Utorak, 19. ožujka 2024

10 C°

Krka nadskakala nemoćnu Perinčićevu družinu

18.10.2021. 07:23

Prošle sezone dvorana Leona Štuklja u Novom Mestu bila je sretna za trenera Zadra Ivana Perinčića, jer je u njoj izrežirao veliku pobjedu mijenjajući bolesnog Veljka Mršića, ali ove sezone to mu nije pošlo za rukom. Njegovi štićenici su tek potvrdili da nisu spremni, barem zasada, za regionalne izazove, glatko izgubivši četvrtu utakmicu u nizu, a ključnim se pokazala skok igra. Slovenci su zaključili susret s čak 22 skoka više više od Zadrana (40-18), od čega su 16 lopti uhvatili u napadu. S takvim neangažmanom u zagrađivanju reketa nije se ni mogla tražiti pobjeda, posebno kad je Krka imala popriličan broj raspoloženih igrača u svom sastavu, na čelu s golobradima Stavrovom i Macurom koji su se uz rutinere Stipčevića i Lapornika pokazali nerješivom enigmom za gostujuće košarkaše.

Dobro otvaranje
A sve je to na početku dvoboja drukčije izgledalo jer je Zadar tricama Cartera i Marčinkovića pobjegao na 2:8. No, tu su onda Perinčićevi momci stali, a Krka upalila svoje motore i u nekoliko minuta vratila rezultat na početak (9:10). Naravno, svoje prste u tome je imao Rok Stipčević koji je ubacio prvu tricu, ali je u domaćem sastavu najviše pažnju plijenio mladi Andrej Stavrov koji je s deset ubačaja u prvoj dionici bio najzaslužniji za vodstvo domaćina od 25:20. Previše je koševa slovenska momčad ubacila u uvodnoj četvrtini, a Perinčića je najviše mučila skok igra njegovog sastava koja zapravo nije ni postojala. Krka je nadmašila Zadar u tom segmentu s 11-4 dok se nastavak iste priče mogao vidjeti u drugoj četvrtini. Iako je Zadar odlično otvorio s dvije trice Jordana i održavao se do 15. minute na dva zaostatka (30:28), drugi dio te dionice bio je potpuno prošaran zelenom bojom. Ovog puta je u cipele mladog Stavrova ušao najiskusniji domaći dvojac, Stipčević i Lapornik. Prvi je u tom završnom dijelu druge četvrtine ubacio dvije trice i dvicu dok je potonji dodao šest koševa, dovoljno da se Krka odvoji na 13 viška (42:29), što je malo ublažio Vuković pred odlazak na odmor.

Nadmoćni Macura
S deset plusa (47:37) domaća momčad je bacila rukavicu izazova Perinčićevom sastavu kojem je bilo jasno da se bez popravka skok igre neće moći do uspjeha. Čak 12 skokova više Krke (20-8) od čega je deset bilo napadačkih nisu obećavali pomak sa samog dna abaligaške ljestvice, a domaćim košarkašima nadmoć pod obručima uvelike je omogućila činjenica da je Luković odigrao tek nepune dvije minute pa su posao petice morali odrađivati Bursać i Vuković. To su debelo naplatili teški tornjevi Krke, Macura i French, posebno ovaj prvi koji je nevjerojatnu dominaciju nad zadarskim centrima potvrdio u trećoj četvrtini. Perinčićeva momčad čak se i trgnula povratkom iz svlačionica i uspjela smanjiti na šest poena (54:48), ali onda su Stavrov i Macura stupili na pozornicu i odveli svoju momčad do najvećih 14 plusa (64:50). Nemoć u skoku bila je pretežak uteg na gostujućoj strani, pa je bilo nemoguće očekivati da će Zadrani i pronaći nekakav put do povratka u živu utakmicu, posebno nakon bijega Krke na 18 viška (68:50), početkom četvrte dionice. Zapravo, tu je cijeloj priči bio i kraj, jer se u devet preostalih minuta gosti nikako nisu uspijevali rezultatski pomaknuti, a domaći sastav se zadovoljio s fenomenalno odrađenim poslom do 30. minute. Krka je do svoje druge pobjede stigla na krilima Stavrova koji je ubacio 20 poena, a odmah iza njega su bili Stipčević s 19 te Macura sa 17 ubačaja i čak 16 skokova. Zadar je pak imao samo dva dvocifrena pojedinca, Vukovića (15p) i Jordana (10p) dok je solidan debi u dresu Zadra nakon deset godina imao Pavle Marčinković (osam koševa, četiri skoka, i po dvije asistencije i ukradene lopte).