Rakitić zatvorio Andorinu kutiju

hrvatska_gol_vatreni
AP
LAKO S ANDOROM - Seriju načeo Rakitić, nastavio Olić

Tri klasična napadača u prvih 11 naših značila su samo jedno, Hrvatska je protiv Andore osim o tri boda razmišljala i kako poboljšati gol-razliku, koja u određenom raspletu, na kraju kvalifikacija, može biti itekako značajna. Andorini protivnici u pravilu moraju paziti i na to da izbjegavaju nerijetko pogibljene startove "planinara" s Pirineja. I to je otprilike ono što smo mogli i čuti u najavama sinoćnjeg ogleda.

U utakmici u kojoj ste apsolutni favoriti uvijek je najteže dok ne postignete prvi gol, ili, da ga slučajno ne primite. Andora godinama ne pokazuje nikakave napadače navike, u Maksimiru su istrčali samo s jednim napadačem zanimljivog prezimena (Andorra), pa se samo čekao naš prvi gol koji bi razbio uvijek prisutnu početnu nervozu. I nije ga trebalo dugo čekati, Rakitićeva bravura bila je dovoljna za mirniji nastavak utakmice.

Nakon vodstva počele su se nizati prilike naših. U 20. minuti Pranjić je prošao lijevom stranom i nabacio, a Klasnić glavom pucao pored gola. Pet minuta kasnije na sceni je Tottenhamov dvojac, Modrić je dobro vidio Ćorlukino utrčavanje čiji je udarac s desne strane završio na bližoj vratnici. Nakon pola sata igre bilo je 2:0, a ono što se događalo na terenu nije bilo ništa drugačije od prikazanog na prethodnim utakmicama s Andorom, bez obzira koliko gubili igrači Andore razmišljaju samo o obrani. Na 20-25 metara gostujuća desetorica je provela većinu sinoćenjeg vremena u Maksimiru. Igrači Slavena Bilića stoga su pokušali brzom izmjenom lopti stvarati višak na terenu, ali i izbjegavati nalete protivničkih igrača.

U 37. minuti pokušao je Petrić iz daljine, ali je s oko 25 metara za malo promašio okvir gola. Petrić je u prvi plan izbio i u 41. minuti kada će nakon Ćorlukinog ubačaja s desne strane, a lopta sjela na volej Petriću na drugoj strani, ali je napadač HSV-a iz prve pucao iznad gola.

Najveću poteškoću u nastojanju da mrežu napune mrežu gostiju naši su imali zahvaljući sami sebi, previše kombiniranja i želja da se lopta unese u mrežu ostavili su Hrvatsku dobar dio drugog poluvremena bez pravih šansi. Istina, lopta je stalno bila u nogama hrvatskih igrača, ali dojam je da se osim malonogometnih pokušaja mogao isprobati i pokoji udarac iz daljine, posebice nakon čestih loših ispucavanja Andorine obrane. Stoga se u kategoriju poluprilika može svrstati Pranjićev pokušaj u 60. minuti, a minutu kasnije i reakcija Šimunića nakon kornera kada je ipak izostao pravi udarac. Jesus je u 62. obranio još jedan pokušaj Petrića iz voleja, a vratar gostiju nije se dao iznenaditi ni kada je u 63. minuti Rakitić pokušao izravno iz kornera.

Modrić se u 75. pogotkom ipak iskupio za neiskorišteni jedanaesterac, a da Hrvatska utakmicu završi s približno priželjkivanom razlikom pobrinuo se Rakitić pogotkom iz jedanaesterca. Šteta još što Klasnić nije iskoristio odlično Modrićevo ubacivanje u posljednjim trenucima. Za Killerovo samopouzdanje gol bi mu dobro došao...

KAKO JE PALA ANDORA

1:0 (16') - Klasnić je pao na 18 metara od gola gostiju, malo s desne strane. Rakitić je uzeo loptu i precizno pogodio gornji desni kut gostujućeg vratara. Ne vjerujemo ni da bi renomiraniji čuvari mreže zaustavili precizan Rakitićev udarac.

2:0 (30') - Sve je počelo loše izvedenim kornerom Raktića nakon čega je lopta odbijena od gostujućih igrača završila izvan granica igrališta. Lopta je iz auta dobio Olić koje je u šesnaestercu gostiju srušio Rodrigez, dovoljno za jedanaesterac. Modrić je pucao s 11 metara, po sredini, gdje je Jesus odbio loptu. Modrić je pokušao iz "otpatka", vratar gostiju nije se dao svladati, ali se lopta odbila do Olića i Petrića koji su praktički zajedno ušli s loptom u mrežu.

3:0 (75') - Ćorluka je pucao s desne strane, Rodrigez je loše odbio loptu, gotovo idealno je odigrao povratno za Modrića koji je s 12-13 metara iz prve prizemnim udarcem pogodio donji lijevi kut.

4:0 (87') - Lima je klizećim starom pomeo Mandužića na rubu peterca. Dvojbi nije bilo, drugi jedanaesterac za Hrvatsku. Ovaj put nije bilo problema, Rakitić je zabio svoj drugi gol.

HRVATSKA - ANDORA 4:0

ZAGREB - Stadion Maksimir. Gledatelja: 20.000. Sudac: Istvan Vad 6. Pomoćnici: Attila Szipsjak, Gyorgy Ring (svi Mađarska). Strijelci: 1:0 Rakitić (16'), 2:0 Olić 32', 3:0 Modrić (75'), 4:0 Rakitić (87' - 11 m). Žuti kartoni: Šimunić (Hrvatska); Rodrigez, Ayala, I. Lima (Andora).

HRVATSKA: Pletikosa -, Ćorluka 6, Križanac 6,5 (od 79' Knežević -), Šimunić 6,5, Pranjić 6, Modrić 6,5, Vukojević 6 (od 61' Leko 6), Rakitić 7, Petrić 6, Klasnić 6, Olić 6,5 (od 66' Mandžukić 6,5). Izbornik: Slaven Bilić.

ANDORA: Jesus 5, Ayala 5, Escura 5 (od 81' Garcia -), Rodrigez 5, Vales 5, Jimenez 5 (od 80' Somoza -), Vpepra 5, Pujol 5, Silva 5 (od 88' Toscano -), I. Lima 5, Andorra 5. Izbornik: David Rodrigo.

SKUPINA 6

Rezultati: Hrvatska - Andora 4:0, Bjelorusija - Engleska 1:3 (Sitko 28'/Gerrard 11', Rooney 50', 75')

Engleska   4 4 0 0 14:4 12

Hrvatska    4 2 1 1 8:4   7

Ukrajina     3 2 1 0 4:1   7

Bjelorusija  2 1 0 1 4:5   3

Kazahstan 4 1 0 3 5:11  3

Andora      3 0 0 3 1:12  0

Preostale utakmice, (1. travnja 2009.): Kazahstan - Bjelorusija, Andora - Hrvatska, Engleska - Ukrajina, (6. lipnja 2009.): Hrvatska - Ukrajina, Kazahstan - Engleska, Bjelorusija - Andora, (10. lipnja 2009.): Engleska - Andora, Ukrajina - Kazahstan, (12. kolovoza 2009.): Bjelorusija - Hrvatska, (5. rujna 2009.): Ukrajina - Andora, Hrvatska - Bjelorusija, (9. rujna 2009.): Engleska - Hrvatska, Bjelorusija - Ukrajina, Andora - Kazahstan, (10. listopada 2009.): Ukrajina - Engleska, Bjelorusija - Kazahstan, (14. listopada 2009.): Andora - Ukrajina, Engleska - Bjelorusija, Kazahstan - Hrvatska.