Nadmoćno do europskog trona

16.08.2010. 22:00

Zadranin Dominik Mavra odigrao je važnu ulogu na ovom prvenstvu, a u finalu je za 25 minuta postigao 7 poena
Hrvatska je prvak Europe. Kadetska reprezentacija, predvođena sjajnim Dariom Šarićem, u finalu Europskog prvenstva u crnogorskom Baru, pregazila je Litvu sa 80:52 (30:6, 17:26, 18:7, 15:13), te tako ponovila uspjeh generacije, predvođene Nikolom Vujčićem (Andrej Štimac, Jere Macura…), koja je prije petnaest godina u Portugalu također osvojila zlato. Prvu četvrtinu izabranici Dražena Brajkovića dobili su rezultatom 30:6 i tu je priči bio kraj. Bilo je 11:0 pa 21:2 pa onda i ogromnih 32:6, na početku druge dionice. Iako su dvije minute prije poluvremena Litavci došli na samo -9, 41:32, do odmora su Šarić i Bundović vratili na +15, 47:32. Treća četvrtina u potpunosti pripada Hrvatima, koji uoči posljednjih deset minuta opet imaju +26, 65:39. Litva zapravo niti u jednom trenutku od početka utakmice nije imala nikakve šanse. Ne protiv momčadi za koju igra Dario Šarić. Zabio je 30, uz 11 skokova i isto toliko asistencija (posljednji triple-double na EP-u do 16 godina ostvario je Ricky Rubio) te 12 izgubljenih lopti, što samo svjedoči o tome koliko je akcija išlo preko njega. Naravno, ništa od toga ne bi bilo ostvarivo bez pomoći njegovih suigrača. Odličan je bio i Filip Bundović sa 22 poena, a vrlo dobar Karlo Lebo s 12. I Zadar ima svog zlatnog reprezentativca. Dominik Mavra odigrao je važnu ulogu na ovom prvenstvu, a u finalu je za 25 minuta postigao 7 poena (2-5 za dva, 1-1 za tri, 0-1 sl.bacanja), uz dva skoka te jednu osvojenu i tri izgubljene lopte. Na kraju su sve brojke u drugom planu. Važno je samo jedno – zlato oko vrata. Put do njega vodio je preko Srbije, Italije i Njemačke (prvi poraz) u prvom krugu te Grčke, Litve i Francuske (drugi poraz) u drugom krugu. U četvrtfinalu su pali Rusi, u polufinalu Španjolci i na koncu Litva, koja je, zamislite, do srebra došla sa 4 pobjede i 5 poraza! Sada ovaj uspjeh treba dobro proslaviti, a onda prionuti na posao još jače nego prije, kako bi ovi igrači za koju godinu mogli igrati važnu ulogu i u seniorskoj košarci, što je svima konačni cilj. Potencijala ima, treba ga samo znati iskoristiti. U borbi za treće mjesto Turska je pobijedila Španjolsku 75:64.

Prvaci Europe

Prvaci Europe 2010.
Mislav Brzoja, Martin Junaković, Karlo Lebo, Ivan Jukić, Dino Šamanić, Dario Šarić, Dominik Mavra, Antonio Črnjević, Tomislav Radoš, Nikola Urli, Daniel Zovko, Filip Bundović. Izbornik: Dražen Brajković. Pomoćnik: Ivica Gulin.
Prvaci Europe 1995.
Ante Samac, Edo Mlatača, Stjepan Marinović, Jere Macura, Ivan Bračić, Ivan Tomeljak, Bruno Gulin, Andrej Štimac, Domagoj Vidaković, Marin Kuznić, Nikola Vujčić, Dalibor Bagarić.

Šarić MVP

Očekivano, najkorisnijim igračem Europskog prvenstva jednoglasno je proglašen Šibenčanin Dario Šarić, koji je tek u travnju ove godine napunio 16 godina. On je u osam utakmica (propustio samo nevažnu posljednju utakmicu prvog kruga protiv Njemačke) u prosjeku igrao 38,3 minute, uz učinak od 24,3 poena (53% za dva, 35% za tri, 76% sl.bacanja), 11,5 skokova, 5,8 asista, 1,4 blokada, te šest izgubljenih i dvije osvojene lopte po utakmici. Uz njega, u petorku prvenstva uvršteni su još i španjolski playmaker Josep Perez, crnogorski šuter Nikola Ivanović, tursko krilo Tayfun Eruklu i srpski centar Nikola Janković.