Subota, 27. travnja 2024

Stigli -24 pa pali u nastavku

16.05.2011. 22:00

Kakva čudna utakmica. Zagreb je pregazio Zadrane u prvih deset minuta i već na početku druge četvrtine otišao na najviših +24. Onda je neočekivano proradio zadarski dišpet. Na poluvremenu je na semaforu svijetlilo samo 4 razlike, 38:42. U dvorani se odjednom stvorila napaljena atmosfera i svi su očekivali potpuni zadarski povratak i dramatičnu završnicu.
A onda opet ništa. Zagreb je drugo poluvrijeme otvorio sa 9-0, otišao na +13 i to više nije ispuštao. Zadrani su se držali još do kraja treće dionice, jednom su bili i na -9, ali su u završnici potpuno pali. Gosti su ih potopili tricama. Od njih ukupno 11, čak 6 je zabio izvrsni Heytvelt, koji je završio sa 25 poena. Žorić je zabio 29, uz 14 skokova, Simon 19 uz 8 skokova i 7 asistencija, a Mulaomerović 16. Četiri ključna gostujuća igrača, u odsutstvu ozljeđenih Renfroea i Kasuna, odigrali su odlično i napravili razliku u ovoj utakmici. Osim toga, „mravi” su uvjerljivo dobili i bitku u skoku sa čak 30-15.
Katastrofalan početak
U početnu petorku Zadra Josip Grdović je uz standardne Cara, Batura, Ivanova i Browna, uvrstio Olivarija umjesto Marčinkovića, te mu namijenio ulogu čuvanja gostujućeg razigravača Mulaomerovića. Uz njega, prvu petorku Zagreba činili su Simon, Mašić, Žorić i Heytvelt. Upravo je ovaj potonji na otvaranju pogodio dvicu s poludistance i tricu, te u kombinaciji s Mulaomerovićem kreirao vodstvo gostiju 2:7, nakon minute i pol.
Onda je krenuo Žorić i povezao dva koš-faula, prije i poslije zadarskog time-outa za prvu dvoznamenkastu prednost 2:13 već u 3. minuti. Car je pokušao uzeti stvari u svoje ruke, tricom je smanjo na 5:16, ali je Mulaomerović uzvratio polaganjem uz prekršaj Olivarija, kojega je potom zamijenio Marčinković. Gosti su bili nezaustavljivi, a domaći potpuno izgubljeni. Simon (4), Žorić i ponovno Mulaomerović dovršili su seriju 11-0 za ogromnih +19, 5:24. Kod Zadra ništa nije funkcioniralo. Ni obrana ni napad ni skok. Baš ništa. Jedini pokušaji bili su iza linije 6,75.
Jednom je zabio Brown pa nešto kasnije Vladović, ali obrana je puštala na sve strane. Simon je još jednom poentirao nakon napadačkog skoka pa Žorić, Mulaomerović je stavio novu tricu, a Babić zaključio prvu dionicu pogodivši dva od tri slobodna bacanja za nevjerojatnih 11:33. Zagreb je u 10 minuta uspio postići triput više koševa od Zadra, a kada je Heytvelt na otvaranju druge četvrtine povisio na najviših +24, 11:35, više nitko nije vjerovao da domaći mogu pružiti ikakav otpor.
Nevjerojatan povratak
Nitko, osim samih igrača. Ivanov i Brown su uspjeli nešto zabiti ispod koša, Vladović je položio u kontri, ali „mravi” su zahvaljujući Žoriću i Mulaomeroviću (opet trica) i dalje bili na velikih +23, 17:40 u 15. minuti. No, Zadrani su se ipak probudili. Iznimno važnu ulogu u organizaciji igre odigrao je kapetan Vladović, koji je stavio još jednu tricu, a Ivanov je povezao još šest poena za približavanje na pristojnih -14, 26:40.
Gostujući trener Burić vidio je da njegovi igrači više ne djeluju sigurno kao na početku utakmice pa je 3,30 prije poluvremena pozvao minutu odmora, ali nije mu pomoglo. Nekoliko promašenih trica protivnika, Car je kaznio sa pet uzastopnih poena za povratak na jednoznamenkasti zaostatak, 31:40. Ni tu zadarskoj seriji nije bio kraj. Brown je zabio jedno bacanje pa je Batur iskoristio neopreznost gostujuće obrane i brzo položio nakon izvedene lopte iz auta ispod koša za samo -6, 34:40. Žorić je nakratko prekinuo nalet bijelih, ali su Car solo akcijom i Marčinković zaključili prvo poluvrijeme za 38:42.
Zadar je tako na veliki odmor otišao sa samo 4 poena zaostatka, iako je u 11. minuti gubio 24. Publika je, naravno, velikim pljeskom i podrškom ispratila svoje igrače u svlačionicu, jer su režirali doista nesvakidašnji povratak. Posebno ako se uzme u obzir gomila sličnih utakmica ove sezone, kada bi Zadar odmah na početku upao u dvoznamenkasti minus i onda bi samo tonuo sve dublje i dublje, bez ikakve nade.
Zagreb odjurio
Ovoga puta našli su se u prilici da se, ako prvi postignu koš u trećoj četvrtini, vrate na samo jedan napad zaostatka. Da su to uspjeli napraviti, možda bi nastavak utakmice imao drugačiji tijek, ali nisu. Zagreb je opet furiozno krenuo, iskoristivši sve propuste u zadarskoj obrani. Mašić, Heytvelt i Žorić (5) napravili su seriju 9-0 u nešto više od dvije minute za povratak na +13, 38:51.
I onda su to održavali. Prvo Simon i Žorić pa je onda dvije trice vezao Heytvelt. Domaće je najviše držao u igri Car sa 9 poena u tom razdoblju, ali nikako nisu uspijevali smanjiti ispod 11 razlike. Napravili su to tek u završnici četvrtine kada su, nakon Zagrebovih +15 (52:67), serijom 7-1 (Batur 4, Car 3) došli na -9, 59:68, no nisu dugo na tome ostali. Simon je s penala osigurao svojima +11 uoči posljednjih deset minuta igre pa je u kombinaciji sa Žorićem (4), na otvaranju četvrte četvrtine kompletirao seriju 8-0. I tako su gosti opet pobjegli na +17, 59:76.
Nedostižnih? Ovoga puta ipak da. Posljednji trzaj Zadrana bila su bacanja Vladovića i koš uz dodatno Browna za -12, 64:76 i to je bilo to. Usljedile su Zagrebove trice. Simona pa tri za redom nezaustavljivog Heytvelta pa Mulaomerovića za +21, 70:91. Zadar je za to vrijeme zabijao dvice, što bi bilo nedovoljno i da je uspijevao nešto obraniti. A nije ništa. Tako je u završnici Burić u igru uveo u igru i mlade, Zadranina Mavru, Bubala i Hezonju, a ovaj potonji je stigao staviti i tricu za 77:96.

