6 C°

Tuga, jad, čemer…

16.03.2011. 23:00

Ako ništa drugo, nakon sinoćnjeg poraza od Širokog,  Zadrani barem ne moraju  žaliti za koš razlikom u  međusobnim susretima sa Crvenom zvezdom. Upisali su  rekordni 19. poraz u regionalnoj ligi pa su ostali bod iza  beogradske momčadi. Široki  je, pak, sezonu završio s omjerom 12-14, a utrošio je najmanje dvostruko manje novaca od Zadra.
U posljednju  minutu utakmice ušlo se pri  rezultatu 72:70, a onda je stvari u svoje ruke preuzeo Vedran Morović. Prvo je promašio tricu pa ukrao loptu i  pogodio dva bacanja za +4.  Car je bacanjima smanjio,  a  Morović pogodio dvicu pa osvojio još jednu loptu i asistirao Bilinovcu za 78:72. Brown je smanjio, ali je točku na  “i” stavio opet razigravač Širokog za konačnih 80:74. Susret  je završio sa 19 poena, 9 asistencija, po 7 skokova i pretrpljenih prekršaja, te 5 osvojenih lopti. Inače, nakon što  su domaći krajem prve četvrtine otišli na +9, a Zadrani  početkom druge izjednačili,  utakmica je bila u egalu sve do  same završnice.
Momčadi su  startale svaka sa po  dva Zadrana u petorci, kod domaćih  Morović i Špralja, a  kod gostiju Batur i  Marčinković. Na jednoj strani bili su još i  Štemberger, Peršić i  Grgat, a na drugoj  Car, Brown i Bilan.  Koš na koš igralo se  do rezultata 8:8 u 5.  minuti, a onda je krenula serija Širokog.  Štemberger (3) i Barać (4) odveli su svoje  prvi put na +7, 15:8.  Uskoro je spomenuti  dvojac ponovno bio u  akciji za povećanje  vodstva na +9, 22:13,  ali je Marčinkovićeva  trica na isteku prve  četvrtine najavila zadarski povratak.
Raspoloženi Brown sa  šest je vezanih poena otvorio  drugu dionicu za izjednačenje, 22:22. Široki je stalno bio koračić ispred, zahvaljujući Planiniću, Moroviću  i Grgatu, no Brown je i dalje  držao Zadrane u igri. Carevom tricom pa košem Bilana, gosti su poveli 32:35.  Replicirali su na isti način  Špralja i Peršić, da bi Olivari  novim dalekometnim  ubačajem vratio prednost na  zadarsku stranu. Na veliki odmor otišli se pri rezultatu  37:40. Na otvaranju drugog  poluvremena, Zadar je, preko  Ivanova i Bilana, u dva navrata došao do +5. Tako je u  24. minuti bilo 39:44.
Široki je,  međutim, u 60 sekundi napravio seriju 9-0 (Štemberger  5, Peršić, Morović) za preokret, 48:44. Ovoga puta, za  razliku od nekih prethodnih  slučajeva, Zadrani ipak nisu u  potpunosti potonuli. Valjda  zato što nije bilo nikakvog  pritiska. Ivanov, Olivari i Car  zadržali su priključak, a  Marčinković u 27. minuti pogodio tricu za minimalno vodstvo, 53:54. I dalje se nastavila  igra koš na koš. Malo su vodili  jedni, malo drugi, a u posljednjih deset minuta igre  ušlo se s rezultatom 59:60. U  nastavku, ista priča. Ubačeno  je devet šuteva za dva poena,  nakon kojih je na semaforu  svijetlilo 69:68. Onda je  Špralja pogodio tricu za +4  domaćih, Marčinković s penala smanjio na 72:70, nakon  čega je uslijedila već opisana  završnica.

NLB LIGA

Rezultati 26. kola: Široki – Zadar 80:74,  Zagreb – Crvena zvezda 107:85, Budućnost  – Nymburk 102:91, Cedevita – Igokea 79:72,  Hemofarm – Krka 73:68, Partizan – Cibona  89:74, Olimpija – Radnički (igrano kasnije).
Redoslijed: Partizan 44, Krka 43, Olimpija, Budućnost, Zagreb 41, Hemofarm, Cedevita 40, Nymburk, Široki 38, Radnički, Igokea 37, Cibona 36, Crvena zvezda 34, Zadar 33
Završni turnir u Ljubljani (19.-21.travnja): Partizan –  Budućnost, Olimpija – Krka.

ŠIROKI – ZADAR 80:74

(22:16, 15:24, 22:20, 21:14)
ŠIROKI BRIJEG – Dvorana Pecara. Gledatelja: 1000. Suci: Rutešić  (Crna Gora), Glišić (Srbija), Jokić (Crna Gora).
ŠIROKI: Štemberger 13, Planinić 9, Pliepić, Naletilić, Bilinovac 4,  Ramljak, Peršić 13, Špralja 9, Novak, Barać 6, Morović 19, Grgat 7.  Trener: Ivan Velić.
ZADAR: Car 14, Batur 5, Ahmetbašić, Ramljak, Dundović, Marčinković 8, Olivari 10, Ivanov 9, Brown 21, Bilan 7, Vlaić, Longin. Trener:  Josip Grdović.
Šut za dva: Široki 24-33, 73%; Zadar 23-36, 64%.
Šut za tri: Široki 4-20, 20% (Štemberger 2, Peršić, Špralja); Zadar  4-25, 16% (Marčinković 2, Car, Olivari).
Slobodna bacanja: Široki 20-24, 83%; Zadar 16-25, 64%.
Skokovi: Široki 35 (28+7); Zadar 31 (20+11).
Osobne pogreške: Široki 26; Zadar 20.