Utorak, 23. travnja 2024

Ukrajinskih +20 u osam minuta

Autor: Roman Morović

16.07.2009. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 20 godina poražena je u svom drugom nastupu na Europskom prvenstvu koje se održava na grčkom Rodosu. Bolji od izabranika Darka Kuncea bili su Ukrajinci koji su krajem treće i početkom četvrte četvrtine preokrenuli hrvatsko vodstvo od 10 poena i na kraju došli do svoje druge pobjede na turniru, nakon što su u prvom kolu senzacionalno pobijedili branitelja naslova Srbiju. Na vodstvo Hrvatske koševima Hajdića 4-0, Ukrajinci odgovaraju serijom 9-0 i sredinom prve četvrtine imaju pet poena prednosti. Do kraja prve četvrtine na pristojnoj je razlici Hrvate održavao samo raspoloženi Karlo Vragović, te je nakon prvih deset minuta igre na semaforu svijetlilo 22:18 u korist Ukrajine. Prvi sedam minuta druge četvrtine proteklo je praktički u igri koš na koš. Niti su se Ukrajinci uspjeli značajnije odvojiti, niti Hrvati vratiti utakmicu u egal. Tek je tri minute prije kraja prvog poluvremena Vragović donio Hrvatskoj izjednačenje, a Oštrić i Radić tricama su osigurali svojoj momčadi minimalnu prednost na poluvremenu, 46:44. Prvo značajnije odvajanje Hrvatske bilježimo početkom drugog poluvremena kada, nakon dvice Marčinkovića i trice Vragovića Hrvati imaju +7, 51:44. Sredinom treće četvrtine ta je prednost narasla i na +9, 57:48, a tri minute prije kraja četvrtine, nakon trica Bogdanovića i Zubčića Hrvatska dolazi do svog najvećeg vodstva na utakmici, 67:57. Ipak, do kraja treće četvrtine Ukrajinici rade seriju 5-0, a na početku četvrte novu seriju 9-0 i ponovno prelaze u vodstvo, 71:67. Igra Hrvatske tada se u potpunosti raspala i točno tri minue prije kraja utakmice Ukrajina ima +10, 81:71, što će reći da su Ukrajinci u manje od osam minuta igre napravili Hrvatskoj 20 poena razlike. Minutu prije kraja Hrvatska je došla na -5, no tada je već bilo prekasno, a zasluženu pobjedu Ukrajine tricom je zapečatio Novikov za 86:79. Danas u 20,15 Hrvatska igra posljednji susret u skupini prvoga kruga protiv Srbije.

Ukrajina 86 – Hrvatska 79

(22:18, 22:28, 18:21, 24:12)
UKRAJINA: Tonchenko 7, Dmytrenko, Larin, Lukashov 22, Chygrynov 5, Shchepkin 15, Novikov 14, Otverchenko, Zaytsev 3, Tymofeyenko 17, Poliezhelev 3, Tuz.
HRVATSKA: Radić 7, Nakić, Vragović 30, Bogdanović 11, Kraljević, Oštrić 13, Delaš, Hajdić 10, Marčinković 2 (21 min, 1/1 za dva, 3sk, 2as), Zubčić 3, Blažević, Bilan 3.

Hrvatska 91 – Njemačka 86

(13:24, 26:14, 16:21, 22:18 – 14:9)
HRVATSKA: Radić 3, Nakić, Vragović 8, Bogdanović 32, Kraljević, Oštrić 11, Delaš, Hajdić 2, Marčinković 16 (1/5 za dva, 4/5 za tri, 2/2 sl. bacanja, 7sk, 1as, 2ul), Zubčić, Blažević, Bilan 19.
NJEMAČKA: Stuckey 5, Barth 3, Doreth 21, Schwetheltm 7, Harris 6, Agne, Schoeps, Wolfarth-Botterm, Benzing 33, Seiferth, Plei 11, Schmidt.
Zadranin Pavle Marčinković igra sve bolje, Nijemcima je tako ubacio 16 koševa. Nikola Blažević nije ulazio u igru, a tijekom pripremnih utakmica iz ove je selekcije zbog ozljede otpao Marino Šarlija. Zanimljivo je da su od osam utakmica prvog kruga tri odlučene nakon produžetka, osim Hrvatske i Njemačke dodatne minute igrali su Latvija i Slovenija te Turska i Izrael.

Pilepić ipak otpao

Fran Pilepić, dvadesetogodišnji šuter rodom iz Rijeke ipak neće postati novi član KK Zadar, odluka je to predsjenika kluba Dina Perovića koji je kazao kako se s Pilepićem za sada neće potpisivati ugovor o profesionalnom igranju, a time će šansu dobiti mladi zadarski igrači – kratka je obavijest kluba na službenim stranicama.