Četvrtak, 18. travnja 2024

Na krilima Šarlije do petog mjesta

15.05.2011. 22:00
Na krilima Šarlije do  petog mjesta

Košarkaši Borik-Puntamike  na najljepši mogući način su zaključili fenomenalnu sezonu uvjerljivom pobjedom nad Alkarom u Jazinama. U direktnoj  borbi za peto mjesto sa Sinjanima došli su do najvećeg uspjeha kluba uz nastup na Final  fouru Kupa Hrvatske prije pet  godina.
Važnost utakmice garantirala  je veliku borbu koja se mogla  vidjeti već od prve četvrtine da  se neće moći do laganih poena.  Gosti su prvi poveli preko Ćurkovića (0:3), imali 2:6 nakon  trice Blajića, ali su zeleni pretežno preko slobodnih bacanja  stigli do svog prvog vodstva od  8:6. Bolje razdoblje igre Puntamičana sredinom prve dionice  okrunjen je u dva navrata i s  četiri poena viška (14:10, 16:12)  u što su najviše ugradili svojim  poenima Šarlija i Pešut. Sinjani  su uzvratili preko Radića i Delađa, no Ružić je zaključio  početnih 10 minuta s tri poena  prednosti na strani Borik-Puntamike (19:16). Ipak do polovice  druge dionice sve se okrenulo i  Sinjani su bili ti koji su vodili s tri  razlike nakon trice Ercega  (23:26). Šut zelenih u tom razdoblju nikako nije funkcionirao  kao ni obrambeni skok, a Alkarovci su “nanjušili krv” te su  preciznim šutevima Ćurkovića,  Ercega i Delaša došli do sedam  prednosti (25:32), tri minute prije poluvremena. Dugi post domaćih košarkaša uspio je prekinuti Jurjević prvom tricom  Puntamičana u utakmici  (28:32), no uzvratio je istom  mjerom na drugoj strani Delaš  (28:35). Smanjio je ponovno  Jurjević dvicom, a Delaš po treći  put vratio na sedam plusa  (30:37) za goste.  Pokazalo se  kasnije da su to bili posljednji  poeni Sinjana u prvom dijelu, a  posljednja minuta ipak je donijela približavanje zelenih koji  su dvicom Škifića, pa polaganjem Petanija zaključili blijedo  prvo poluvrijeme s “odličnih” tri  poena zaostatka (34:37).
Nastavak te dobre posljednje  minute prvog dijela Puntamičani su ponudili i u prvoj drugog kad su preko Škifića i Šarlije  vratili prednost na svoju stranu  (38:37). Nisu se dugo zadržali u  njemu, jer je kod Sinjana proradio šuter Bilobrk koji s dvije  trice vraća svoje na tri viška  (40:43). Raspoloženi Šarlija,  međutim, efektno završava dva  sljedeća napada, a Škifić je, također precizan s poludistance i  na semaforu je polovicom treće  četvrtine svijetlilo 46:43 za Plantakove igrače. Uslijedila je namjerna na Škifiću nakon koje je  ponovno Šarlija sa 18 poenom  na utakmici odveo Puntamičane  na najvećih šest poena prednosti  (49:43). Raspad sustava kod Sinjana sprječava Modrić tricom  (49:46), ali nastupila je nova miniserija zelenih 5:0. Šarlija je  stavio jedno bacanje, pa Marić  zakucao iz kontre dok je Škifić  fenomenalno položio za plus  osam 54:46. U posljednju minutu te dionice se ipak ušlo samo  s četiri viška (56:52), jer su Alkarovci smanjili preko Modrića  (koš i faul) i Bilobrka (trica), no  zaključio ju je Pešut za šest viška  (58:52) pred posljednjih 10 minuta. Tih šest prednosti zeleni su  održavali u prvoj polovici posljednje četvrtine ponajviše zahvaljujući Šarliji i odličnoj obrani  (65:59). U završnih pet minuta  se ušlo i s osam viška (67:59)  nakon novog Šarlijinog ubačaja,  a čvrst otpor Alkara je konačno  slomljen tri minute prije kraka  nakon Škifićeva dva ubačaja za  72:59. Kasno je bilo za neki  eventualan povratak gostiju, a  Plantakovi igrači su iskoristili to  vrijeme da povećaju stečenu  prednost i u tako u velikom stilu  zaključe najuspješniju sezonu u  povijesti kluba.

Liga za prvaka

Rezultati 14. kola: Borik-Puntamika – Alkar 81:64, Split – Zadar  74:85, Cibona – Zagreb 95:101,  Cedevita – Zabok 86:69.
Poredak: Cedevita 26, Zadar, Zagreb 25, Cibona 21, Borik-Puntamika, Split 19, Alkar 18, Zabok 15

Riječ trenera

BORIS POLJAK, TRENER ALKARA
– Zaslužena pobjeda Borik-Puntamike. Imali smo svoje prilike u  utakmici, no nismo ih iskoristili i domaćin je pokazao da su po  energetskoj snazi za oktavu više od nas. Nas ne interesira je li to peto,  šesto ili sedmo mjesto, jer je sezona bila jako naporna i igračima je  teško igrati pogotovo nakon cijele Lige za prvaka gdje smo igrali jako  teške utakmice. Ovo je za nas veliki uspjeh, što smo ostvarili nekoliko  pobjeda i teško je s ovako ograničenom kvalitetom tražiti išta više.
NEVEN PLANTAK, TRENER  BORIK-PUNTAMIKE
– Osjetio se umor i u ovoj utakmici, vidjelo se to iz lošeg šuta za dva  i slobodnih bacanja. Nadali smo se da se neće tako loš šut nastaviti u  drugom dijelu, i uspjeli smo ostvariti na kraju pobjedu. Čestitam svojim  igračima i samo ću reći da je ovo što su oni napravili u ovoj sezoni  graniči s naučnom fantastikom. Ove sezone smo uklopili nepoznate  igrače koji su pretežno igrali drugu ligu u jedan osmišljen sustav i  pokazalo se da smo radili odlično. Za sve to su zaslužan, osim igrača  i svi ljudi u klubu od sportskog direktora Pere Perića, pa mog  pomoćnika Jurana do ostalih ljudi koji su rješavali mnoge probleme koje  smo imali proteklih godina.

BORIK-PUNTAMIKA – ALKAR 81:64

(19:16, 15:21, 24:15, 23:12)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 300. Suci: Sreten Radović  (Dubrovnik), Mario Goleš i Davor Stojić (oba Šibenik).
BORIK-PUNTAMIKA: Marić 4, Čakarun 5 (1-2), Ružić 2, Pešut 6  (0-3), Petani 13 (3-6), Škifić 15 (1-3), Marin, Jurjević 11, Grabovac,  Plantak, Šarlija 25 (7-8). Trener: Neven Plantak.
ALKAR: Blajić 15 (4-4), Bilobrk 9, Anzulović, Modrić 6 (1-1), Erceg  8 (1-3), Delaš 9 (2-2), Radić 6 (4-4), Primorac, Perić, Ćurković 7  (3-3), Župić 4. Trener: Boris Poljak.
Šut za 2: Borik-Puntamika 27-49 (55%); Alkar 11-27 (41%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 5-17 (29%); Alkar 9-29 (31%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 12-22 (55%); Alkar 15-17 (88%).
Skokovi: Borik-Puntamika 35 (25+10); Alkar 30 (25+5).