Čak 79 posto umirovljenika živi na rubu siromaštva
Poruka greške
Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls u _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (linija 436 od /opt/nginx-1.17.9/htdocs/zadarskilist.hr/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).

Matica umirovljenika Hrvatske zatražila je da se umirovljenicima, koji su na temelju drugog stupa išli u mirovinu, omogući novi izračun s tim da sva svoja uplaćena sredstva iz sustava kapitalizirane štednje prenesu u prvi stup i ostvare povoljniju mirovinu iz generacijske solidarnosti. Riječ je o oko 120 tisuća građana koji su u vrijeme uvođenja drugog stupa imali između 40 i 50 godina života. Vlada, podsjetimo, radi na izmjenama mirovinskog zakona kojim bi se od iduće godine osiguranicima omogućilo da u trenutku odlaska u mirovinu odluče žele li penziju primati samo iz prvog stupa, odnosno iz fonda solidarnosti ili ostaju kod toga da njihova mirovina bude kombinacija štednje iz prvog i drugog stupa kapitalizirane štednje. To bi se upravo odnosilo na osiguranike koji su 2002. godine, kada je krenula mirovinska reforma, odabrali uplate u drugi mirovinski stup iako to nisu morali. Povratak u generacijsku solidarnost oni će moći odabrati ako im je to financijski isplativije.
Nedovoljno za život
Matica se, dakle, obraćanjem javnosti osvrnula upravno na nešto što se u Ministarstvu rada priprema. Do kraja mjeseca zakonske izmjene još će se dorađivati, s obzirom da se u sustav kapitalizirane štednje uvode tri fondovska potporfelja - s agresivnim ulaganjem, s uravnoteženim ulaganjem te s konzervativnim ulaganjima - te je potrebno dobro izbalansirati u što će svaki od tih potporfelja moći ulagati novac budućih umirovljenika.
"Mirovine su, prvi put nakon više od pola stoljeća, i nominalno pale u odnosu na prethodnu godinu, a realna im je vrijednost spuštena na neizdrživo nisku razinu. Prema službenim izvorima u srpnju prošle godine prosječna mirovina je bila 2.177, a u istom mjesecu ove godine 2.157 kuna, što je za blizu jedan posto manje nago lani", ističe Josip Vincek, predsjednik Matice umirovljenika u obraćanju javnosti. Alarmantan je i podatak, do kojeg je Matica došla analizom, da 51 posto umirovljenika prima mirovinu koja u prosjeku iznosi svega 1.259 kuna. "To je nedovoljno i za podmirivanje najelementarnijih životnih troškova", sitiču u Marici, dodajući da posebno zabrinjava činjenica da čak 79 posto umirovljenika prosječno mjesečno prima svega 1.676 kuna. To se "po europskim mjerilima smatra zonom ozbiljnog siromaštva".
Radikalna reforma
Matica, među ostalim ističe kako će se zalagati da Sabor "donese Deklaraciju o osnovnim i neotuđivim pravima umirovljenika i ljudi treće dobi na temelju koje bi trebalo napraviti radikalnu reformu mirovinskog sustava u Hrvatskoj". U predizbornom vremenu, kako navode, neće mijenjati svoje stavove niti će se svrstavati uz neku političku stranku ili koaliciju. No, Vladi, Saboru i svim parlamentarnim strankama upućuju apel da hitno, i prije izbora, ukinu Zakon kojim je zamrznut rast mirovina i da zaustave daljnje osiromašivanje umirovljenika.
Matica traži i da se dodatak na mirovine novim umirovljenicima odmah ugradi u osnovicu mirovina. Navode da to ne iziskuje nova materijalna sredstva, ali je jamstvo sigurnosti da taj dodatak nitko neće moći dovoditi u pitanje. |
- Prijavite se ili registrirajte za slanje komentara
- 0 čitanja
FOTOGALERIJA U Sukošanu održane Trke tovarov
Obišli smo područje općine Gračac na kojemu je župan kupio 40-ak terena
Kosovo uhitilo rusku novinarku na granici
Štednja plina zimi bi mogla postati obavezna