Trogir kroz ušice Jazine

kkborik_kkzabok0309_devic
Filip BRALA
NIKJE UŠLA PRESUDNA LOPTA - Ante Dević

Borik-Puntamika doživjela je prvi ovosezonski poraz u Jazinama od vrlo raspoložene i kvalitetne momčadi Trogira kojoj je tako uspjelo srušiti tradiciju nepobjedivosti Puntamičana u svojoj dvorani. Nakon utakmice u kojoj je palo skoro 200 poena, unatoč činjenici da su Plantakovi igrači uspjeli izboriti priliku za produžetak, nitko nije imao zamjerke na zasluženu pobjedu gostiju koji su utakmicu mogli privesti izvjesnoj završnici puno ranije, no još jednom se pokazala na djelu požrtvovnost Puntamičana koju ipak nije pomilovala Fortuna u posljednjim sekundama.

Naime, nakon Bizacine trice Trogir odlazi na velikih plus 14 (66:80), sedam minuta prije kraja utakmice. Brzo je uzvratio Pavić istom mjerom na drugoj strani (69:80), a 213 cm visoki Poščić vratio na plus 13 (69:82) za goste. Uslijedila je serija Mrve od četiri poena, no Bizaca tada ubacuje svoju četvrtu tricu i činilo se kako Puntamičani nemaju nikakvu šansu za povratak u utakmicu. Ipak Mrva i Dević ubacuju svaki po dvicu, a isti igrač uspijeva izboriti dvicu i namjerni prekršaj što je bilo dovoljno tek za povratak na minus šest poena (79:85) tri minute prije kraja. Međutim gosti tada opet pronalaze raspoloženog Delaša koji ubacuje svoju petu tricu (79:88). Srećom, Pavić ponovno vraća tricom na 82:88, ali Poščić postiže četiri u nizu za velikih plus deset Trogirana, dvije i pol minute do kraja. No, presing po cijelo terenu je ubrzo počeo davati ploda zelenima koji su prvo preko Jurjevićeve trice i ukradene lopte Petanija koju je pretvorio u polaganje došli do samo minus šest poena (89:95). Petani je bio zaslužan za tricu u sljedećem napadu Puntamičana i minutu prije kraja na semaforu je svijetlilo skroz dostižnih 92:95.

Obranili su se zeleni u sljedećem napadu Trogirana i krenuli po preokret, no Jurjević 40 sekundi prije sirene pogađa samo jedno bacanje, što je učinio i Bizaca na drugoj strani za 93:96, 23 sekunde do kraja. Nisu puno čekali Plantakovi igrači da vrate rezultat na početak, jer je Pavić iz kuta tricom postavio na 96:96, a semafor je pokazivao još 18 sekundi igre. Odlučuju se tada košarkaši Borik-Puntamike na prekršaj što je iskoristio Žitko sa crte za slobodna bacanja za dva plusa (96:98), a Dević je pokušao u posljednjih 14 sekundi iskreirati poziciju za ulaz i produžetak, ali njegov pokušaj iz teške pozicije je prebacio obruč, priskočio je Jurjević i sa sirenom pokušao iz odbojke ubaciti loptu u koš, no odsjela je lopta na obruču i Trogirani su mogli početi slaviti.

Sami start utakmice nije nagovještavao da će Puntamičani gledati u leđa Trogiranima skoro cijelu utakmicu. Nakon što je Ivanov dvicom i dodatnim postavio na 10:4 u 5. minuti činilo se da Puntamičani trasiraju put ka šestoj ovosezonskoj domačoj pobjedi. No, tada kreće trogirski stroj predvođen Bizacom i za nepune četiri minute gosti prave seriji 17:2 (12:21), a početak druge četvrtine su dočekali s 11 plusa (15:26). Druga dionica je ponudila drukčiji pristuo u obrani Puntamičana kojeg je inicirao svojim ulaskom Dražović. Pritisak na organizatore igre Trogira, Blajića i Delaša je davao ploda pa se gostujuća prednost od najvećih plus 14 (25:39) u 15. minuti počela lagano osipati. Ivanov je stavio tricu, Dević je počeo razbijati prvu liniju Trogirana, a doprinio je i agilni Dražović s dva ubačaja što je bilo dovoljno da se ode na odmor s tek minusom od dva poena (46:48).

Ipak, ulaz u treću četvrtinu nije bio na razini kraja druge i Bizaca svojom prvom tricom ponovno odvodi svoje na sedam viška (46:53). Bizaca šou se na nesreću Puntamičana tek zakotrljao, a pridružio mu se nezaustavljivi Delaš koji je torpedirao s vanjskih pozicija i rezultat toga je bio zaostatak zelenih od 14 poena minusa sedam minuta prije kraja utakmice. Tada aje uslijedila triler završnica navedena na početku koja je ipak pripala gostima koji su tako nadoknadili nesretan poraz od Zaboka na svom parketu iz prošlog kola. Najefikasniji igrač na kraju je bio nezaustavljivi Bizaca s 32 ubačaja i 12 skokova, dok je veliku pomoć imao u Delašu s 19 te Poščiću s 18 poena. Kod Puntamičana se iskazao Ivanov s 22 poena, dok su dobro odigrali Dević i Mrva s 14 te Petani s 13 poena.

