ABA LIGA Vrući Justice s četiri torpeda u nizu potopio Železnik

16.12.2020. 08:43

Preko 13 godina je trebalo čekati da se Zadar osladi pobjedom na gostovanju kod FMP-a i uspjelo im je to konačno sinoć u zaostaloj utakmici 8. kola nakon velike borbe u 45 minuta igre. I to im je pošlo za rukom prvenstveno zahvaljujući Kodiju Justiceu koji je u završnim minutama osnovnog dijela i u produžetku nanizao četiri trice s kojima je Mršićeva momčad uspjela stići do toliko čekane druge pobjede u ABA ligi. Osim Justicea (18 poena) koji se nakon blijede partije u Laktašima (šut 0-10) prometnuo u heroja iz Železnika, veliku partiju odigrali su Mavra (23 poena i 11 asistencija), Carter (16 poena, četiri skoka i pet asistencija) i Bursać koji je svojim bivšima ubacio 19 koševa.

Četiri mala
Da je bilo suditi po prvih osam minuta u Železniku reklo bi se da je to bio samo nastavak ružne priče iz drugog poluvremena u Laktašima. Nisu se igrači Veljka Mršića mogli sastati s košem iz igre jako, jako, dugo, prvog je nakon pet minuta igre zabio Bursać, a domaćin je preko mozga ekipe Filipa Čovića već dobrano pobjegao. Dvije minute prije kraja prve dionice FMP je bio na osam viška (18:10), s tim da je Zadar čak osam poena zabio s linije za bacanja, a glavna poluga Onuaku je već bio na hlađenju s dvije osobne pogreške. Ipak, snižavanje postave od strane Mršića je počelo donositi ploda, pa su Junaković i Mavra uspjeli nešto pogoditi iz igre i pred drugu četvrtinu razvedriti svoje suigrače koji su mogli biti zahvalni na tek četiri zaostatka (19:15). No, taj jedan mali poticaj krajem prve četvrtine pokazao se dovoljnim za promjenu stanja na parketu pa se do poluvremena mogao gledati puno bolji, učinkovitiji Zadar. Formula je bila jednostavna, uparivanjem Junakovića s Mavrom dobilo se na dubini koju je posebno koristio kapetan svojim poznatim »loptama s očima« prema postu gdje su završavali Onuaku i Bursać, a sve dobro što je napravio začinio je Mavra i tricom iz kuta za prvo vodstvo bijelih u utakmici (24:25). FMP-u tada nije išlo u prilog i što su Ulubay i Đorđević zaradili treću osobnu, malo potom zbilo se to i Čoviću, ali sve do odlaska u svlačionice se nastavila igra koš za koš koju je na trenutak prekinula zadarska serija 4:0 s kojom se stiglo do najvećeg vodstva (34:38). No, problematičnim se potom pokazao skok domaćina koji su iz drugih šansi uspjeli ipak za nastavak osigurati minimalnu prednost (39:38).

Penal završnica
Uz loše zagrađivanje reketa Mršića su sigurno najviše morile tri osobne Onuakua i Mavre, no i pored tog hendikepa održavao se rezultatski priključak iako je FMP tijekom treće četvrtine dva puta pobjegao na plus četiri (44:40, 52:48). Proradio je u tom razdoblju i vanjski šut Zadra pa su Mavra i Carter tricama donijeli vodstvo (52:53), pa poravnanje (57:57), ali kao i krajem poluvremena FMP mudrom igrom koristeći bonus priskrbljuju četiri plusa (63:59) pred odlučujućih 10 minuta. Čak sedam više napadačkih skokova FMP-a u tom trenutku (12-5) donosili su i prevagu na semaforu, a u prilog Zadru je išlo čak 12 promašenih bacanja domaćina. Ipak, naplatio je djelić toga domaći sastav početkom četvrte dionice serijom 6:0 za sedam plusa (69:62) u koju je Nenadić ugradio četiri koša. Mršić je na sedam i pol minuta do kraja morao potrošiti minutu odmora nakon koje Bursać košem i dodatnim spušta na 69:65, no sve je pokvarila peta osobna Onuakua što je iskoristio FMP preko Ulubaya i Pecarskog za odlazak na najvećih 10 viška (75:65). Činilo se da je tu i kraj nadanjima Zadra, no Justice i Carter ublažavaju štetu s četiri poena u nizu (75:69) i u završne četiri minute ušlo se s novom šansom koja se činila opet dalekom nakon trice Nenadića za 78:70. No, tri bacanja Cartera i dva precizna dalekometna šuta Justicea na minutu i pol prije kraja preokrenuli su situaciju u korist Zadra (78:79). Na drugoj strani uzvratio je s košem i dodatnim Pecarski što je uspješno anulirao Mavra. U završnih 40 sekundi ušlo se s potpunim egalom (81:81) i očekivano je utakmica otišla u penal završnicu. Nenadić je stavio jedno od dva na strani domaćina, a 18 sekundi prije kraja Mavra također pogađa jedno za 82:82, a zatim Nenadić nije pogodio šut za pobjedu u zadnjem napadu FMP-a i odluka o pobjedniku se prebacila na produžetke. Tu je pak ponovno pažnju na sebe privukao vrući Justice koji je otvorio dodatnih pet minuta trećom tricom u nizu (82:85), a dvije minute potom stavlja i četvrtu iz kuta za velikih 82:90. Kad mu se potom pridružio i Mavra s tricom utakmica je bila zaključena s konačno i sretnim epilogom za momčad s Višnjika.