8 C°

Bogdanović olakšao put do polufinala, Hrvatska u četvrtak protiv Ukrajine

16.09.2013. 22:00

Bojan Bogdanović bio je ključni igrač u jučerašnjoj pobjedi nad Grcima. Nije to bio njegov ludi dan, ali je napravio ono što bi trebali činiti pravi lideri. Kada je trebalo preuzeo je odgovornost i odlučio pobjednika

Jednu sekundu i dvije stotinke prije kraja drugog produžetka Damjan Rudež stao je na liniju slobodnih bacanja. Dvorana je nakratko utihnula, hrvatski navijači stali su na noge i oduševljeno pozdravili prvi Rudežov ubačaj za 91:88. Kod Grka je nada bila prisutna još nekoliko trenutaka, Rudež je duboko udahnuo, uhvatio zraka i zaključio najdramatičniju utakmicu u dosadašnjem dijelu Europskog prvenstva. Grci više nisu mogli ništa učiniti, pričekali su tek trenutak da vrijeme iscuri prije nego što je započelo veliko hrvatsko slavlje.
Nakon dvaju produžetaka hrvatski su košarkaši svladali Grke, opravdali ulogu favorita i potvrdili prvo mjesto u skupini F, koje im širom otvara vrata polufinala, prvog nakon 18 dugih crnih godina košarkaških neuspjeha. U četvrtak od 17.45 sati, ako se satnica iz tko zna kojih razloga ne bude mijenjala, Hrvatska će igrati protiv Ukrajine.
Produžena nada
Bojan Bogdanović bio je ključni igrač u jučerašnjoj pobjedi nad Grcima. Nije to bio njegov ludi dan, ali je napravio ono što bi trebali činiti pravi lideri. Kada je trebalo, podmetnuo je leđa, preuzeo odgovornost i praktički odlučio pitanje pobjednika. Grci su 36.7 sekundi prije kraja prvog produžetka imali tri poena prednosti (74:77), 25.6 sekundi prije kraja Bogdanović je iz kuta tricom anulirao zaostatak. Ono što je napravio Ukić na isteku 40. minute vratio je Zisis na kraju prvih pet minuta, Hrvatska je po Repešinom nalogu odlučila braniti rezultat, Zisis je čekao istek vremena i onda solo akcijom promašio pobjedu. Lopta je iscurila iz obruča. Bogdanović je nastavio istim ritmom, u drugom produžetku ubacio je prvih šest hrvatskih poena i dodao asist za Rudežovu tricu 2:22 minute prije kraja za najveću hrvatsku prednost na utakmici (86:79). Utakmicu je okončao s 22 poena, 13 je ubacio u dvama produžecima, od 36. minute je igrao s četiri osobne pogreške.
Činjenica da je osiguran plasman u četvrtfinale sigurno je utjecala na hrvatske košarkaše, koji protiv Grka jučer nikako nisu uspjevali nametnuti svoju igru. Da su uspjeli, utakmica sigurno ne bi ušla u dva produžetka, a Grci sigurno do posljednje sekunde ne bi živjeli u nadi da svoj boravak u Sloveniji mogu produžiti za još koji dan. No, budući da Hrvati nisu bili na razini nekih prijašnjih izdanja, Grci su čitavo vrijeme uspjevali održavati rezultatski priključak i neizvjesnost, iako su se nudili na pladnju. No, svaki put kada bi trebao još samo taj jedan mali iskorak, uslijedio bi pokoji hrvatski ishitreni šut, izgubljena lopta, poneka nepromišljenost koja je Grcima značila nadu. Nije bilo gotovo čak niti kada su 2:22 minute prije kraja imali sedam poena prednosti, Zisis i Bourusis su u 1:17 minuta anulirali hrvatsku prednost (86:86). Srećom, nakon Draperovih i Bogdanovićevih ubačaja više nisu imali snage za povratak, kao nekoliko puta prije toga. Uostalom, u posljednjoj minuti regularnog dijela nadoknadili su četiri poena zaostatka i zaustavili Ukića koji je imao 9.8 sekundi za posljednji napad i praktički ga nije niti iskoristio.
Sudački kriterij
Hrvatski košarkaši ostavljali su dojam ekipe koja je sigurna u pobjedu, kako je utakmica odmicala tako je postajalo jasno da se Grci ipak nisu uspjeli oporaviti od poraza protiv Slovenije, koji im je praktički šanse za prolaz sveo na minimum. Nisu uspjeli iskoristiti čak 18 hrvatskih izgubljenih lopti, uporno su forsirali šut (povremeno odlična hrvatska obrana) koji ih nije služio čitavo prvenstvo i uporno su gubili zračnu bitku (skok 54-42), Tomić, Markota, Žorić i Andrić pokupili su sve što su morali pokupiti. Pa čak i više od toga. Spanoulis definitivno nije na ovom prvenstvu bio na razini koja se od njega očekivala, a i izostanak Papanikolaoua bio je teško nadoknaditi. U prilog im je išao nešto lošiji hrvatski dan i nešto skloniji sudački kriterij. Uostalom, ispalili su čak 35 slobodnih bacanja (pogodili 30), za razliku od Hrvata koji su ih pogodili 11 iz 17 pokušaja. A nisu igrali ništa bitno agresivnije od svojih grčkih suparnika. I to ponešto govori o jučerašnjoj utakmici.