ZADAR – ZAGREB 79:98

(11:33, 27:9, 21:28, 20:28)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića 3000. Gledatelja:  Suci: Radović (Dubrovnik), Herceg (Zabok) i Radojković (Split).
ZADAR: Car 21, Vladović 10, Batur 6, Ahmetbašić 3, Ramljak, Dundović, Marčinković 6, Olivari 2, Ivanov 16, Brown 15, Pelczmann, Vlaić. Trener: Josip Grdović.
ZAGREB: Mulaomerović 16, Mašić 2, Halilović, Simon 19, Hezonja 3, Babić 4, Mavra, Bubalo, Novačić, Žorić 29, Rančić, Heytvelt 25. Trener: Ivica Burić.
Šut za dva: Zadar 24-39, 62%; Zagreb 26-35, 74%.
Šut za tri: Zadar 7-25, 28% (Car 3, Vladović 2, Ahmetbašić, Brown); Zagreb 11-22, 50% (Heytvelt 6, Mulaomerović 3, Simon, Hezonja).
Slobodna bacanja: Zadar 10-12, 83%; Zagreb 13-15, 87%.
Skokovi: Zadar 15 (13+2); Zagreb 30 (23+7).
Osobne pogreške: Zadar 19; Zagreb 17.

DRUGA U TRNSKOM

Drugu utakmicu polufinalna doigravanja Zadar i Zagreb igrat će u subotu od 20,15 i to u dvorani u Trnskom, a ne pod tornjem, gdje su „mravi” igrali cijelu ovu sezonu. Posljednju utakmicu u svojoj staroj dvorani odigrali još u kvalifikacijama za Eurokup protiv Gran Canarije krajem rujna prošle godine. Razlog je, piše kosarka.hr, nemogućnost usklađivanja utakmice s obveznim treninzima za nedjeljni susret Cibone i Cedevite. Stoga je Zagreb uputio zamolbu za prebacivanje utakmice u Trnsko što je prihvaćeno.