Subota, 27. travnja 2024

Saša Martinović odličan 13.

16.08.2010. 22:00

Svjetsko juniorsko prvenstvo u šahu za igrače do 20 godina završeno je pobjedom Rusa Dmitrija Andrejkina i naturalizirane Slovenke Ane Muzičuk. U posljednjem, 13. kolu, Andrejkin je kao crni remizirao s Norvežaninom Hammerom, a njegov najopasniji suparnik Sanan Sjugirov nije uspio svladati Salema iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Tako su Andrejkin i Sjugirov završili prvenstvo sa po 10 bodova, a naslov prvaka pripao je Andrejkinu jer je imao dosta jači turnir. Treće mjesto osvojio je Poljak Dariusz Swiercz s 9 bodova.
Od hrvatskih predstavnika Saša Martinović je ispunio očekivanja osvajanjem 13. mjesta s 8,5 bodova, dok je Ivan Šarić podbacio. U konkurenciji 122 igrača bio je rangiran kao osmi nositelj, a osvojio je tek 17. mjesto sa 7,5 bodova. Pri tome je pokvario rejting za 17 bodova.
U konkurenciji šahistkinja prva nositeljica Ana Muzičuk opravdala je ugled uvjerljivom pobjedom s 11 bodova, druga je Ruskinja Olga Giryja s 10,5, a treća Indijka Rout Padmini sa 10 bodova. Jedina hrvatska predstavnica Zrinka Deur-Šarić je s 5,5 bodova osvojila tek 61. mjesto u konkurenciji.