DOIGRAVANJE Zadar junački do pete odlučujuće utakmice na Višnjiku

15.05.2019. 21:55
DOIGRAVANJE Zadar junački  do pete  odlučujuće  utakmice na  Višnjiku

Košarkaši Zadra napravili su pravo čudo svladavši u četvrtoj utakmici polufinala doigravanja Cedevitu u Zagrebu i tako izborili majstoricu na svom parketu u subotu kada će se odlučivati o finalistu HT Premijer lige. Izvan svih očekivanja momčad Ante Nazora je pokazala i dokazala da je u stanju napraviti veliki pothvat, nakon što su u seriji gubili s 0-2. Veliku partiju u Domu sportova pružili su svi igrači Zadra, a posebno veseli način kako su se suprostavili favoriziranom domaćinu koji je nakon egala na početku četvte četvrtine u završnici naprosto nestao s terena, a glavnu riječ su vodili Zadrani koje će sigurno u odlučujućoj petoj utakmici bodriti krcati Krešin dom.
Serija na seriju
Pravi ulaz u utakmicu košarkaše Zadra doveo je do toga da su im već nakon par minuta ‘Vitamini’ gledali u leđa. Trica Petra Marića naznačila je potpuno drugačiji Zadar nego što je bio slučaj u onoj katastrofalnoj po njih drugoj utakmici. Rimčeve trupe uspjele su doduše ubrzo uspostaviti rezultatsku ravnotežu preko Stipanovića i Krušlina (12:11), ali u završnici prve dionice momčad Ante Nazora je ponovno napravila bijeg i kapitalizirala finih šest prednosti nakon početnih10 minuta igre (18:24). Trica Dašića najavila je zadarsku seriju 13:6 koju je zaključio Žorić. Isti igrač je otvorio poenima drugu četvrtinu i u tom trenutku Zadrani imaju ugodnih osam viška (18:26). No, i tada Cedevita uspijeva pronaći odgovor i to serijom 11:2 u koju su sve poene ugradili Banić i Pullen. Upravo su Amerikanci u redovima domaćina bili najveća enigma za zadarsku obranu, ali unatoč ubojitosti Cobbsa i Pullena Nazorovi igrači privode poluvrijeme s vodstvom. Nažalost trebalo je ono biti i izdašnije od 42:44, no kvaliteta Cedevite isplivala je u završnici poluvremena i uspješno je amortiziran novi zaostatak domaće momčadi od osam poena (35:43). Uzalud su se pokazale dobre role Špralje i Magarityja u napadu kad na defanzivnom kraju terenu Zadrani nisu ponalazili način kako staviti soli na rep spomenutom američkom tandemu. Pullenova trica potvrdila je da će se i u nastavku gledati neizvjesna utakmica, a s rezultatom je unatoč zaostatku mnogo zadovoljnija bila Cedevita.
Bašićeve trice
To zadovoljstvo se moglo najbolje osjetiti na otvaranju drugog dijela kojeg je Rimčev sastav otvorio kao iz udžbenika. Osim ubačaja Božića za 42:46, u četiri sljedeće minute Cedevita je preokrenula situaciju u svoju korist. Nova serija ovog puta 13:2 ispraznila je rezultatsku rezervu Zadra iz prvog poluvremena i naznačila da se hrvatski prvak uozbiljio (55:48). Zabili su im četiri različita igrača i to bez doprinosa Amerikanaca što je značilo da se ostatak domaće momčadi razbudio. Ali, nisu pokleknuli ni Zadrani u tim trenucima te su unatoč sedam viška Cedevite našli stazu povratka do egala, također nizom od 11:0. Kao i kod domaćina četvorica različitih igrača uspjela su u tim trenucima pogoditi koš, pa se tako zahvaljujući Dašiću, Žoriću, Magarityju i Bašiću Zadar našao ponovno u plusu (55:59), dok se u pozitivi dočekala i četvrta četvrtina (59:62) zahvaljujući Žoriću. Domaćin je uspio na otvaranju tog perioda uzvratiti s četiri vezana poena za povratak u prednost (63:62), ali Ante Nazor je imao svog džokera u Lovri Bašiću čije su dvije trice donijele velika uzbuđenja na gostujućoj klupi. Zadar je i u obrani bio neprelazan pa Cedevita nije ubacila dvije minute ni poena, a kad je ubacio Dašić četiri minute prije kraja prednost se popela i na velikih osam viška (63:71). Zadarski nalet nije se tu zaustavio već su preko bacanja Bašića zaokružili odličnu igru i s dvoznamenkastom prednošću (63:73) dok je put prema petoj odlučujućoj utakmici na Višnjiku popločao Žorić košem i dodatnim za plus 13 (65:78), dvije minute do kraja utakmice. Velika utakmica momčadi Ante Nazora u kojoj su najveći obol dali Lovre Bašić i Luka Žorić. Prvi je zabio 17, a drugi 18 poena uz šest skokova i šest asistencija, dok su Božić i Dašić dodali po 13 ubačaja.