Hajduk lagan zalogaj za Škabrnju

Velimir BRKIĆ

Na brižno održavanom travnatom tepihu starog igrališta na škabrnjskoj Vlačini, na novom se dohranjuje travnjak, Škabrnjanci su Pridražanima zabili četiri zgoditka te im zasluženo uzeli sva tri boda. Moglo bi se reći s lakoćom, iako se po tijeku susreta u prvom poluvremenu nije činilo da će dvoboj završiti na način na koji je završio.

Naime, nakon što su gosti iz Pridrage u prvih 40-ak minuta propustili tri prigode koje je lakše realizirati nego promašiti, nemilosrdni Škabrnjani su do vrha napunili mrežu Ante Pedića. S dva zgoditka prednosti škabrnjski "žuti vlak" je u nastavku susreta protutnjao kroz svih 23 pridraških zaselka - od Novigradskog mora i Novigrada do Karina, od Smilčića do Karinskog mora. Nisu ga uspjeli zaustavitii ni igrači Stipe Čuline jer su kao posljednji nogometni Mohikanci zapravo više igrali za umjetnički dojam umjesto za zgoditke i pobjedu.

Započelo je prigodom Lea Plecića koji u 7. minuti na dodavanje Luke Miletića loptom pogodio ogradnu mrežu. Prvu gostujuću prigodu propušta 19-godišnji Matej Čulina kojem udarac s 8-9 metara zaustavlja vratar Ante Pedić. Najpotentniji gostujući igrač na ovoj utakmici, 21-godišnji David Zubčić, u 19. minuti u trku zapucava nevjerojatnu prigodu. Nedugo potom David preciznim poigravanjem pronalazi Juru Pedića koji sam kao duh s najviše pet metara od vratara loptu glavom šalje nebu pod oblake. Bilo je to teže promašiti nego pogoditi. Nekoliko minuta potom vižljastog i brzog sprintera Davida Zubčića sasvim napušta sreća.

A onda su krenuli domaćini. Škabrnja je opet djelovala kao momčad, igrala u šestoj brzini razini. Uz malo više mirnoće u završnici i suradnje, trebali su doći i do još uvjerljivijeg trijumfa.

Prvom zgoditku u 27. minuti je prethodila majstorija Franka Bilavera, dok je akciju udarcem s oko 14 metara okončao Ante Vrsaljko - 1:0.

Istinski junak je Bilaver koji u 44. minuti iz ničega stvara prigodu, njegov udarac se odbija do nogu Vrsaljka koji također pogađa obrambene noge. Lopta se odbija do 19-godišnjeg Luke Miletića koji u visini jedanaesteraca znalački loptu smješta u mrežu - 2:0.

Od početka drugog poluvremena Škabrnjani su preuzeli igru u svoje noge i potpuno pritiskaju goste. Nije im trebalo puno vremena za "čitanje" suparničke, pomalo romantičarske taktike, i pronalaska odgovarajućeg seruma za "ugriz" presinga na igračima kreatorima. Ubrzan je protok lopte, više se kombiniralo i tražilo slobodnog igrača. Škabrnja je počela igrati po svojim notama. Nagrada je došla u 61. minuti kad Miletić iz blizine po drugi puta trese Pedićevu mrežu - 3:0.

Iako razbijeni gosti se ne predaju, stvaraju prigode i poluprigode od kojih najizgledniju ima David Zubčić. Mladoliki sudac Ivan Anić očito ima vrlo dobar osjećaj za nogometnu igru. Međutim, treba spomenuti kako su u 65. minuti igrači Hajduka tražili najstrožu kaznu, ali je sudac Anić ostao sasvim nijem. Kako bi reklo "oko sokolovo" Mateo Beusan "slobodno sudačko uvjerenje". Štoviše, očito igranje rukom domaćeg igrača zbog velike koncetracije igrača na malom prostoru gužve jedni gledatelji su vidjeli, drugi uopće i nisu mogli.

Točku na "i" u 81. minuti stvara ponajbolji domaći igrač Bilaver - 4:0