Hrvatska putuje u Poljsku i Ukrajinu

15.11.2011. 23:00

Utakmicom bez zgoditaka (0:0) u Maksimiru hrvatska nogometna reprezentacija je potvrdila 3:0 iz Istanbula i kvalifikaciju za EURO 2012, te je po sedmi puta u povijesti ostvarila plasman na veliko natjecanje. U nervoznoj utakmici izabranici Slavena Bilića su i u Zagrebu pokazali da su bolja reprezentacija od Turske Guusa Hiddinka, a prava je šteta što od barem pet prilika jedna nije iskorištena za pobjedu i pred punim Maksimirom. Bez istanbulskog junaka Vedrana Ćorluke, te s izmorenim Ivicom Olićem to nije bila ni blizu efikasna igra koja je donijela pobjedu u Turskoj, ali su Bilićevi igrači u Maksimiru prikazali igru dostojnu reprezentacije koaj odlazi na Europsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini. Turski izbornik Hiddink u Maksimiru je postavio potpuno novi sastav, sa samo trojicom igrača koji su igrali u Istanbulu, a to mu se skoro isplatilo već u 5. minuti. Ismail je iskosa uputio neugodnu loptu koja nikoga nije dirala, te je završila na našoj vratnici, dok je u nastavku akcije Pletikosa obranio udarac Kazima izbliza. Srećom, Hrvatska je brzo sredila redove i dokraja poluvremena Turci više nisu ozbiljnije ugrožavali naša vrata, dok su se redale izgledne situacija pred turskim vratima. U 20. minuti Olić je glavom pucao iznad vrata, kao i Mandžukić u 36. minuti, a svaki udarac s kuta Hrvatske značio je veliku opasnost za goste, očito inferiorne u skoku u odnosu na “vatrene”. Najbolju priliku prvog dijela propustio je kapetan Srna, koji je povratnu loptu s desetak metara poslao svojom slabijom, lijevom, daleko iznad vratiju. I u drugom dijelu je Hrvatska imala više prilika, a počelo je balokiranim šutom Perišića u izglednoj situaciji u 64. minuti. Samo minutu kasnije Turci i po drugi puta gađaju vratnicu nakon što je Hamit Altintop s dvadesetak metara okrznuo desnu vratnicu. Dokraja utakmice slijede tri prilike Rakitića – u 68. minuti igrač Seville gađa sami kut, ali turski vratar brani, kao i u 77. minuti, kada je nakon dvostrukog proigravanja Rakitićev šut vratar Sinan krajnim naporom šalje u korner. U 82. minuti Rakitić je ponovno u izglednoj poziciji, no opet bezuspješno. Proslavu plasmana na EURO povarila je baklja, koja je bačena sa sjeverne tribine gotovo pogodila Pletikosu u trenucima kada su Turci imali slobodan udarac.
Za Hrvatsku će to biti četvrti nastup na europskim prvenstvima. Debitirali smo 1996. godine u Engleskoj gdje smo stigli do četvrtfinala, 2004. godine u Portugalu ‘vatreni’ su ispali u prvom krugu, a na posljednjoj europskoj smotri u Austriji i Švicarskoj 2008. ponovo smo zapeli u četvrtfinalu. Jedino europsko prvenstvo na kojem hrvatska vrsta nije nastupila od proglašenja neovisnosti bilo je 2000. u Belgiji i Nizozemskoj.

Dario Šimić dobio priznanje Uefe

Uoči početka uzvratne utakmice dodatnih kvalifikacija za plasman na Europsko prvenstvo 2012. Hrvatska – Turska bivši hrvatski reprezentativac Dario Šimić dobio je priznanje UEFA-e za 100 nastupa u dresu “vatrenih”. UEFA ima posebne nagrade za igrače koji su upisali 100 i više nastupa za selekciju svoje zemlje, a Šimiću je nagradu na stadionu Maksimir uručio predsjednik Ruskog nogometnog saveza Sergej Fursenko. Šimić je sa 100 nastupa u “kockastom” dresu rekorder u hrvatskoj reprezentaciji i jedini je igrač koji je nastupio na svih šest velikih natjecanja na kojima je igrala Hrvatska – tri svjetska i tri europska prvenstva.

U-19 Hrvatska prva

Hrvatska reprezentacija do 19 godina remijem (0:0) protiv Nizozemske osvojila je prvo mjesto na kvalifikacijskom turniru za Europsko prvenstvo i tako izborila lakši ždrijeb u elitnom kolu, posljednjem krugu kvalifikacija za EP. Momčadi izbornika Dinka Jeličića u utakmici protiv domaćina bio je dovoljan i remi što su mini “kockasti” i ostvarili te uz isti broj bodova ali bolju gol razliku od Nizozemske osigurali prvo mjesto.
M. S.

Put hrvatske nogometne reprezentacije do EP-a

1. kolo: 3. rujna 2010. (Riga)
Latvija – Hrvatska 0:3 (Petrić 43, Olić 51, Srna 82)
2. kolo: 7. rujna 2010. (Zagreb)
Hrvatska – Grčka 0:0
3. kolo: 9. listopada 2010. (Ramat Gan)
Izrael – Hrvatska 1:2 (Shechter 81/Kranjčar 36-11m, 41)
4. kolo: 17. studenoga 2010. (Zagreb)
Hrvatska – Malta 3:0 (Kranjčar 19, 42, Kalinić 81)
5. kolo: 26. ožujka 2011. (Tbilisi)
Gruzija – Hrvatska 1:0 (Kobiašvili 90)
6. kolo: 3. lipnja 2011. (Split)
Hrvatska – Gruzija 2:1 (Mandžukić 76, Kalinić 78/Kankava 17)
7. kolo: 2. rujna 2011. (Ta’Qali)
Malta – Hrvatska 1:3 (Mifsud 38/Vukojević 11, Badelj 32, Lovren 68)
8. kolo: 6. rujna 2011. (Zagreb)
Hrvatska – Izrael 3:1 (Modrić 47, Eduardo 55, 57/Hemed 44)
9. kolo: 7. listopada 2011. (Pirej)
Grčka – Hrvatska 2:0 (Samaras 71, Gekas 79)
10. kolo: 11. listopada 2011. (Rijeka)
Hrvatska – Latvija 2:0 (Eduardo 66, Mandžukić 72)
1. utakmica dodatnih kvalifikacija: 11. studenoga 2011. (Istanbul)
Turska – Hrvatska 0:3 (Olić 2, Mandžukić 32, Ćorluka 51)
2. utakmica dodatnih kvalifikacija: 15. studenoga 2011. (Zagreb)
Hrvatska – Turska 0:0
UKUPNO: 12 utakmica, osam pobjeda, dva remia i dva poraza uz razliku pogodaka 21:7

HRVATSKA – TURSKA 0:0

ZAGREB – Stadion Maksimir. Gledatelja: 30.000. Sudac: Pedro Proença Oliveira Alves Garcia. Pomoćnici: Bertino Miranda, Ricardo Santos (svi Portugal).
HRVATSKA: Pletikosa, Schildenfeld, Šimunić, Vida, Pranjić, Vukojević (od 88′ Eduardo da Silva), Modrić, Srna, Rakitić, Mandžukić (od 78′ Jelavić), Olić (od 62′ Perišić). Izbornik: Slaven Bilić.
TURSKA: Bolat, Toprak, Korkmaz, Balci, Köybaşi, Inan, Kazim, Şahin, Ham. Altintop, Erkin (od 36′ Töre), Umut Bulut (od 71′ Hal. Altintop). Izbornik: Guus Hiddink.