HT PREMIJER LIGA Slomili brokere unatoč čak 28 izgubljenih lopti

15.10.2020. 09:57

Melem na abaligaške rane donijela je Zadru nova, četvrta pobjeda u HT Premijer ligi izvojevana na gostovanju kod Vrijednosnica Osijek. Nimalo bezazlen protivnik koji ipak nema dovoljno širinu za prijetiti favoritima više od tridesetak minuta i baš je tako izgledala utakmica u Gradskom vrtu koja je obilovala izgubljenim loptama, čak njih 47 od čega je 28 išlo na dušu abaligaškog Zadra. Lomili su igrači Veljka Mršića žilavog domaćina u više navrata, i na kraju ga uspjeli slomiti u zadnjoj četvrtini kad su 17:5 serijom prelomili pitanje pobjednika, unatoč prijetnjama Osječana da se vrate u potpuni egal u samoj završnici.

Junaković donio impuls
Nakon uvodnih pet minuta djelovalo je kao da će Zadar promarširati Osijekom jer su Planinić i Mavra praktički sami iskreirali bijeg na šest plusa (5:11). Međutim, domaćem razigravaču Jordanu pridružuju se Frye i Lakić na čijim krilima osječki brokeri rade seriju 11:0 za vodstvo 16:11 s čim su vidno uzburkali duhove na zadarskoj klupi. Mršić nije mogao biti zadovoljan s obrambenim angažmanom svojih igrača pa je nakon žučne minute odmora ubacio u igru Junakovića i Cartera. Posebno je Šibenčanin donio toliko potreban pozitivan impuls i nekako se Zadar do kraja prve četvrtine uspio stabilizirati, a košem i dodatnim Gallowaya priskrbljena je i minimalna prednost (19:20). Vrijednosnice su još uspijevale održavati priključak tijekom prve polovice druge dionice dok im je sve konce igre vukao Lakić, ali i na drugoj strani neumoljivim se pokazivao Junaković. Tako da je završnica prvog poluvremena unatoč čestim izlascima oba sastava na liniju za bacanja protekla u plavim tonovima. Kad se konačno priključio Gilbert s velikom energijom u obrani i mudrim rješenjima u napadu, Zadar je za odmor pospremio solidnih šest viška (31:37).

Buđenje Zadra
Da nije bilo čak 10 izgubljenih lopti i osam promašenih trica (1-9) mogli su Mršićevi igrači otići na poluvrijeme i s dvoznamenkastom prednošću te je zato krucijalan po njih bio ulaz u nastavak utakmice. Na ruku im je išlo to što je Jordano, mozak igre Osijeka, imao tri osobne i na toj valuti su sigurno gradili odlazak u ‘mirnije vode’. Počeo se naslućivati takav scenarij nakon ubačaja Planinića i Gilberta s kojima su Zadrani stigli do plus devet (32:41), na trenutak je zaprijetio Porobić s tricom (35:41), a onda je i Worku počeo pokazivati znakove živosti s četiri vezana koša donijevši 10 viška na stranu Zadra (37:47). Osječani su se potom preko Topolovića vratili na dva posjeda zaostatka (42:48), ali uzvraćaju Carter, Gilbert, pa Brala za najvećih 11 razlike (42:53). Ipak brokeri za kraj treće četvrtine s dva vanjska šuta Fryea i Jordana smanjuju zadarsku prednost na sedam koševa (49:56). Jordano je nastavio u dobrom ritmu i početkom završne dionice. Zabio je četiri brza koša i tako naglo otopio gostujući plus (53:56). Namirisali su krv domaći košarkaši u tim trenucima i imali nekoliko prilika za potpuni povratak, ali zadrhtala im je ruka što su iskoristili Mršićevi igrači za povratak na ugodnih 10 plusa (53:63). Kad je najviše trebalo ukazao se kapetan Mavra s pogođenom tricom pa dvicom i tako bitno olakšao epilog dvoboja u Gradskom vrtu. U završne četiri minute ušlo se s 58:69 na strani Zadra, koja je ubrzo podignuta i na 15 koševa (58:73). Pomislili su tada igrači u plavom da su novi premijerligaški bodovi već arhivirani, no Osječani su pronašli novi motiv i malo-pomalo su se primakli na tek šest minusa. Da su pogodili tricu 35 sekundi prije kraja možda bi i uspjeli napraviti nevjerojatan preokret, no na sreću Zadrana nisu iako je zabrinjavajuća izgledala njihova zbunjenost u tim trenucima. Mavra se pokazao najefikasnijim sa 14 koševa, ali je imao i devet izgubljenih lopti dok je prvo ime bio Gilbert koji je uz 13 poena uhvatio i 11 lopti, a kod domaćina je prednjačio Jordano sa 20 ubačaja.

VROS 69
ZADAR 78

(19:20, 12:17, 18:19, 20:22)
OSIJEK – Mala dvorana Gradski vrt. Gledatelja: 100. Suci: Denis Hadžić, Krunoslav Peić i Antun Toni Reić.
VRIJEDNOSNICE OSIJEK: Kurepa, Jordano 20, Filipović, Kujundžić 6, Frye 14, Pavlović 1, Špehar, Porobić 6, Vedriš, Topolović 5, Lakić 11, Paić 6. Trener: Domagoj Kujundžić.
ZADAR: Carter 10, Palokaj, Brala 6, Vuković 5, Junaković 9, Worku 6, Mavra 14, Galloway 5, Planinić 10, Gilbert 13. Trener: Veljko Mršić.
Šut za dva: VROS 10-28 (35%); Zadar 28-43 (65%).
Šut za tri: VROS 11-33 (33%); Zadar 2-16 (12%).
Slobodna bacanja: VROS 16-23 (69%); Zadar 16-25 (64%).
Skokovi: VROS 28 (21+7); Zadar 50 (37+13).

Američki centar Chinanu Onuaku potpisao za Zadar

Chinanu Onuaku novi je igrač Zadra, vijest je koja je jučer osvanula na službenim klupskim stranicama kluba s Višnjika. Ovaj 23-godišnji američki centar, visok 208 cm, potpisao je jednogodišnji ugovor, a stigao je iz korejskog Wonju DB Promy dok je najpoznatiji po tome što je 2018. godine odigrao sedam utakmica u NBA ligi nastupajući za Houston Rocketse. Chinanu, koji je inače nigerijskih korijena, svugdje plijeni pažnju po svom neobičnom izbačaju slobodnih bacanja. Šutira ih naime odozdo s rukama blizu koljena poput, starijim pratiteljima košarke poznatog, Radivoja Koraća. Za Houstonovu razvojnu momčad odigrao je 83 utakmice kroz dvije sezone, gdje je bilježio u prosjeku 12,2 poena, 10 skokova uz 1,4 blokade po utakmici.