
Osobne pogreške: Zadar 17; Trogir 19.