Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

Sabor bira glavnog ravnatelja

17.06.2012. 22:00
Sabor bira glavnog ravnatelja


Na ravnatelju je da imenuje i razrješava glavnog urednika HTV-a i HR-a. Za to mu treba mišljenje novinara, no ono nije obvezujećeg karaktera


Nakon skoro šest mjeseci od datog obećanja kako će ‘hitno’ mijenjati Zakon o HRT-u, Vlada je u redovitu saborsku proceduru uputila Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o HRT-u. Dvotjedna javna rasprava nije donijela previše novoga. Glavna odredba i dalje ostaje ona da glavnog ravnatelja HRT-a imenuje i razrješava Hrvatski sabor.
Na glavnom ravnatelju je sva sila prava i obveza pa i ta da imenuje i razrješava glavnog urednika HTV-a i HR-a. Za ta imenovanja treba mu i savjetodavno mišljenje novinara i drugih zaposlenika koji kreativno sudjeluju u stvaranju programa, no ono nije obvezujećeg karaktera.
Nadzorni odbor HRT-a broji pet članova. I njih imenuje i razrješava Sabor, baš kao što bira i članove Programskog vijeća HRT-a, sve osim izaslanika zaposlenika. Od dosadašnje prakse da se članovi vijeća delegiraju što iz oporbe, što iz kvote vladajućih, se odustalo.
Političko kadroviranje
Kako je rečeno i na sjednici Vlade, cilj nije uspostaviti nadzor nad HRT-om, već razriješiti ‘krizu upravljanja’ na Prisavlju. Zvuči više nego opravdan razlog s obzirom na malo i nimalo iskazane harmonije i razumijevanja između NO, Uprave i Programskog vijeća HRT-a. No, činjenicu da zakon uvelike otvara mogućnost političkog kadroviranja teško je braniti. U konačnici puno toga ovisi o izboru čelnog čovjeka HRT-a, makar je istina i to da ovakav zakon jasno propisuje odgovornost i budućeg glavnog ravnatelja i saborske većine koja ga bira.
Inače, Vlada je Saboru predložila da ne prihvati Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a, zbog, kako reče ministrica kulture Andrea Zlatar, propusta vezanih za neravnomjernu zastupljenost sadržaja od javnog interesa.
Premijera zanima sadržaj
Premijer Zorana Milanović je pak kazao kako ga zanima javni sadržaj, umjetnički i dramski, dok ga informativni program uopće ne zanima. To je, kako reče, stav njegov i njegove stranke. Tome je dodao i kako ne stigne gledati televiziju, baš kao i to da su gotova vremena kada je HRT bio jedini izvor informiranja za većinu građana.
Zakon ide u dva saborska čitanja, o njemu će se odlučivati natpolovičnom većinom svih zastupnika i očekuje se da će biti apsolviran do ljeta. Čim stupi na snagu, aktulani predsjednik Uprave HRT-a biva v.d. ravnatelj do izbora novog ravnatelja.


Poruka Vladi




Vezano za Vladinu kritiku Izvješća o radu Programskog vijeća HRT-a, oglasila se i predsjednica Programskog vijeća Nada Zgrabljić Rotar. Tvrdi kako bi neprihvaćenje izvješća uz obrazloženje o neravnomjernosti javnog sadržaja bilo protivno Zakonu o HRT-u. Podsjeća pri tom kako Vijeće nadzire provedbu programa utvrđenog privremenim ugovorom između Vlade i HRT-a u kojem se predviđaju udjeli pojedinih vrsta programa koje HRT mora ostvariti u ukupnom programu. A ukoliko Vlada smatra da postoci trebaju biti drugačiji, neka to uredi u novom petogodišnjem Ugovoru o kojem se baš vodi javna rasprava, poručuje.


‘Podbacili’ su sport i komercijalni sadržaji


S HRT-a šalju brojke koja sugeriraju da se obveze iz ugovora ispunjavaju, barem otkada je glavni urednik HTV-a Bruno Kovačević. Tako je, primjerice, u tom razdoblju obveza HTV-a bila da na Prvom programu u ukupnom programu ima 22 posto informativnog sadržaja, a imali su ga 24,03 posto. Više je bilo i dokumentarnog i dramskog programa, a ‘podbacili’ su sport i komercijalni sadržaj kojeg je zadano bilo 6,6 posto, a relizirano ga je 3,88 posto.