Delaš i Travis spasili Zadrane iz sinjskog pakla

Autor: Roman Morović

16.04.2013. 22:00

Slavko Modrić pogodio je dvije uzastopne trice (Alkarovih 8 u drugom poluvremenu) za vodstvo Sinjana od šest razlike 84:78, tri minute prije kraja utakmice. Prostran je položio, a raspoloženi Žitko pogodio jedno bacanje za 85:80. Dvije minute prije kraja Zadrani su izgubili loptu, a Slavko Modrić iz kuta promašio tricu, koja je možda mogla staviti i točku na “i”. Nurkić je zakucao za 85:82, Gaurina promašio tricu, a omaleni Jugo uhvatio skok u napadu. Bilić je položio za 87:82, Delaš promašio tricu i Alkar je, 45 sekundi prije kraja imao pobjedu u rukama. Igrači su otišli na posljednji dogovor s trenerima, a dvorana je naprosto gorjela. Žitko je bio mirne ruke s penala za +7, 89:82. Ivanov je također zabio oba, a Delaš položio nakon osvojene lopte za -3, 89:86. Žitko je opet bio miran, ali je Travis tricom smanjio na 91:89, dvadeset sekundi prije kraja. Zadar je opet iščeprkao loptu, dok je dvorana gotovo potpuno bila u dimu. Delaš se odlučio na prodor i pogodio za produžetak! Suci nisu svirali čisti prekršaj na Travisu, a onda, umjesto faula na Nurkiću, “vide” korake. Alkar je u produžetku poveo četiri razlike, a Ivanov smanjio na 97:95. Promašio je Prostran pa se opet Ćurković našao na liniji penala, ali je ovaj put promašio. Delaš je preuzeo odgovornost. Prvo je položio pa osvojio loptu i asistirao Prostranu na polaganje u kontri za preokret, 97:99, minutu i sekundu prije kraja. Župić je promašio tricu, a Ivanov zabio na asistenciju Prostrana za +4. Žitko je promašio i to je bio kraj nade za Sinjanje. Prostran je pogodio bacanje za 97:102. Dubravko Muhvić je potjerao Branka Skroču iz dvorane, nakon čega mu je ovaj pružio ruku i otišao. Junak Delaš je zapečatio utakmicu penalima za konačnih 97:104.
Poluvrijeme u egalu
Do prve prednosti veće od jednog napada favorizirani Zadrani došli su tek u samoj završnici. Tada su, kod vodstva domaćina 38:36, napravili seriju 8-0 (Ivanov, Prostran, Travis, Nurkić), te se odvojili na +6, 38:44. Ipak, poluvrijeme je košem zaključio Župić pa se na veliki odmor otišlo s minimalnom prednošću gostiju, 40:44. Sam broj primljenih poena u prvih dvadeset minuta dovoljno govori o tome kakvu je obranu Zadar igrao u tom razdoblju, posebno u prvoj četvrtini, kada je primio čak 26.
Po osam su sa Sinjane zabili Mirko Modrić i Gaurina, po četiri Kanaet i Jugo, te posljednja dva Bilić za vodstvo 26:25. Zadar je imao po pet poena Delaša, Olivarija i Krasića, po četiri Ivanova i Ramljaka, te dva Travisa. Bila je to prilično brza, na trenutke i atraktivna košarka, no Ante Nazor nipošto nije mogao biti zadovoljan defanzivnim dijelom. Pa ni skakačkim, jer je protivnička momčad već na početku uhvatila nekoliko skokova u napadu (do poluvremena 8). K tomu je Krasić brzo zaradio tri prekršaja pa je, nedugo nakon pogođene trice za 21:21, preselio na klupu. Sličan ritam nastavljen je i u drugoj četvrtini. Sve do spomenute Zadrove serije 8-0, nijedna momčad nije imala više od tri poena prednosti, koliko je Alkar imao u četiri navrata u prvoj dionici, a Zadar jednom na početku druge.
Sinjske trice
Kada su Travis (4) i Ramljak u kontri odveli “plave” na +8, 42:50 na početku treće četvrtine, činilo se da bi mogli prelomiti utakmicu, no ništa od toga. Na tricu Slavka Modrića odgovorio je Delaš za novih +8, ali odmah i Žitko za 48:53. Malo kasnije iza linije 6,75 pogodio je i Mirko Modrić za 52:55 i Alkar je držao priključak.Travis i Delaš još su nakratko zadržali svoje u vodstvu, ali Žitko, Mirko Modrić novom tricom i Kanaet u potpunosti su preokrenuli situaciju, 63:60 i bacili publiku u trans.
Tek u posljednjoj minuti treće četvrtine Nazor je pozvao time-out, nakon kojega je Travis smanjio na minus jedan. U posljednjih deset minuta igre ušlo se s rezultatom 65:64. Na koš-faul Travisa odgovorio je Žitko, a nakon koša Nurkića za 67:69, uslijedila su nova dva dalekometna projektila Sinjana. Prvo je Jugo pogodio iz nemoguće pozicije s istekom napada, a onda i Župić za prvu prednost Alkara od dva napada, 73:69. Izjednačili su Krasić i Travis (73:73), a nerješeno je bilo i nakon novih koševa Žitka i Travisa, odnosno Delaša, 78:78, nakon čega je uslijedila već opisana završnica.

ALKAR – ZADAR 97:104

(26:25, 14:19, 25:20, 26:27, 6:13)
SINJ – Gradska dvorana. Gledatelja: 1000. Suci: Dubravko Muhvić (Karlovac), Nikola Perlić (Velika Gorica) i Davor Stojić (Šibenik).
ALKAR: Jugo 9, Bilić 8, Žitko 25, Macan, M. Modrić 16, S. Modrić 11, Ćurković 2, Matić 2, Gaurina 10, Madunić 2, Župić 6, Kanaet 6. Trener: Damir Milačić.
ZADAR: Ivanov 15, Olivari 5, Travis 26, Šango, Delaš 21, Ramljak 10, Brkić 2, Krasić 7, Batur, Nurkić 11, Prostran 7. Trener: Ante Nazor.