11 C°

Hrvatski košarkaši u polufinalu

17.07.2008. 22:00

U današnjem četvrtfinalnom susretu kvalifikacijskog turnira za OI, koji se održava u Ateni, košarkaši Hrvatske su pobijedili Kanadu sa 83-62 (18-16, 18-13, 26-13, 21-20), te su izborili polufinale. U polufinalu, koje je na rasporedu u subotu, 19. srpnja, Hrvatska će igrati protiv pobjednika dvoboja između Njemačke i Brazila.
Hrvatski košarkaši odigrali su još jednu odličnu utakmicu. Nakon što su u skupini pobijedili Kamerun i Portoriko sa 14 razlike, u četvrtfinalu su nadmašili Kanadu sa 21 košem viška. Hrvati su do prve veće prednosti stigli pred kraj druge četvrtine, odnosno u 18. minuti kada su imali vodstvo 36-26. Kanađani su do poluvremna smanjili zaostatk na sedam poena. No, hrvatski su igrači u prvih šest minuta drugog poluvremena napravili seriju 17-9, te su stekli 15 poena prednosti.
U zadnjih deset minuta susreta Hrvatska je ušla sa 20 koševa viška (62-42), što joj je bilo dovoljno da dođe do iznimno važne pobjede, koja nas je dovela na prag plasmana na OI u Pekingu, što bio veliki uspjeh budući da su naši košarkaši posljednji puta na OI sudjelovali prije 12 godina u Atlanti.
U subotu nas u polufinalu čeka bolji iz dvoboja između Njemačke i Brazila. Ako pobijedimo u polufinalu osigurali smo plasman u Peking, a ukoliko izgubimo imat ćemo još jednu priliku u susretu za treće mjesto, jer na OI idu tri prvoplasirane ekipe sa atenskih kvalifikacija.
U hrvatskoj reprezentaciji istakli su se Marko Popović sa 17 poena, Sandro Nicević sa 11 koševa i 6 skokova, te Marko Banić sa 10 poena i 5 skokova. od Kanade najbolji su bili Famutimi sa 14 i Barrett sa 13 koševa.
HRVATSKA: Ukić 3, Kus 10, Popović 17, Rozić 4, Prkačin 4, Tomas 10, Planinić 6, Nicević 11, Banić 10, Lončar 6, Barać 2.
KANADA: Anderson 7, Kepkay 2, Famutimi 14, English 4, Barrett 13, Rautins 4, Thomas, Doornekamp 1, Brempong 4, Kendall 5, Anthony 8.