HRVATSKA – GRČKA 92:88

Utakmica 3. kola F skupine Europskog prvenstva košarkaša: Hrvatska – Grčka (16:17, 20:17, 15:16, 19:20, 7:7, 15:11). Stožice Arena. Gledatelja: 3.000. Suci: Olegs Latisevs (Latvija), Milivoje Jovičić (Srbija), Boris Rižik (Ukrajina).
HRVATSKA: Tomić 15 (3-6), Andrić 6, Draper 13, Bogdanović 22 (4-4), Šarić 3 (1-1), Rudež 8 (2-2), Ukić 14 (1-1), Simon 5 (0-2), Markota, M. Delaš, Žorić 6 (0-1), A. Delaš.
GRČKA: Sloukas 5 (3-4), Bourousis 21 (2-3), Zisis 14 (6-8), Spanoulis 18 (8-8), Perperoglu 1 (1-2), Fotsis, Kavvadas 8 (4-4), Kaimakoglu 14 (6-6), Bramos 7, Printezis.
Šut za dva poena: Hrvatska 30-58 (52%), Grčka 20-47 (43%). Šut za tri poena: Hrvatska 7-22 (32%, Rudež 2, Bogdanović 2, Draper, Ukić, Simon), Grčka 6-27 (22%, Kaimakoglu 2, Zisis 2, Bourousis, Bramos). Slobodna bacanja: Hrvatska 11-17 (65%), Grčka 30-35 (86%). Skok: Hrvatska 54 (14), Grčka 42 (11). Osobne pogreške: Hrvatska 28, Grčka 22.

Tri ključna detalja

1. Bogdanović odlučio
Opet se pokazao pravim vođom. Već nakon sedam minuta izašao je iz igre zbog dva prekršaja, nakon tri četvrtine imao je sedam poena i tri prekršaja, a nakon 40 minuta devet poena i četiri faula. Nije bio u pravom ritmu. Utakmicu je završio sa 22 poena, dakle, u dodatnih deset minuta zabio je 13. poena. Pet od hrvatskih sedam u prvom produžetku, uključujući tricu za 77:77, vrijednu drugog produžetka. I još osam od hrvatskih 15 u posljednjih pet minuta. To mogu samo veliki igrači i pravi lideri.
2. Repešina odluka
Ante Tomić je mogao sve riješiti 21 sekundu prije kraja, ali pogodio je samo jedno bacanje za 70:67. Nakon minute odmora, Jasmin Repeša se iz svojih razloga odlučio braniti, umjesto da radi prekršaj. Grci su imali brz i kvalitetan protok lopte, koja je došla do Zizisa. Jest, bio je težak šut, ali do njega nije smjelo doći. Pogodio je i odveo utakmicu u produžetak. Kasnije je i Repeša rekao da bi u slučaju poraza to bila njegova odgovornost. Vjerojatno to znači da će sljedeći put raditi prekršaj.
3. Grčki ritam
Od samog zagrijavanja vidjelo se da grčki košarkaši nisu mentalno sto posto u utakmici. Očito su bili ispražnjeni i razočarani dosadašnjim rezultatima te nisu dovoljno vjerovali u čudo s obzirom da im je za plasman u četvrtfinale trebala pobjeda i iznenađenje Talijana protiv Španjolske. No, Hrvatska to nije znala iskoristiti. Upala je u ritam protivnika i nije iskoristila nekoliko prilika da se odvoji. Grci su stalno bili u utakmici, više hrvatskom nego svojom zaslugom. No, pamti se samo konačan rezultat. (R. M.)