Organizatori igre Dević i Petani dobili bi ocjenu pet za svoje učinke da nisu kombinirano izgubili čak devet lopti što je dosta doprinijelo rastrganosti igre zelenih, ali se na kraju presudnom pokazala borba za skok koja je otišla na stranu gostiju. Pred Borik-Puntamikom predstoji vrlo težak zadatak da do kraja regularnog dijela pokušaju ostvariti što više pobjeda s kojm će biti sve bliže osiguranju ostanka u ligi, iako forma u 2010. godini ne djeluje optimistično. Čak 92 primljena poena u Šibeniku i 98 od Trogira su daleko od one granitne obrane koju su prikazivali u prvom dijelu prvenstva.

Alibi se može pronaći u činjenici da Plantak ima konstantne probleme s ozljedama u momčadi što ometa normalan rad na treninzima, a ruku na srce gledajući roster Trogira koji vrvi kvalitetom i visinom što se pokazalo velikim hendikepom za Puntamičane u ovoj utakmici, ne može se očekivati konstantno dobra forma momčadi u kojoj najstariji igrač ima tek 26 godina i nemaju toliko široki izbor kvalitetnih pojedinaca kao njihovi konkurenti.

BORIK-PUNTAMIKA - TROGIR 96:98
(15:26, 31:22, 16:26, 34:24)
ZADAR - Dvorane Jazine. Gledatelja: 150. Suci: Dragan Medan (Dubrovnik), Leo Roglić (Split) i Luka Kardum (Šibenik).
BORIK-PUNTAMIKA: Petani 13 (2-3), Ivanov 22 (7-8), Čakarun 6 (2-2), Pavić 11, Dražović 6 (2-3), Dević 14 (6-9), Mrva 14 (2-2), Marin, Troskot, Jurjević 9 (3-4), Baždarić 1 (1-2), Mrkić. Trener: Neven Plantak.
TROGIR: Drezga, Blajić 5 (5-6), Delaš 19 (2-2), A. Bilić 10, Bizaca 32 (8-9), Žitko 12 (6-10), Alujević 2, Poščić 18 (4-6), Berić, Vitali, I. Bilić, Rašetina. Trener: Nikša Bavčević.
Šut za 2: B.-Puntamika 22-40 (55%); Trogir 20-27 (74%).
Šut za 3: B.-Puntamika 9-23 (39%) Pavić 3, Mrva 2, Jurjević 2, Petani 1, Ivanov 1; Trogir 11-24 (46%) Delaš 5, Bizaca 4, Bilić 2.
Slobodna bacanja: B.-Puntamika 25-33 (76%); Trogir 25-33 (76%).
Skokovi: B.-Puntamika20 (15+5); Trogir 28 (22+6).
 IZJAVE

NIKŠA BAVČEVIĆ, TRENER TROGIRA
- Nekoliko je stvari presudilo utakmicu. Osnovni element koji nam je donio premoć je kontrola skoka. Borik-Puntamiku smo sveli na tek pet napadačkih skokova što je veliki uspjeh unatoč činjenici da ne obiluju visinom. Druga stvar je šut za tri poena koji nam je bio vrlo selektivan. Kad u gostima zabiješ skoro 100 poena onda se može reći da je napad bio dobar. Uspjeli smo dobro pripremiti utakmicu i to prenijeti na teren čemu je dokaz dosta nesnalažljivosti domaćina u igri na postavljeni napad. Bilo je lijepo za vidjeti kako se fanatično bore Puntamičani krajem susreta i uspijevaju pogoditi neke šuteve iz nemogućih situacija. No, na kraju mogu slobodno reći kako smo unatoč problemima u završnici zasluženo odnijeli pobjedu.

NEVEN PLANTAK, TRENER BORIK-PUNTAMIKE
- Čestitam Trogiru na zasluženoj pobjedi. Slažem se s kolegom Bavčevićem da nismo skakački dobro odradili utakmicu. Također smo imali problema u obrambenom dijelu kad smo njihov pick branili preuzimanjem. Tu smo trebali agresivnije prići tom preuzimanju. Iz tih situacija smo primili čak 11 trica i tu je bio najveći ključ našeg poraza. Zadnje sekunde su bile dogovorene da se izradi situacija za Jurjevića ili Pavića za šut za tricu, ali Dević je u svojem probijanju otišao previše prema kutu i nije bilo vremena za neki bolji pokušaj. Što je tu je, izgubili smo utakmicu od kvalitetnijeg protivnika i idemo dalje. Naš cilj je osigurati prvoligaški status, mlada smo momčad koja treba puno raditi, imamo puno grešaka koje nastojimo ispraviti i nadam se da će od sljedećih utakmica ići prema boljem.